Prima pagină » Știri » VIDEO | Momentul în care elicopterul american aterizează forțat în Piața Charles de Gaulle

VIDEO | Momentul în care elicopterul american aterizează forțat în Piața Charles de Gaulle

Un elicopter militar american care participă la un exercițiu de antrenament a aterizat, joi, forțat în Piața Charles de Gaulle, din cauza unei defecțiuni. Momentul a fost surprins de mai mulți martori care au filmat aparatul de zbor în momentul în care lovește stâlpi de iluminat și apoi aterizează în sensul giratoriu.

Elicopterul zbura în formație alături de alte aeronave asemănătoare și la un moment dat s-a desprins din grup, după care a pierdut brusc altitudine și a venit spre sol, reușind să aterizeze în siguranță, după cum se poate observa pe imaginile surprinse.

Ce spune Ministerul Apărării

Purtătorul de cuvânt al Ministerului Apărării, Constantin Spînu, a declarat că în timpul zborului de antrenament de joi, executat de Forţele Aeriene Române şi Forţele Aeriene Americane, elicopterul de tip UH60 Black Hawk a raportat o defecţiune tehnică, astfel că s-a impus aterizarea de urgenţă.

Din primele date, nu sunt pagube, altele decât cele care se văd – doi stâlpi care s-au dărâmat şi două maşini care au fost atinse de aceştia în cădere. Nu sunt victime în urma acestui incident.Cauzele urmează să fie stabilite de o investigaţie comună de Forţele Aeriene Române şi autorităţile militare americane care deţin acest aparat de zbor. La faţa locului se află autorităţile judiciare române”, a declarat Constantin Spînu, purtătorul de cuvânt al MApN.

Întrebat dacă şi alte aparate de tip Black Hawk aflate pe teritoriul României au fost oprite în urma acestui incident, Constantin Spânu a spus că nu are „la acest moment informaţii nici cu natura acestui incident, nici la măsurile care vor fi luate de către partea americană”.

Lucian Bode a transmis că este o anchetă în desfășurare la care vor participa și specialiști ai MAI și proprietarii elicopterului.

Noi am securizat zona. Se dirijează circulația, în așa fel încât, după ce se fac toate procedurile tehnice, acest elicopter să fie ridicat și transportat la baza aeriană”, a mai precizat ministrul de Interne.

Ambasada SUA a transmis că lucrează cu autoritățile române pentru rezolvarea situației.

„Ambasada SUA este conștientă de incident si urmărim îndeaproape evoluțiile. Înțelegem ca nu au existat răniți. Lucrăm alături de partenerii noștri români pentru a rezolva situația si vom furniza informații actualizate pe măsură ce vor deveni disponibile”, se arată în comunicatul transmis de Ambasada SUA.

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Mii de CLONE ale lui Pitbull au invadat Hyde Park. Fanii artistului au stabilit un record Guinness
Digi24
Pragmatism politic sau lipsă de mijloace: de ce nu s-a materializat un atac iranian pe teritoriul SUA, în ciuda temerilor majore
Cancan.ro
Simona Halep și Dorin Mateiu și-au oficializat relația la Wimbledon. După escapada din Mykonos, a venit și confirmarea!
Prosport.ro
Simona Halep și Dorin Mateiu nu se mai ascund. Avem dovada OFICIALĂ: s-a întâmplat în Anglia. EXCLUSIV
Adevarul
Ce joburi au românii care câștigă peste 10.000 de lei pe lună. Cum au ajuns la aceste salarii
Mediafax
Donald Trump susține că a trecut din nou testul cognitiv: „Am răspuns corect la fiecare întrebare”
Click
Un bucureștean, cucerit de frumusețea unui oraș din România: „Mi-a cam stricat standardele”
Digi24
Oana Gheorghiu: S-a putut lucra cu Bolojan atât timp cât s-au mărit taxele, dar nu când am început să ne uităm la companiile de stat
Cancan.ro
'Profetul Apocalipsei' anunță o mare catastrofă în august 2026, după ce a prezis războiul din Iran și pandemia Covid-19,
Ce se întâmplă doctore
Cum a slăbit Sore 30 de kilograme în doar 9 luni. Ce a scos din alimentație și regula pe care o respectă de ani de zile
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Schimbări MAJORE în grupul Volkswagen. Ce plănuiesc germanii?
Descopera.ro
Nu timpul petrecut în jocuri video îi afectează pe tineri! Ce au descoperit acum oamenii de știință?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: – Am 71 de ani și sunt căsătorit cu o femeie de 30!
Descopera.ro
Volkswagen trece printr-o reorganizare profundă. Ce planuri are producătorul auto?