Prima pagină » Actualitate » Robert Cazanciuc, vicepreședintele Senatului, după protestul avocaților pe treptele Palatului de Justiție: ”Suntem într-un moment de cotitură cu privire la existența statului de drept”

Robert Cazanciuc, vicepreședintele Senatului, după protestul avocaților pe treptele Palatului de Justiție: ”Suntem într-un moment de cotitură cu privire la existența statului de drept”

Robert Cazanciuc, vicepreședintele Senatului, după protestul avocaților pe treptele Palatului de Justiție: ”Suntem într-un moment de cotitură cu privire la existența statului de drept”

Ieri, Consiliul Baroului București a hotărât să își însușească toate comunicatele publice ale Comisiei Permanente a Uniunii Naționale a Barourilor din România (UNBR) în legătură cu riscurile la adresa exercitării profesiei de avocat și a drepturilor și libertăților fundamentale ale omului.

Totodată, printr-un comunicat, avocații au fost chemați să sprijine acest demers, astăzi, printr-un protest desfășurat chiar pe treptele Curții de Apel.

Vicepreședintele Senatului, JustiRobert Cazanciuc – participant la acest protest al avocaților -, a notat pe pagina sa de socializare că România trece printr-un moment dificil, din punct de vedere judiciar, condamnarea avocatului Robert Roșu în dosarul ”Ferma Băneasa” ducând la un precedent periculos.

“Rolul justiției nu este de a împărți lumea în oameni buni și oameni răi, în oameni drepți și oameni nedrepți, ci de a face să funcționeze societatea umană” – sunt vorbele unui avocat, fost judecător, auzite astăzi pe treptele Palatului de Justiție, la o ședință protest a Consiliului Baroului București, la care am participat alături de mai mulți parlamentari juriști”, a scris Robert Cazanciuc.

Robert Cazanciuc: ”Sper să pot pătrunde tainele condamnării unui avocat pentru exercitarea profesiei”

Robert Cazanciuc consideră că această condamnare a avocatului Robert Roșu ridică un mare semn de întrebare în legătură cu ”eficacitatea articolului 24 din Constituție” și, totodată, se declară sceptic în ceea ce privește conștientizarea consecințelor ”fricii induse avocaților”.

”Relatările publice cu privire la temeiurile condamnării avocatului Roșu pun foarte serios sub semnul întrebării eficacitatea articolului 24 din Constituție, care ar trebui să protejeze în mod real dreptul la apărare al cetățeanului.

Cred că suntem într-un moment de cotitură cu privire la existența statului de drept. Voi citi cu foarte mare atenție motivarea acestei sentințe și sper să pot pătrunde tainele condamnării unui avocat pentru exercitarea profesiei”, mai scrie Robert Cazanciuc.

”Nu știu dacă la nivelul societății sunt conștientizate consecințele fricii induse avocaților atunci când sunt chemați să apere drepturi fundamentale. Sper ca cei pentru care drepturile ”fundamentale sunt doar un lux” să nu ajungă vreodată să decidă asupra destinelor justiției”

Robert Cazanciuc, vicepreședintele Senatului

Consiliul Baroului București și decizia de a lua orice măsură legală pentru protejarea profesiei de avocat

Ședința de ieri a Consiliului Baroului București a evidențiat faptul că există riscuri în exercitarea profesiei de avocat, după condamnarea lui Robert Roșu în dosarul ”Ferma Băneasa”.

 Mai mult, reprezentanții consiliului au transmis că va fi luată orice decizie lagală pentru protejarea profesiei de avocat, menționând și că acest comunicat comun al Uniunii Naționale a Barourilor din România (UNBR) și Baroului București va fi trimis către Curtea de Apel, instanțe și unități de parchet.

“În ședinta din 13.04.2021, desfășurată la Sala de Lectură a Bibliotecii Baroului București, Consiliul Baroului București a hotărât să își însușească toate comunicatele publice ale Comisiei Permanente a Uniunii Naționale a Barourilor din România în legătură cu riscurile la adresa exercitării profesiei de avocat și a drepturilor și libertăților fundamentale ale omului.

Consiliul Baroului București își manifestă ferma decizie de a lua orice măsură legală pentru protejarea profesiei de avocat, ca o componentă esențială a democrației și a statului de drept”, s-a precizat în comunicatul Consiliului Baroului București.

”De asemenea, Consiliul Baroului București a hotărât înmânarea Comunicatului comun al Uniunii Naționale a Barourilor din România și Baroului București către conducerea Curții de Apel București și comunicarea acestuia către celelalte instanțe și unități de parchet din București”, s-a precizat în comunicatul Consiliului Baroului București”

Consiliul Baroului București

Recomandarea video

Mediafax
Guvernul scade acciza la motorină cu 30 de bani pe litru. Toate măsurile pentru reducerea prețului la motorină
Digi24
Ucraina a atacat ultima mare conductă prin care ajunge petrolul rusesc în Europa, acuză Gazprom
Cancan.ro
IMAGINI de la priveghiul Crinei Hisum, tânăra din Câmpulung Moldovenesc care murit după ce a căzut de la etajul 5 al unui bloc
Prosport.ro
FOTO. „Eşti superbă”. Fanii au reacționat când au văzut imaginile cu Tania la plajă
Adevarul
Șeful Forțelor Navale Române: „Există motive care mă țin noaptea treaz”. Adevărul despre pericolul minelor marine și amenințarea Rusiei
Mediafax
60% dintre judecătorii federali din SUA folosesc tot mai mult Inteligența Artificială ca să redacteze hotărâri sau să îi ajute în audieri, deși știu că este nesigură
Click
Cea mai nouă „țară” din lume are 25.000 de cetățeni și se află în deșert. Cum a fost creată și cine este liderul care i-a dat numele dintr-o glumă banală
Digi24
„Alegeri inechitabile în Ungaria.” De ce e Viktor Orban atât de greu de învins
Cancan.ro
Trupul medicului Cristian Staicu nu poate fi ridicat de la IML. Ancheta morții sale se complică
Ce se întâmplă doctore
Ce mai face Alina Plugaru și din ce își câștigă acum banii. Actrița s-a retras din viața publică și și-a schimbat complet viața: „Nu mă mai interesează”
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
2026: Dacă ridici ștergătorul unei mașini parcate neregulamentar riști dosar penal. Se consideră infracțiune
Descopera.ro
Dovedit științific! Cei care fumează au creierul mai mic
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Ahmed: – La mine în țară poți să ai 4 neveste!
Descopera.ro
Probleme pentru echipajul Artemis 2 în drum spre Lună! Ce a transmis NASA?