Prima pagină » Știri » Vicepreședintele liberal al CJ Alba cere demisia șefului CNADNR pentru tamponările în lanț de pe A1

Vicepreședintele liberal al CJ Alba cere demisia șefului CNADNR pentru tamponările în lanț de pe A1

Vicepreședintele Consiliului Județean Alba Florin Roman cere demisia directorului CNADNR, Narcis Neaga, pe care îl acuză că este vinovat de tamponările în lanț produse pe autostrada Sibiu - Orăștie, în care au fost implicate 31 de mașini, întrucât "a atribuit în mod absolut irațional deszăpezirea".

Vicepreședintele Consiliului Județean Alba Florin Roman cere demisia directorului CNADNR, Narcis Neaga, pe care îl acuză că este vinovat de tamponările în lanț produse pe autostrada Sibiu – Orăștie, în care au fost implicate 31 de mașini, întrucât „a atribuit în mod absolut irațional deszăpezirea”.

Într-un comunicat de presă transmis duminică, vicepreședintele CJ Alba Florin Roman (PNL) a spus că vinovată de tamponările în lanț produse pe A1 este conducerea CNADNR, care a atribuit Secției Drumuri Naționale Timișoara deszăpezirea acestui tronson de autostradă pe care a avut loc accidentul.

„Dacă am fi trăit într-o țară civilizată, azi directorul CNADNR, fălosul Narcis Neaga, specialistul în concesiuni, ar fi trebuit să-și înainteze demisia de onoare. Așa cum ne-am obișnuit, cad capetele celor mici, ale șefului de la Pianu, deși pe autostradă s-a aruncat cu antiderapant. Principalul vinovat este CNADNR, care a atribuit în mod absolut irațional deszăpezirea pe timp de iarnă la…Timișoara!!! Asta este incompetență cât casa”, a spus Roman.

El consideră că accidente similare se pot produce oricând în perioada de iarnă deoarece deszăpezirea nu este făcută corespunzător și trebuie înființate de urgență centre de deszăpezire pe cele două noduri rutiere de pe autostradă de la Sebeș și Cunța.

„Atrag atenția că astfel de accidente se mai pot produce în orice moment. Cele două noduri de la Sebeș și Cunța sunt fără puncte de deszăpezire. La o ninsoare puternică se blochează tot. Cum au gândit șefii de la CNADNR să facă punct de deszăpezire doar la Pianu și să nu asigure deszăpezirea pe cele două noduri, unde se știe și gradul ridicat de umezeală??? Numai niște incompetenți puteau gândi de asemenea manieră (…) Din acest motiv îi cer demisia lui Narcis Neaga”, a adăugat Roman.

El a precizat pentru corespondentul MEDIAFAX că deszăpezirea pe autostrada Sibiu – Orăștie a fost încredințată Direcției Regionale de Drumuri și Poduri Timișoara, care asigură aceste servicii prin secția de la Deva.

Accidentul a avut loc duminică dimineață, pe sensul Sebeș – Cunța al autostrăzii Sibiu-Orăștie, pe un tronson inaugurat joi, iar în urma tamponărilor au fost avariate 31 de autovehicule. În urma accidentului, traficul rutier pe sensul Sebeș-Cunța a fost întrerupt timp de aproape șase ore.

Patru persoane au fost rănite în urma tamponărilor, fiind vorba despre un tânăr în vârstă de 23 de ani din Sighișoara, o femeie în vârstă de 33 de ani din Mediaș, o tânără de 22 de ani din Galați și o femeie de 35 de ani de cetățenie română, dar stabilită în Germania. Acestea au suferit în special fracturi și niciuna nu se află în stare gravă astfel încât să necesite internarea în spital, potrivit reprezentanților Poliției Județene Alba.

Printre autovehiculele aflate în coloana implicată în accidentul în lanț s-a numărat și cel în care se afla cântăreața Paula Seling împreună cu soțul ei, artista declarând că vizibilitatea era redusă din cauza ceții, iar carosabilul era extrem de alunecos, autoturismele derapând.

