Prima pagină » Video » Miza vizelor de flotant: părinții PLĂTESC pentru locuri în școlile de top!

Miza vizelor de flotant: părinții PLĂTESC pentru locuri în școlile de top!

Iulian Marinescu
Miza vizelor de flotant: părinții PLĂTESC pentru locuri în școlile de top!

Tot mai mulți părinți recurg la vize de flotant pentru a-și înscrie copiii în unități de învățământ de prestigiu. Această practică duce la supraaglomerare, ore mai scurte și un haos general în zonele școlilor.

Părinții care vor să-și înscrie copiii la cele mai bune școli sunt dispuși să plătească sume considerabile. Pentru a obține o viză de flotant, aceștia apelează la anunțuri online. Tarifele variază între 100 și 1.000 de lei, în funcție de renumele școlii.

Efectele vizelor de flotant: clase pline și ore mai scurte

Această practică are efecte negative asupra întregului sistem educațional. Școlile cu cerere mare sunt sufocate de elevi. Clasele devin prea mari, iar profesorii sunt nevoiți să scurteze orele. Unele școli funcționează deja în trei schimburi.

Un exemplu clar este la matematică. Dacă fiecare oră este redusă cu 10 minute, elevii pierd aproape o oră de curs pe săptămână. În plus, traficul din jurul acestor școli devine un coșmar. Părinții își aduc copiii din alte cartiere sau chiar din afara orașului.

Școlile nu pot refuza elevii cu viză de flotant

Directorii nu pot respinge înscrierea copiilor cu viză de flotant. Legea nu le permite acest lucru. Din acest motiv, fenomenul se extinde în fiecare an.

Înscrierile pentru clasa pregătitoare vor începe pe 28 martie. Cele pentru grădiniță încep pe 26 mai. Până atunci, părinții vor continua să caute soluții pentru a obține un loc în școlile de top.

Sursă: Antena 3

Foto caracter ilustrativ/capturi: Antena 3

CITEȘTE ȘI:

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Download our new free desktop app
Digi24
Un bărbat a stabilit un nou record în sistemul de reciclare după ce a introdus 8.000 de sticle în opt ore
Cancan.ro
Ajunsă în România, Maria dă de pământ cu Tamaș. A spus adevărul: ce i-a făcut Gabi la Survivor + ce s-a întâmplat în ultima noapte
Prosport.ro
FOTO. Imagini cu Jordan Chiles în costum de baie. Rivala Anei Bărbosu profită de timpul liber
Adevarul
România, „jucător” prima dată în istorie la Washington? Expert în diplomație: „Există costuri dacă vrem să ni se audă vocea”
Mediafax
Download our new free desktop app
Click
Au revenit cu tractorul pe ogor! Dan Negru conduce un „monstru agricol” de 40.000 de euro: „Dacă statul ar ține cu țăranii români…”
Digi24
Lukașenko se declară „îngrozit” de ideea ca Republica Moldova să se unească cu România. Ce l-a rugat pe omul lui Putin de la Chișinău
Cancan.ro
Nuțu Cămătaru a vorbit despre problemele lui Mario Iorgulescu și conflictul pe care l-a avut cu finul său: I-a dat un pumn și a...
Ce se întâmplă doctore
Imagini explozive cu fosta iubită a lui Dorian Popa! Cum arată Babs la 42 de ani. Și-a făcut mai multe operații estetice
Ciao.ro
Wow sau Bau? Cât de mult le-au schimbat operaţiile estetice pe vedetele din România
Promotor.ro
Cât costă parcarea în București, și cum faci să plătești MAI PUȚIN?
Descopera.ro
Ce țări sunt în Eurasia? Mulți oameni greșesc!
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: – Bubulino, ce face ăsta sub pat ?!
Descopera.ro
A reuşit ce niciun alt domnitor român nu izbutise până atunci. Momentul care a marcat pentru totdeauna istoria României