Prima pagină » Video » Tânără RĂNITĂ în centrul Capitalei, după ce a fost lovită de o bucată de tencuială desprinsă de vânt

Tânără RĂNITĂ în centrul Capitalei, după ce a fost lovită de o bucată de tencuială desprinsă de vânt

Tânără rănită în centrul Capitalei, după ce a fost lovită de o bucată de tencuială desprinsă

Rafalele de vânt au atins viteze de 65 km/h. O tânără de 20 de ani a fost rănită în centrul Bucureștiului, după ce o bucată de tencuială s-a desprins din cauza vântului puternic și a căzut peste ea. Incidentul a avut loc în zona Izvor, în apropiere de Teatrul Bulandra, unde vântul a provocat mai multe probleme în ultimele ore.

Fata mergea pe trotuar când o bucată de fațadă s-a desprins și a lovit-o în cap. Martorii au sunat imediat la 112. În scurt timp, două echipaje de pompieri și o ambulanță SMURD au intervenit la fața locului. Tânăra a fost transportată la Spitalul Universitar. Medicii au confirmat că suferă un traumatism cranian, dar viața nu îi este pusă în pericol.

Vântul puternic a creat haos în București încă de aseară. Meteorologii au emis cod portocaliu de vreme severă. Rafalele au atins 65 km/h și sunt în creștere.

Cod portocaliu prelungit: vânt puternic, copaci căzuți, mașini avariate și pericol pe străzi

Codul portocaliu este valabil până diseară la ora 20:00, dar va fi urmat de un cod galben în întreaga jumătate de sud a țării. În județele Dâmbovița, Prahova, Ilfov, Vâlcea, Dolj, Olt, Argeș și Teleorman, avertizarea rămâne cod portocaliu.

În zonele montane, vântul a atins viteze de peste 140 km/h, comparabile cu forța unui uragan. Pompierii din întreaga țară au intervenit la zeci de solicitări. Zeci de copaci au fost doborâți peste mașini și stâlpi de electricitate. Până la prânz, au fost înregistrate peste 20 de autoturisme avariate.

Autoritățile îi avertizează pe oameni să evite adăpostirea sub copaci, panouri publicitare sau alte structuri instabile. Vremea rămâne periculoasă până cel puțin în cursul nopții.

Sursă: ProTV

Foto caracter ilustrativ/capturi: ProTV

CITEȘTE ȘI:

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Vrei să locuiești gratuit în Grecia? O insulă caută voluntari pentru îngrijirea pisicilor
Digi24
Trump amenință o nouă țară. „Cred că vor fi loviţi dur”
Cancan.ro
Cuplu nou în showbizul românesc! Fostele vedete de la Antena 1 se iubesc: 'Mi-a zis horoscopul că o să găsesc o persoană în cel mai neașteptat moment'
Prosport.ro
De ce nu a mai plecat Andreea Bălan în vacanță de Revelion pentru prima dată în 10 ani!
Adevarul
Cum îți cresc pensia punctele de stabilitate: ce sunt și cine beneficiază de ele în 2026
Mediafax
Ninge la Sinaia și în Poiana Brașov: ce instalații funcționează și ce rămâne închis pentru turiști
Click
Orașul din Europa care a fost invadat de români. 8 din 10 turiști sunt din țara noastră: „E scris în limba română peste tot”
Digi24
Serviciile secrete occidentale susțin că ayatollahul Khamenei e pregătit să fugă la Moscova dacă protestele din Iran escaladează
Cancan.ro
Cât costă treningul purtat de Nicolas Maduro când a fost capturat. NU se mai găsește în magazine!
Ce se întâmplă doctore
Dieta cu lapte cu care Gina Pistol a slăbit 8 kilograme. Regimul se ține două săptămâni
Ciao.ro
Wow sau Bau? Cât de mult le-au schimbat operaţiile estetice pe vedetele din România
Promotor.ro
Trebuie să plătească peste 100.000 de dolari pentru că a parcat neregulamentar în propria curte
Descopera.ro
Trucul dovedit științific care îți îndeplinește toate dorințele
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: – Ai văzut, dragă, azi-noapte am făcut dragoste 63 de minute!
Descopera.ro
Test de cultură generală. De ce s-a prăbușit Imperiul Roman?