Prima pagină » Știri » VIDEO | Sorin Grindeanu: despre tranzitul cerealelor ucrainene prin România: ”Vom sta alături de Ucraina până la capăt”

VIDEO | Sorin Grindeanu: despre tranzitul cerealelor ucrainene prin România: ”Vom sta alături de Ucraina până la capăt”

Ministrul Transporturilor, Sorin Grindeanu,  aflat vineri la Constanța la o întâlnire la care au participat oficiali din Ucraina, Republica Moldova, Uniunea Europeană, dar și SUA a anunțat că au fost stabilite noi măsuri pentru facilitarea tranzitului cerealelor provenite din Ucraina. În acest context, Grindeanu a reafirmat sprijinul Guvernului de la Bucureşti pentru Ucraina: „Spun cu fermitate că vom sta alături de Ucraina până la capăt în acest conflict provocat de agresorii ruşi”, a declarat ministrul.

Sorin Grindeanu a menționat în cadrul întâlnirii de la Constanța că ”în luna august s-au tranzitat prin România peste 2,5 milioane t de grâne” urmând ca în lunile următoare să se ajungă la 4 milioane de tone, conform dorinței Executivului:

”Salut încă o dată prezența delegațiilor atât din Moldova, cât și din Ucraina, de la Comisia Europeană și a partenerilor noștri din Statele Unite. Am avut o întâlnire foarte bună astăzi, care a fost precedată în urmă cu câteva săptămâni de întâlnirea de la Galați, unde am luat decizii care au dus la îmbunătățirea acestui tranzit de cereale prin România. Astăzi, de asemenea, am luat decizii care vor îmbunătăți și vor crește nivelul de tranzit al grânelor prin România.

Ca să vă dau un ordin de mărime, în luna august s-au tranzitat prin România în jur de 2,5 milioane t de grâne, mai mult peste 2,5 milioane de tone. Nivelul la care ne dorim să ajungem în lunile următoare este de 4 milioane t și este posibil acest lucru și am să vă dau câteva câteva decizii pe care le-am luat azi și câteva modalități prin care se poate crește acest această capacitate de tranzit” a transmis ministrul.

Sorin Grindeanu propune 3 modalități de creștere a tranzitului grânelor ucrainene prin România

În urma discuțiilor, ministrul Grindeanu a propus trei soluții menite să conducă la creșterea tranzitului de cereale ucrainene pe teritoriul României:

”Prima ar fi implementare a proiectului european pentru navigabilitate pe Sulina 24h din 24 și acest lucru se va termina în această toamnă. Asta va duce automat la creșterea acestui tranzit. Doi am reușit să mărim numărul de piloți și încă o dată vreau să mulțumesc Ministerului Apărării Naționale care ne-a ajutat cu încă 10 piloți, față de cei 54 pe care-i aveam deja înmatriculați. Ministerul Apărării Naționale a venit cu încă 10 piloți. Le mulțumesc. Asta ne duce la un număr absolut rezonabil de piloți care să tranziteze canalul Surina.

De asemenea, în portul Constanța, în perioada următoare vor fi luate câteva decizii legate de transbordare, astfel încât doar prin această operațiune să putem să mărim cu 500.000 t această capacitatea de transport. V-am dat doar trei din deciziile și din ceea ce am hotărât astăzi, trei modalități de creștere” a transmis social-democratul.

”Spun cu fermitate că vom sta alături de Ucraina până la capăt în acest în acest conflict provocat de către agresorii ruși”

Sorin Grindeanu a subliniat faptul că România va rămâne alături de Ucraina până la finalul războiului:

”Ne vom vedea în mod sigur și în octombrie sau noiembrie, să vedem dacă deciziile noastre de astăzi au avut sau au efectul scontat, astfel încât să reușim să ajutăm la tranzitul acestor cereale. Vreau să reafirm sprijinul Guvernului României pentru Ucraina, să condamn încă o dată agresiunea Rusiei asupra Ucrainei și să spun cu fermitate că vom sta alături de Ucraina până la capăt în acest în acest conflict provocat de către agresorii ruși” a transmis ministrul.


CITEȘTE ȘI:

Sorin Grindeanu: „O companie din Polonia a fost desemnată câștigătoarea licitației privind achiziția a 20 de trenuri electrice”

GRINDEANU anunță semnarea contractului pentru proiectarea lotului 3 al Drumului de mare viteză Filiași-Lugoj

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Episod de iarnă severă în România: concluziile ședinței Comitetului ministerial pentru situații de urgență convocat de Ministerul Mediului
Digi24
Denis Kapustin, liderul neonazist al grupării paramilitare Corpul Voluntarilor Ruși, a murit pe front, luptând pentru Kiev
Cancan.ro
Cum a reacționat Bianca Drăgușanu după ce Alina Pușcău a fost ‘demascată’ pe TikTok: 'Nu e o mare vedetă în SUA, nu știe nimeni despre ea'
Prosport.ro
FOTO. Natalia Mateuț, spectaculoasă de ziua ei. Apariție rară a tatălui ei, legendarul Dorin Mateuț
Adevarul
Gest disperat al unui cabanier: „Plătiți cât vă permiteți. E primul an în care nu am oaspeți de Crăciun”
Mediafax
O măgăriță este vedeta Operei din New York. Agent: „Este fabuloasă”
Click
Horoscop săptămâna 26 decembrie - 1 ianuarie. Succes total la final de an pentru Scorpioni, schimbare majoră pentru Vărsători
Digi24
Mirabela Grădinaru, despre cum i s-a schimbat viața de când Nicușor Dan e președinte: „Ulterior am obținut și acest drept”
Cancan.ro
Județul din România în care au fost găsite 19 persoane decedate în cele 2 zile de Crăciun. Nu s-a mai putut face nimic pentru ei
Ce se întâmplă doctore
Mihai Voropchievici avertizează: Această zodie este vizată de o forță malefică, pe final de 2025
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Prezentare video Renault Clio 6. Dacia Sandero va primi același motor de 1,8 litri ca și modelul francez
Descopera.ro
Ce lichide să nu verși niciodată în chiuvetă și de ce?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: – M-a pus dracu' să-mi iau păpușă gonflabilă inteligentă!
Descopera.ro
Trendul „detoxului antiparazitar” îngrijorează medicii