Prima pagină » Știri externe » OSCE a înființat un grup de experți care ar urma să analizeze situația din Belarus. Printre statele care au propus această măsură se numără și România

OSCE a înființat un grup de experți care ar urma să analizeze situația din Belarus. Printre statele care au propus această măsură se numără și România

OSCE a înființat un grup de experți care ar urma să analizeze situația din Belarus. Printre statele care au propus această măsură se numără și România

Șaptesprezece state membre ale Organizației pentru Securitate și Cooperare în Europa (OSCE) au înființat un grup de experți care să investigheze încălcările drepturilor omului în Belarus, dar și acuzațiile de fraudă în cadrul alegerilor prezidențiale din 9 august.

Anunțul a fost făcut joi de către Ministerul de Externe al Danemarcei, informează site-ul agenției de presă Reuters.

Această misiune, care va investiga numeroasele relatări privind încălcări ale drepturilor omului înaintea, în timpul şi după alegerile din 9 august, urmează să publice un raport într-un termen de şase săptămâni.

„Practic, misiunea este aceea de a trage la răspundere autoritățile bieloruse pentru gravele încălcări ale drepturilor fundamentale ale oamenilor din Belarus, ale dreptului acestora la alegeri libere și corecte și ale principiilor statului de drept”, a anunțat ministrul danez de Externe, Jeppe Kofod, prin intermediul unui comunicat.

Echipa de experți va investiga acuzațiile referitoare la persecutarea candidaților opoziției, jurnaliștilor și activiștilor, dar și uzul excesiv al forței împotriva protestatarilor, arestările fără temei legal și tortura, mai arată sursa citată.

Președintele Belarusului, Aleksandr Lukașenko, susține că a câștigat alegerile prezidențiale din 9 august în mod corect și că ar fi ținta unei campanii de denigrare orchestrată de statele occidentale.

Șansele ca echipa să primească acces în Belarus sunt scăzute

Cu toate acestea, Reuters notează că sunt șanse extrem de reduse ca echipa să aibă acces în Belarus.

Autoritățile din această țară nu au permis accesul observatorilor OSCE în timpul alegerilor prezidențiale și au ignorat solicitările repetate ale actualului secretar general al Organizației, premierul Albaniei, Edi Rama, de a vizita Belarusul.

Propunerea de înființare a echipei de experți care să analizeze situația din Belarus a fost înaintată de Danemarca, Belgia, Canada, Estonia, Finlanda, Franța, Islanda, Letonia, Lituania, Olanda, Norvegia, Polonia, România, Slovacia, Marea Britanie, Cehia și Statele Unite ale Americii.

OSCE are 57 de state membre, printre care și Rusia.

În Belarus au izbucnit proteste masive după scrutinul prezidenţial desfăşurat pe 9 august. Opoziţia contestă realegerea în funcţie a preşedintelui Aleksandr Lukaşenko, acuzând că scrutinul a fost fraudat.

Sute de mii de oameni au ieșit în stradă săptămânal pentru a protesta față de rezultatul alegerilor, iar Poliția a folosit forța împotriva protestatarilor, atitudine condamnată de statele occidentale.

Lukașenko se confruntă cu cele mai mari probleme din cei 26 de ani de mandat, în contextul în care au fost organizate proteste la nivel național după alegerile din 9 august. Scrutinul ar fi fost câștigat de Lukașenko cu 80%, însă protestatarii susțin că alegerile ar fi fost fraudate, așa că îi solicită demisia președintelui.

Forțele de ordine au fost acuzate că ar fi folosit forța în mod nejustificat împotriva protestatarilor. Mii de persoane au fost arestate, iar multe dintre persoanele care au fost eliberate au acuzat că ar fi fost torturate.

Joi, Parlamentul European a adoptat o rezoluție prin care nu îl mai recunoaște pe Aleksandr Lukașenko în funcția de președinte al Belarusului.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Donald Trump anunță posibilitatea unui acord cu Iranul: ”Dacă nu, arunc totul în aer și le iau petrolul”
Digi24
VIDEO „Războiul pe care nu ai voie să-l vezi”. Cum rescriu Emiratele Arabe Unite povestea atacurilor iraniene (Bellingcat)
Cancan.ro
Cât a plătit un client pentru o cursă Uber de 12 km, din București până la Aeroportul Otopeni
Prosport.ro
FOTO. Și-a trădat prietena și a avut o aventură cu soțul acesteia
Adevarul
Mihaela Rădulescu, destăinuiri dureroase la 8 luni de la moartea lui Felix Baumgartner: „Nicio femeie n-ar trebui să fie doar femeia cuiva”
Mediafax
Prognoza ANM: temperaturile scad în Săptămâna Mare. Cum va fi vremea de Paște
Click
Cum au ajuns să-și împartă treburile în gospodărie Anca Țurcașiu și iubitul ei: „Trăim unul pentru celălalt”
Digi24
Scandalul de pe „acoperișul lumii”: cum au ajuns fraudele cu asigurări pe Everest și ce legătură are bicarbonatul de sodiu
Cancan.ro
Localitatea din România în care poți cumpăra o casă cu doar 1960 de euro. Terenul are 1922 de metri pătrați
Ce se întâmplă doctore
Ioana Tamaș, imagini incendiare în costum de baie! Soția lui Tamaș arată senzațional la 37 de ani
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Am condus în România noile Dacia Duster și Bigster cu tracțiune integrală și transmisie automată
Descopera.ro
De ce câmpul magnetic al planetei Saturn este deformat?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Ion îsi sună mama în noaptea nunții: – Mamăăă!
Descopera.ro
Cum ne ajută citricele să ne reglăm emoțiile?