Prima pagină » Știri » Vietnamul afectat de cele mai grave inundații din ultimele decenii

Vietnamul afectat de cele mai grave inundații din ultimele decenii

Un taifun urmat de inundații și alunecări de teren a provocat moartea sau rănirea a cel puțin 50 de persoane, în Vietnam, a întrerupt alimentarea cu electricitate și a distrus drumurile, în unele dintre cele mai grave inundații din ultimele decenii, au declarat duminică autoritățile, citate de Reuters.

 

Un taifun urmat de inundații și alunecări de teren a provocat moartea sau rănirea a cel puțin 50 de persoane, în Vietnam, a întrerupt alimentarea cu electricitate și a distrus drumurile, în unele dintre cele mai grave inundații din ultimele decenii, au declarat duminică autoritățile, citate de Reuters.

Comitetul guvernamental de prevenire a furtunilor a anunțat că cel puțin 37 persoane au fost ucise și alte 15 sunt date dispărute după trecerea taifunului Lekima, care a provocat pagube majore în unele provincii vietnameze.

Provinciile Thanh Hoa și Nghe An, din nordul și centrul țării, sunt cel mai afectate de ploile torențiale și rafalele puternice de vânt, care au distrus acoperișurile și au inundat sate întregi.

"Sunt cele mai grave inundații din 1945", a declarat un oficial al Partidului Comunist.

Sate întregi sunt inundate de apele mâloase, iar mulți locuitori s-au urcat pe acoperișuri, luând cu ei câteva bunuri.

Elicopterele au început aprovizionarea de urgență cu hrană uscată, în satele izolate, iar echipele de intervenție au încercat să evacueze populația.

Vietnamul, țară subdezvoltată cu 85 de milioane de locuitori, face față la circa zece furtuni puternice pe an, care provoacă pagube de milioane de dolari și ucid sute de persoane.

Lekima a fost cel de-al cincilea taifun din 2007, însă alunecările de teren și inundațiile care i-au urmat au fost și mai devastatoare. Ele au distrus circa 100.000 de case, în special în provinciile din centru, și 15.000 de hectare de culturi de orez.

Mai multe știri pe www.mediafax.ro

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Marele pierzător al acestor alegeri
Digi24
Sondaj INSCOP rezultate alegeri București 2025. Ciprian Ciucu îl devansează clar pe Daniel Băluță. Cum stau ceilalți candidați
Cancan.ro
Motivul real pentru care Mirabela Grădinaru nu a votat. Răspunsul BIZAR oferit de Nicușor Dan
Prosport.ro
FOTO. Cea mai frumoasă fotbalistă din lume a primit o ofertă de nerefuzat
Adevarul
Trucul românesc care reduce cheltuielile de iarnă. „Am 21 de grade în casă și nu am dat drumul la căldură”
Mediafax
EXIT-POLL Alegeri Primăria București 2025. CURS: Ciucu 32,7% Băluță 26,3% Alexandrescu 20,2% Drulă 12,8%. INSCOP: Ciucu: 31,7%, Băluță 26,1%, Alexandrescu 21,1%
Click
Roxana Călin, doctoriţa care a îngrozit România în anii ’90. Și-a ucis şi tranşat rivala în dragoste
Digi24
Rezultate exit-poll, alegeri București 2025. Diferență de 6 procente între primele două locuri, cum arată clasamentul
Cancan.ro
Și-a părăsit iubita medic pentru Rodica Stănoiu! Noi detalii despre 'puiuțul' fostei ministrese a Justiției
Ce se întâmplă doctore
Ce se întâmplă cu pensiile din ianuarie 2026? Ministrul Muncii a clarificat situația
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Tesla Model 3 Standard, disponibilă și în România. E cea mai ieftină Tesla și poate fi luată în rate
Descopera.ro
Cel mai bătrân STRĂMOȘ al RECHINILOR înota în apele Australiei pe vremea dinozaurilor
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ nedumerit: - Iubita mea s-a întins pe canapea, şi-a dat fusta jos, şi-a smuls...
Descopera.ro
Efectul surprinzător al gazului ilariant împotriva depresiei severe