Prima pagină » Știri » Zeci de tone de gunoi, lăsate în urmă de cei care au ieșit la iarbă verde de 1 Mai, în județul Sibiu

Zeci de tone de gunoi, lăsate în urmă de cei care au ieșit la iarbă verde de 1 Mai, în județul Sibiu

Zeci de tone de gunoi, lăsate în urmă de cei care au ieșit la iarbă verde de 1 Mai, în județul Sibiu

În județul Sibiu există câteva zone, în apropiere de municipiul-reședință, preferate de localnici și turiști pentru a ieși la iarbă verde, transmite corespondentul MEDIAFAX.

Aceste zone sunt gestionate de diferite primării din județ, care au instalat containere pentru ca petrecăreții să nu lase gunoiul pe pajiști.

Zona cunoscută sub numele de Curmătura Ștezii, cea mai apropiată de municipiul Sibiu, aparține de Primăria Rășinari, iar reprezentanții instituției au declarat, luni, corespondentului MEDIAFAX, că, după zilele de 1 și 2 mai, cele două containere instalate în zonă au fost pline, iar în cursul zilei de luni urmează să fie golite.

„Avem două containere de câte două tone. Acestea au fost pline și vor fi golite astăzi (luni – n.r.). În zonă au mai rămas gunoaie și pe pajiști, iar acestea vor fi adunate cu ajutorul celor care beneficiază de venitul minim garantat”, au declarat reprezentanții Primăriei Rășinari.

Potrivit acestora, în zonă, de 1 și 2 mai, „nu au fost mai mult de o sută de persoane, mult mai puține decât în alți ani, din cauza vremii nefavorabile”.

O altă zonă preferată pentru ieșirile la iarbă verde este cunoscută sub numele de Valea Argintului și aparține de Primăria Cisnădie, care gestionează și zona dintre Cisnădie și Cisnădioara, unde sibienii obișnuiesc, de asemenea, să meargă la grătar.

„Angajații serviciului Poliție Locală au făcut controale în baza Legii 54/2012 privind desfășurarea activităților de picnic între Cisnădie și Cisnădioara și nu au fost depistate depuneri de gunoaie și nu s-au aplicat sancțiuni”, a declarat Magda Odagiu, reprezentant al Primăriei Cisnădie.

Potrivit acesteia, din zona respectivă s-au ridicat circa două tone de gunoaie în urma minivacanței de 1 Mai.

Zona Tocile, de asemenea renumită pentru petrecerea timpului la aer curat, aparține de Primăria Sadu. Primarul Valentin Ivan a spus că în acest an numărul petrecăreților de 1 Mai a fost mult mai mic decât în alți ani.

„Nu prea am avut gunoi ca în alți ani pentru că au fost prea puțin petrecăreți. La noi a plouat și în 1 și în 2, puține au fost orele de ieșit la iarbă verde”, a declarat Valentin Ivan.

Potrivit acestuia, Primăria Sadu are montate în zona Tocile șase containere, cu o capacitate de șapte tone. După minivacanță acestea au fost totuși pline și urmează a fi golite.

Valentin Ivan a spus că pe pajiști nu a rămas gunoi în urma petrecăreților, Primăria nefiind nevoită să intervină pentru curățenie.

„Am avut și noi campanii de informare și conștientizare. Nu avem probleme cu gunoiul în zona respectivă. Oamenii care vin au înțeles că trebuie să păstreze curățenia, mai ales că există containerele unde pot arunca gunoaiele”, a declarat Valentin Ivan.

Mai departe de municipiul Sibiu, către Munții Făgăraș, este zona cunoscută sub numele de Valea Avrigului, care aparține de Primăria Avrig. Zeci de turiști au petrecut de 1 Mai și aici.

„Avem montate patru containere în zonă. Au fost oameni la grătar pe Valea Avrigului, dar nu ca în alți ani, pentru că a plouat. Oamenii nu au fost destul de corecți și au lăsat gunoaie și pe afară. Containerele au fost pline, ba chiar au fost mașinile de două ori să le golească”, au declarat reprezentanții Serviciului Gospodărie Orășenească Avrig.

Potrivit acestora, în total, capacitatea celor patru containere de pe Valea Avrigului depășește 5,5 tone.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Nava morții a ajuns în Canada / Un pasager de pe MV Hondius, testat pozitiv pentru hantavirus
Digi24
De ce nu poate elita de la Kremlin să-l înlăture de la putere pe Putin și ce poate face Occidentul ca să grăbească prăbușirea regimului
Cancan.ro
Mihai Trăistariu, reacție tranșantă după locul 3 al României la Eurovision: ,,Nu poți face..''
Prosport.ro
FOTO. Iulia Pârlea, în costum de baie pe plaja din Grecia. Prezentatoarea TV pentru care s-au certat Marica şi Torje arată spectaculos
Adevarul
Piatra Teiului, marele viaduct de pe lacul Bicaz. Cum s-a schimbat locul de la porțile Moldovei, Bucovinei și Transilvaniei
Mediafax
Eurovision: Val de reacții negative în Moldova după ce juriul a oferit doar 3 puncte României
Click
Două zodii intră într-o perioadă de aur începând cu 21 mai. Se vor afla sub o stea norocoasă, apar oportunități importante și se anunță reușite în plan financiar și sentimental
Digi24
Controversă la Eurovision: Publicul din R. Moldova a acordat 12 puncte României, juriul doar 3. Reacția prezentatoarei Margarita Druță
Cancan.ro
Am aflat cine este iubitul secret al Alexandrei Căpitănescu. Este muzician și el!
Ce se întâmplă doctore
Daniela Crudu, de nerecunoscut! Cum a ajuns să arate acum. Fanii sunt îngrijorați: „E bolnavă?”
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Foto / Un ARO 243 de armată, scos la vânzare pe OLX. Cât cere proprietarul pentru modelul românesc produs în 1989
Descopera.ro
Vera West, femeia care a creat unul dintre cele mai recunoscute costume din istoria filmului horror
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Într-un restaurant select, un muzician se apropie de masa lui Bulă
Descopera.ro
Oamenii de știință au creat alge care ar putea elimina microplasticul din apa potabilă