Prima pagină » Știri » Zeci de percheziții la spărgători de seifuri și case de lux

Zeci de percheziții la spărgători de seifuri și case de lux

Zeci de percheziții la spărgători de seifuri și case de lux
Procurorii DIICOT, împreună cu ofițeri de poliție judiciară din cadrul IPJ Timiș, efectuează, miercuri, 45 de percheziții în județele Timiș și Arad pentru destructurarea unei grupări specializate în furturi din locații de lux și tentativă la omor calificat.

Potrivit unui comunicat de presă emis miercuri de DIICOT, în cazul persoanelor vizate de percheziții există suspiciunea că din 2013, aceștia ar fi avut ca preocupare săvârșirea unor furturi de lux în zona de vest a țării, de la mai multe persoane și firme.

DIICOT arată că suspecții acționau în mod foarte precaut și premeditau cu atenție fiecare faptă, astfel, înainte de a acționa, membrii grupării strângeau informații detaliate cu privire la locațiile vizate și persoanele păgubite, atât prin monitorizări și filaje repetate ale locațiilor, cât și prin atragerea unor persoane din anturajul proprietarilor sau care aveau acces în locațiile vizate.

„Gruparea se concentra doar asupra unor locații în care aveau certitudinea că sunt depozitate sume mari de bani (de ordinul zecilor și sutelor de mii de euro) sau obiecte de mare valoare (bijuterii, lingouri de aur), fiind specializată în intrarea prin efracție și sustragerea seifurilor în care erau depozitate sumele de bani sau bunurile vizate. Planul infracțional era stabilit în prealabil, pe baza informațiilor obținute, astfel încât să permită membrilor grupării pătrunderea în incinte și sustragerea seifurilor în intervale foarte scurte de timp”, se arată în comunicatul DIICOT.

Potrivit documentului citat, membrii grupării obișnuiau să dezafecteze în prealabil sistemele de alarmă ale locațiilor, existând și situații când suspecții au pătruns în locațiile vizate din alte spații învecinate.

De asemenea, pentru a evita orice posibilă depistare a lor, suspecții sustrăgeau și unitățile de stocare a înregistrărilor video de pe camerele de supraveghere a incintelor, potrivit DIICOT.

Suspecții acționau purtând cagule și mănuși, iar pentru a înlătura riscul depistării oricărei urme biologice la locul faptei, imediat după sustragerea seifurilor, pulverizau spumă mecanică prin folosirea unor extinctoare. Deplasările la locul faptei se realizau cu autoturisme pe care erau aplicate numere străine sau false de înmatriculare, uneori sustrase de pe alte autoturisme.

DIICOT mai arată că cei acuzați obișnuiau să își planifice uneori mai multe „lovituri” succesive, concentrându-se pe seifuri ale unor societăți cu același profil de activitate.

Potrivit anchetatorilor, în 1 și 2 ianuarie, membrii grupării au sustras mai multe seifuri de la punctele de lucru ale mai multor CAR-uri din Timiș, iar în noaptea de 12 spre 13 februarie au sustras mai multe case de bani din incinta mai multor localuri aparținând unor societăți cu profil de activitate „pariuri sportive” din județului Arad.

În timp ce acționau la locațiile citate, membrii grupării au fost surprinși și urmăriți de polițiști, încercându-se o blocare a autoturismului în care se aflau aceștia. Pentru a-și asigura scăparea, suspecții au accelerat pe contrasens, înspre autoturismul de poliție, determinându-l pe agentul aflat la volan să efectueze o manevră bruscă pentru a evita impactul, ceea ce a avut drept consecință ieșirea în decor și a punerii în pericol a vieții polițistului.

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Atac cu bombă în Monaco, orașul bogaților. Un oligarh ar fi fost ținta atacului
Digi24
Câte minute rezistă rușii pe linia frontului: „Situația este de așa natură încât în toamnă va fi fie pace, fie mobilizare”
Cancan.ro
S-a aflat! Cine e bărbatul MORT în atentatul din Monaco. Panică totală în Principat, după atacul cu bombă
Prosport.ro
Carmen Negoiță, apariție incendiară în costum de baie! În trecut a pozat complet goală
Adevarul
Țara care dă bani proprietarilor de mașini diesel în loc să le interzică. Combustibilul care înlocuiește motorina clasică
Mediafax
Mulți șoferi fac asta pe caniculă fără să știe că pot fi AMENDAȚI
Click
Secretele lui Djokovic la 39 de ani: dieta și rutina zilnică a marelui campion. La ce a renunțat sportivul care caută un nou titlu la Wimbledon
Digi24
O țară din Balcani reintroduce serviciul militar obligatoriu după 15 ani. Cine va fi chemat în armată
Cancan.ro
Cum a reușit Matei să copieze la Bacalaureat: 'Nici Einstein nu putea să vină cu asta'
Ce se întâmplă doctore
Intervenția estetică la care Gina Pistol a apelat din nou! E total schimbată: „Nu trebuie să fim toate la fel”
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Chery Tiggo 9: SUV-ul chinezesc care vine cu ambiții mari în România
Descopera.ro
Care este orașul din lume cu cei mai mulți oameni?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BUBULINA: – Nu ratezi nicio fustă, Bulă! Niciuna!
Descopera.ro
Legătura neașteptată dintre testosteron și riscul de cancer