Prima pagină » Actualitate » GÂNDUL LIVE. Traian Berbeceanu, despre incendiul de la „Matei Balș”: Avem cinci morți. Bilanțul este trist / În privința încălzirii, eu am aflat că nu au existat probleme

GÂNDUL LIVE. Traian Berbeceanu, despre incendiul de la „Matei Balș”: Avem cinci morți. Bilanțul este trist / În privința încălzirii, eu am aflat că nu au existat probleme

Traian Berbeceanu, prefectul Capitalei, a confirmat, la GÂNDUL LIVE, că incendiul devastator de la Institutul „Matei Balș” s-a soldat cu cinci morți, ultima victimă fiind găsită ulterior în baia unității. Acesta a mai declarat că pavilionul care a luat foc era recent modernizat și, din cunoștințele sale, nu au existat probleme cu căldura, cel puțin în ultima săptămână.

„Așa cum a apărut și în spațiul public, din păcate cu ocazia CFL (cercetare la fața locului), colegii au identificat o nouă persoană decedată, în interiorul Pavilionul 5 de la „Matei Balș”. Persoana nu a fost găsită la evacuarea pavilionului.

Nu pot să fac aprecieri. Am înțeles că victima a fost găsită într-o baie a pavilionului. Cert e că avem cinci victime și bilanțul e extrem de trist.

„Am aflat că nu au fost probleme cu căldura”

A fost fum, au fost foarte multe persoane de evacuat.

Așa cum ați precizat, am discutat acolo cu direcțiunea institutului și într-adevăr pavilionul respectiv e recent renovat la standarde ridicate, drept dovadă odată cu izbucnirea incendiului au fost declanșate sistemele care au întrerupt alimentarea cu oxigen.

În privința încălzirii, am aflat că nu au existat probleme de căldură. Pavilionul era izolat termic, am discutat cu N. Dan, cei de la Termoenergetica i-au confirmat că cel puțin în ultima săptămână agentul termic a fost livrat în parametri.

Personal, știu că dacă existau probleme cu agentul termic, unitatea medicală ar fi anunțat primăria, Termoenergetica. Pe de altă parte, dacă rețeaua electrică a fost suprasolicitată, cred că trebuiau luate măsuri la nivelul spitalului.

Am înțeles că a fost un control la sfârșitul lunii noiembrie. Așteptăm controalele la nivelul Corpului de Control, de ce nu controlul intern al celor de la „Matei Balș”. Până atunci nu fac supoziții.

„Trebuie să construim spitale de la zero”

Vă dau perfectă dreptate. Ca și cetățean, în mod categoric sunt nemulțumit și aș dori un sistem de sănătate mult mai bun, mai performant. Am încredere că vom avea, așa cum bine știți… Trebuie să construim spitale de la zero, noi și adaptate noilor cerințe. Până atunci le folosim pe astea. Trebuie să le folosim cu responsabilitate. Institutul Matei Balș e una din unitățile unde am fost de mai multe ori cu pandemia, am găsit un personal medical extrem de dedicat, fac lucruri deosebite cu resurse extrem de puține și de limitate.

Se făcea referire la o perioadă anterioară, de acum 10 zile, când au fost probleme cu căldura. (n.r., referitor la declarația rudei unui pacient, care a dus o aerotermă la spital).

Aștept rezultatul. Sosise echipa de la Omoruri, cu procurorii, criminaliștii. CFL e în plină desfășurare, împreună cu specialiștii IGSU vor stabili cauza incendiului.”, a declarat Traian Berbeceanu la GÂNDUL LIVE.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Ce înseamnă când pisica te privește și clipește lent, potrivit cercetătorilor
Digi24
George Simion, după ce Dragoș Sprînceană l-a numit „trădător de țară”: „Minciuni. Le fuge pământul de sub picioare”
Cancan.ro
Mama Adrianei Viliginschi, văduva lui Kreiner, rupe tăcerea după ce fiica ei a fost arestată! 'Se va descoperi cine le...'
Prosport.ro
Românca și-a dat demisia din televiziune pentru iubitul fotbalist! A „fugit” alături de el în străinătate și pregătesc o nuntă mare în Oltenia
Adevarul
„Cred că un soldat ar spune mulțumesc”. Un vlogger rus prezintă rația individuală de hrană din Armata Română
Mediafax
Rețeaua energetică a Ucrainei, vizată de un atac rus de amploare. Restricții aeriene în Polonia
Click
Bancnota de 2.000 de lei cu eclipsa totală de Soare din 1999 a devenit o adevărată comoară. Cu cât se vinde în 2026
Digi24
Lavrov, schimbare radicală de ton: acuză SUA că blochează un acord de pace în Ucraina
Cancan.ro
Ce îi scria românca lui Jeffrey Epstein în timp ce el era în închisoare! Detaliile neașteptate din mailurile desecretizate
Ce se întâmplă doctore
Mădălina Ghenea i-a înnebunit pe fanii săi! Cum a apărut bruneta în cea mai provocatoare ședință foto
Ciao.ro
Sună periculos, trage fusta mai jos! Vedetele din România s-au aplecat prea mult și s-a văzut tot
Promotor.ro
Dacia renunță la motoarele pe GPL. De când intră în vigoare decizia și cu ce vor fi ele înlocuite
Descopera.ro
Care este diferența dintre alcool și etanol?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: -Am fost aseară la o tipă… A stins becul și mi-a zis: „Profită de mine!”
Descopera.ro
Cum ajută zahărul creierul să-și reseteze amintirile?