Prima pagină » Știri » USR PLUS a câștigat alegerile europarlamentare în orașul Vaslui, fieful unui lider PSD

USR PLUS a câștigat alegerile europarlamentare în orașul Vaslui, fieful unui lider PSD

USR PLUS a câștigat alegerile europarlamentare în orașul Vaslui, fieful unui lider PSD
Alianța 2020 USR PLUS a câștigat alegerile europarlamentare în orașul Vaslui, fieful liderului organizației județene a PSD Vaslui, Dumitru Buzatu, dar și în Bârlad, transmite corespondentul MEDIAFAX.

Președintele USR Vaslui, deputatul Mihai Botez, a declarat, luni, corespondentului MEDIAFAX, că rezultatul votului de la europarlamentare ar trebui să îi facă pe cei de la PSD să înțeleagă că trebuie să se schimbe.

„Este extraordinară această victorie în fața PSD, mai ales în municipiul Vaslui, reședință de județ, care m-a entuziasmat. Cred că cei de la PSD au înțeles acum că nu fac ceea ce trebuie și că ori se schimbă, ori pleacă acasă. Mă bucură și mă onorează rezultatul pe care l-a obținut Alianța 2020 USR PLUS la aceste alegeri și cred că este un semnal că cetățenii au speranță și își pun bazele în noi. Alianța 2020 USR PLUS a obținut cele mai multe voturi în cele mai mari orașe din județul Vaslui, și anume Bârlad și Vaslui”, a spus Botez.

Acesta consideră că în campania pentru europarlamentare, USR PLUS a prezentat în oferta electorală oameni tineri și competenți, aspect care a contat foarte mult pentru electorat.

Potrivit rezultatelor după numărarea voturilor din 535 din cele 536 de secții din județul Vaslui, prezentate de USR, Alianța 2020 USR PLUS s-a clasat pe primul loc în orașul Vaslui și a obținut 26,96% (6.965 voturi), depășind PSD, care a înregistrat 24% (6.201 voturi). Asta în condițiile în care, la alegerile locale din 2016, primarul municipiului, Vasile Pavăl (PSD), a câștigat scrutinul cu 75,9%.

În municipiul Bârlad, USR PLUS s-a clasat, de asemenea, pe primul loc, cu 28,39 % (7.003 voturi), în fața PSD, care a avut 23,11 % (5.699 voturi).

Totuși, PSD a câștigat alegerile la nivelul județului Vaslui, cu 30,51%, devasând USR PLUS, care s-a clasat pe locul trei, cu 18,14%, locul secund fiind ocupat de PNL, cu 26,50%.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Comerțul cu ridicata s-a prăbușit în ianuarie 2026. Scăderi cu 23% față de luna anterioară
Digi24
Povestea omului care a rămas fără soție și fără 100.000 de euro din cauza AI. „Eram fericit, aveam totul, acum sunt supărat pe mine”
Cancan.ro
Vortex polar. Începând de mâine, ninge 8 zile la rând în România, potrivit meteorologilor Accuweather. Care sunt orașele afectate
Prosport.ro
Daniela Crudu, apariție hot în jacuzzi. Cum arată acum asistenta TV care l-a scos din minți pe Gigi Becali când era iubita lui Mihai Costea
Adevarul
Punctul sensibil al lui Putin. Ce ar putea determina Moscova să pună capăt războiului
Mediafax
Uniunea Europeană speră că alegerile din Ungaria vor pune capăt blocajelor lui Viktor Orban
Click
Zodiile care au parte de un miracol în aprilie. Ei sunt nativii care vor trăi o lună ca-n povești
Digi24
Ce valoare are bancnota de 10 milioane de riali, recent lansată de Iran, care se confruntă cu o inflație-record
Cancan.ro
Conacul de peste 1 mil. € a lui Călin Donca, la un pas să fie demolat cu buldozerul; '”Ciudat este că au început cu casa unui milionar'
Ce se întâmplă doctore
Cum arată acum Oana Vincu din trupa Genius. S-a retras din lumina reflectoarelor de ani buni! Mulți nu ar mai recunoaște-o acum!
Ciao.ro
Cum au arătat Andreea Esca, Delia sau Andra când s-au căsătorit. Andreea Bănică a strălucit într-o rochie minusculă
Promotor.ro
Șoferii trebuie să prezinte, de acum, un nou document pentru reducerea perioadei de suspendare a permisului
Descopera.ro
Ce s-a întâmplat după ce o femeie a auzit voci care îi spuneau...
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Bulă: – M-am atins de altă femeie! Preotul: - Ori atingi, ori bagi – este același lucru!
Descopera.ro
Test de cultură generală. Care țară are cel mai mult petrol din lume?