Prima pagină » Știri » Starea de sănătate a actriţei Draga Olteanu Matei rămâne gravă. Medic: „Este o pacientă extrem de fragilă”

Starea de sănătate a actriţei Draga Olteanu Matei rămâne gravă. Medic: „Este o pacientă extrem de fragilă”

Starea de sănătate a actriţei Draga Olteanu Matei rămâne gravă. Medic: „Este o pacientă extrem de fragilă”

Starea de sănătate a actriţei Draga Olteanu Matei nu s-a schimbat, a declarat medicul şef al UPU-SMURD, prof.dr. Diana Cimpoeşu. La trei zile de la internare în Spitalul „Sf. Spiridon” din Iaşi, este tot la ATI, iar medicii fac eforturi pentru menţinerea funcţiilor vitale.

„Este o pacientă extrem de fragilă”

Starea pacientei este staţionară. Se află în continuare în terapie intensivă cu suport respirator şi hemodinamic. Este o pacientă extrem de fragilă, 87 de ani, care necesită în continuare menţinerea funcţiilor vitale. Este o patologie complexă cardiacă, suprapusă cu o urgenţă gastrointestinală, cu patologie endocrină, o patologie cronică de foarte mulţi ani, care acum s-a acutizat prin pierderea masivă de sânge. De aceea, după cum v-am spus de această dată, cu suport ventilator, cu suport hemodinamic, cu o îngrijire şi o monitorizare atentă, starea dumneaei foarte fragilă se poate schimba de la minut la minut”, a spus Cimpoeșu.

Draga Olteanu Matei, în vârstă de 87 de ani, a fost adusă în urgență, de la Spitalul Piatra-Neamț, cu ambulanța, în Unitatea Primire Urgențe a Spitalului „Sfântul Spiridon”, după ce a suferit o hemoragie digestivă superioară, cel mai probabil din cauza tratamentului anticoagulant pe care îl avea de mai multă vreme pentru afecțiunea cardiovasculară.

În prezent, Draga Olteanu Matei este internată la ATI, în Clinica de gastroenterologie şi hepatologie a Spitalului „Sf. Spiridon” din Iaşi.

Ipoteză tulburătoare. Actrița Draga Olteanu Matei ar fi putut muri în incendiul de la secția ATI a spitalului din Piatra Neamț + Ce a salvat-o?!

După incendiul care a avut loc la Spitalul Județean de Urgență Piatra Neamț, în urma căruia au murit 10 persoane și alte 7 au fost rănite, o ipoteză tulburătoare a ieșit la lumină. Îndrăgita actriță s-ar fi putut număra printre victimele de la sectia ATI a SJU Piatra Neamț, fiindcă – inițial – acolo ar fi trebuit să fie internată.

Locuind chiar în Piatra Neamț, Draga Olteanu Matei a fost dusă, bineînțeles, la spitalul de urgență, numai că – din ceea ce au transmis reprezentanții unității sanitare – aici erau două saloane la terapie intensivă. În primul salon erau internați pacienți neinfectați cu noul coronavirus – în acest loc au murit 8 pacienți, în urma incendiului -, iar în al doilea salon se aflau pacienți COVID, 2 dintre ei decedând din cauza flăcărilor care au cuprins locația.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Tradiții, obiceiuri și superstiții de Anul Nou: Ce să faci de Revelion și ce să eviți ca să ai noroc tot anul
Digi24
Rusia oferă primele detalii despre presupusul atac ucrainean asupra reşedinţei lui Putin. Cum descrie Moscova evenimentele
Cancan.ro
Prima imagine cu Dan Petrescu după chimioterapie: boala l-a topit pe picioare. E de nerecunoscut
Prosport.ro
Ioan Andone i-a primit pe Cătălin Măruță şi pe Andra în Spania, în casa lui de milioane de euro: „Sunt un om bogat”
Adevarul
Capcana celui mai amplu experiment demografic: cum a modelat China o generație care nu mai vrea copii
Mediafax
Ianuarie 2026: marile sărbători din calendarul ortodox
Click
Lumea filmului, în doliu. A murit îndrăgitul actor care a jucat în cel mai bun serial din toate timpurile
Digi24
Mesaje de mulțumire de la Kiev după decizia României de a aloca 50 de milioane de euro pentru apărarea Ucrainei
Cancan.ro
Plan malefic și fără milă! Cum a pus mâna pe bani în doar câteva zile, femeia din Sibiu care și-a ucis mama
Ce se întâmplă doctore
Cum arată acum Cristina Spătar! Imagini incendiare cu regina muzicii R&B! Așa se menține în formă artista
Ciao.ro
Wow sau Bau? Cât de mult le-au schimbat operaţiile estetice pe vedetele din România
Promotor.ro
Un român va participa la Raliul Dakar 2026. În ce categorie se va înscrie acesta?
Descopera.ro
Galerie foto de excepție cu Brigitte Bardot
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: – Ai văzut, dragă, azi-noapte am făcut dragoste 63 de minute!
Descopera.ro
Cum a petrecut regele Carol al II-lea sfârșitul anului 1939 și începutul anului 1940