Potrivit Centrului Infotrafic al Poliției Române, cauzele accidentelor au fost neadaptarea vitezei în condiții de carosabil alunecos și nepăstrarea unei distanțe corespunzătoare în mers, între autovehicule.

În urma tamponărilor, administratorul drumului, Secția Drumuri Naționale Deva a CNADNR, a fost sancționată cu 100 de puncte-amendă (8000 de lei) pentru intervenția tardivă cu utilaje de împrăștiere a materialului antiderapant.

Ulterior, CNADNR a anunțat că în urma accidentului a început cercetări disciplinare și l-a suspendat pe durata acestora pe șeful Centrului de Întreținere și Coordonare Pianu (Alba).

Potrivit unui comunicat de presă transmis duminică, directorul CNADNR, Narcis Neaga, a dispus începerea cercetării disciplinare „a factorilor responsabili de producerea evenimentului, precum și aplicarea sancțiunilor corespunzătoare după finalizarea cercetării disciplinare”, în urma tamponărilor care au avut loc în cursul dimineții pe sectorul de autostradă Sebeș-Cunța, pe raza administrativă a Direcției Regionale de Drumuri și Poduri Timișora, Secția de Drumuri Naționale Deva.

De asemenea, conducerea CNADNR precizează că șeful Centrului Centrului de Întreținere și Coordonare Pianu (județul Alba), Robert Mallasz, a fost suspendat din funcție pe perioada cercetărilor.

Conform sursei citate, „acțiunile de combatere a producerii poleiului au început în cursul nopții de sâmbătă spre duminică, la ora 03.00”.

„Acțiunea de combatere a producerii poleiului a început la ora 3.00 prin acționarea cu trei utilaje care au răspândit o cantitate de 16 tone de material antiderapant. La ora 6.00, pe sectorul de autostradă Sebeș-Turda s-a efectuat o revizie pentru stabilirea măsurilor de acționare. La ora 8.40 pe sectorul de autostradă cuprins între km 293 – km 316, s-a acționat prin răspândirea a 32 tone de sare cu două autobasculante cu lamă si răspânditor pe sensul Pianu-Cunța și cu două Unimog-uri pe sensul Cunța-Pianu”, se mai menționează în documentul citat.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
„Nostradamus cel viu” face o profeție înfiorătoare pentru următoarele luni ale lui 2026
Digi24
„Părea doar un virus obișnuit”. Medicul testat pozitiv după focarul de hantavirus de pe vasul de croazieră vorbește din carantină
Cancan.ro
Cum arată Conchita Wurst, la 12 ani după Eurovision. 'Femeia cu barbă', de nerecunoscut! 😲
Prosport.ro
FOTO. „Cea mai frumoasă femeie de pe planetă”. S-a căsătorit cu Eugenia și a spus-o fără ocolișuri
Adevarul
Ilie Bolojan vs. Marcel Ciolacu - Administrația Prezidențială clarifică cine a propus reformularea cheie pentru miliardele din apărare
Mediafax
Traian Băsescu crede că Bolojan va candida la Președinția României
Click
Rețeta Laura Cosoi pentru plăcinta cu brânză dulce și foietaj: „Iese foarte bună”. E un desert simplu pe care vedeta îl prepară acasă
Digi24
„Iranul ne ține arma la tâmplă”, avertizează un fost șef al CIA. Ce spune Leon Panetta despre opțiunile lui Trump de a încheia războiul
Cancan.ro
BREAKING | Plutonierul major în rezervă Rădoiu Ovidiu-Nicolae a murit la doar 37 de ani
Ce se întâmplă doctore
Focar de norovirus pe o navă de croazieră din Caraibe: peste 100 de persoane infectate. Cum diferă de Covid-19 și Hantavirus
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Noul model Dacia Striker, surprins în trafic pe autostrada din Argeș. Imagini exclusive cu noul crossover
Descopera.ro
Cine a fost primul matematician din istorie?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: - Vreau să fac schimbul de ulei. Mecanicul: - Ce maşină e?
Descopera.ro
„Creierul de mămică” nu este doar un mit, dezvăluie un studiu