Prima pagină » Turism » Cazinoul din Constanța se redeschide peste o lună. Proiectul de modernizare a costat aproape 18 milioane de EURO

Cazinoul din Constanța se redeschide peste o lună. Proiectul de modernizare a costat aproape 18 milioane de EURO

După ani întregi de întârzieri, Cazinoul Constanța ar putea să fie deschis peste o lună. Ultimul termen înaintat de constructori este 15 noiembrie, iar în prezent lucrările se desfășoară într-un ritm accelerat, potrivit autorităților.

Proiectul de modernizare care a costat aproape 19 milioane de euro trebuia să fie gata mult mai repede, transmite Euronews. Întârzierea se datorează dificultății consolidării și refacerii structurii de rezistență a clădirii.

În anul 2020 începeau lucrările pentru refacerea Cazinoului Constanța. Modernizarea acestuia ar fi trebuit să se încheie după aproximativ doi ani. Acum, ultimul termen a fost înaintat și se speră că este ultimul, lucrările fiind complete în proporție de 85%.

Dacă totul decurge conform planurilor, Cazinoul Constanța o să fie finalizat pe 15 noiembrie 2024. În primăvara 2024, Compania Națională de Investiții estima finalizarea lucrărilor la Cazinoul din Constanța pentru luna iulie. Dar redeschiderea a fost amânată din cauza complexității proiectului.

Lucrările au început în anul 2020 și ar fi trebuit să se încheie în 2022, însă termenul a tot fost amânat. Constructorii spun că au întâmpinat foarte multe probleme și au avut mai mult de muncă decât expertiza inițială preconiza. Problemele cele mai mari au fost la structura de rezistență a cazinoului, aceasta fiind extrem de degradată și ar fi putut duce la prăbușirea planșeului în caz de cutremur.

De asemenea, s-a acordat o atenție sporită și ornamentelor, care au fost realizate manual. Acestea sunt acum decorate cu foiță de aur de către specialiști și promit un adevărat spectacol pentru vizitatori, notează CANCAN. Deși procesul de refacere a fost unul greu și complex, constructorii spun că așteptarea va merita, iar rezultatul o să fie unul spectaculos.

Proiectul de modernizare a Cazinoului Constanța a costat aproape 19 milioane de euro. Lucrările efectuate în ultimii 4 ani ar trebui să consolideze clădirea pentru cel puțin 100 ani.  Premierul Marcel Ciolacu, care a inspectat personal lucrările în mai, se declară mulțumit.

Citește și: Marcel CIOLACU a mers la Constanța/Vă spun: Cazinoul va arăta SENZAȚIONAL! Mai sunt câteva luni….

Sursa Foto: Shutterstock 

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
O japoneză s-a „căsătorit” cu un personaj AI creat cu ChatGPT
Digi24
Vladimir Putin a fost scos din sărite de întrebările unui jurnalist de la BBC: „Ce prostie”
Cancan.ro
EXCLUSIV | Imagini SFÂȘIETOARE la mormântul Ștefaniei Szabo, în prag de Crăciun. Omagiul care îți rupe sufletul
Prosport.ro
Loredana nu-și mai lasă soțul să muncească în Germania, deși e milionar, pentru că s-a plictisit de stilul de viață de acolo
Adevarul
Astrolog, la Interviurile Adevărul: 2026 ar putea aduce schimbări de Guvern în România. „Va fi un an al revoltelor. Se cere vărsare de sânge”
Mediafax
Temperaturi mai scăzute și precipitații ușor excedentare în mai multe regiuni ale țării în următoarele patru săptămâni
Click
Ce spun psihologii despre oamenii care păstrează pungile, borcanele goale, hârtia de ambalaj „pentru orice eventualitate”
Digi24
Reacția Turciei după ce forțele sale aeriene au doborât o dronă care a încălcat spațiul aerian
Cancan.ro
De ce ar fi murit mama Mihaelei Rădulescu, de fapt. Văduva lui Felix Baumgartner, primul mesaj oficial: 'Nu a fost bolnavă'
Ce se întâmplă doctore
Cum arată Narcisa Suciu la mai bine de 15 ani de când a plecat în Finlanda. De ce s-a reîntors în țară? E de nerecunoscut
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Mașini premium SH cu probleme. Expert: „Check engine aprins, beculețe care clipocesc...”
Descopera.ro
Prima întâlnire cu extratereștrii! Un astronom dezvăluie totul
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. – Ce te doare, Bulă? – Mă doare buzunarul, dom doctor …
Descopera.ro
Încă doi sateliți europeni Galileo au fost lansați pe orbita Pământului