Prima pagină » Știri externe » Israelul cere ONU să condamne atacurile cu rachete venite dinspre Gaza

Israelul cere ONU să condamne atacurile cu rachete venite dinspre Gaza

Israelul cere ONU să condamne atacurile cu rachete venite dinspre Gaza
Israelul cere ONU să condamne atacurile cu rachete venite dinspre Gaza. Sursa foto: Shutterstock

Israelul a făcut apel la Consiliul de Securitate al ONU și la secretarul general al Organizației, Antonio Guterres”, „să condamne fără echivoc atacurile la întâmplare” venite dinspre Fâșia Gaza.

Solicitarea a fost făcută printr-o scrisoare publicată joi, la o zi după ce, la rândul lor, palestinienii au solicitat la ONU încetarea atacurilor israeliene, informează site-ul agenției Agerpres, care citează AFP.

„Fac apel la comunitatea internaţională să condamne fără echivoc atacurile la întâmplare ale grupărilor teroriste din Fâşia Gaza asupra civililor şi centrelor cu populaţie israeliene şi să susţină dreptul fundamental al Israelului la apărare legitimă. Statul Israel nu este interesant de o escaladare. Totuşi, Israelul are dreptul şi datoria să îşi apere poporul şi suveranitatea şi va continua să facă asta cu forţă”, spune în scrisoare ambasadorul Israelului în SUA şi la ONU, Gilad Erdan.

Palestinienii au făcut un apel similar

Miercuri, ambasadorul palestinian la ONU, Riyad Mansour, a precizat, tot prin intermediul unei scrisori adresate ONU, că întreaga comunitate internațională, în special Consiliul de Securitate, „trebuie să acţioneze fără întârziere pentru a cere ca Israelul să îşi înceteze atacurile împotriva populaţiei civile palestiniene”.

Totodată, acesta a cerut Israelului să își oprească „planurile de deplasare forțată și de epurare etnică a palestinienilor” din Ierusalim, în contextul planurilor israeliene de evacuare a unor familii din Ierusalimul de Est, planuri care au dus la declanșarea actualului conflict dintre cele două părți.

O reuniune de urgenţă a Consiliului de Securitate al ONU, a treia de luni, este prevăzută pentru vineri, potrivit unor diplomaţi.

Ea va fi publică, spre deosebire de primele două, care s-au desfăşurat cu uşile închise, şi ar urma să se ţină cu participarea reprezentanţilor israelian şi palestinian.

În cadrul primelor două reuniuni ale Consiliului de Securitate, Statele Unite s-au opus adoptării de declarații care cer încetarea ciocnirilor în regiune, considerând astfel de declarații ca fiind „contraproductive”.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
O țară în care lucrează sute de mii de români discută creșterea vârstei de pensionare
Digi24
Putin reînvie „poporul sovietic”. România este vizată de o nouă lege promulgată de către dictatorul de la Kremlin
Cancan.ro
S-a aflat acum! Ce alimente au consumat Antonella și Sara în Ajunul Crăciunului. Ar fi fost contaminate, potrivit specialiștilor. Poliția are deja 5 suspecți
Prosport.ro
FOTO. Cuplul anului. Vestea a venit chiar de Crăciun
Adevarul
Raport cutremurător: zeci de soldați moldoveni bătuți crunt în cazarme, unii au ajuns la spital cu traumatisme grave și fracturi severe
Mediafax
Meteorologii ANM fac anunțul cu privire la primele zile din 2026. Temperaturi neobișnuite la început de an
Click
Horoscop săptămâna 26 decembrie - 1 ianuarie. Succes total la final de an pentru Scorpioni, schimbare majoră pentru Vărsători
Digi24
Mimica lui Zelenski când Trump a spus că Putin vrea să ajute Ucraina să reușească
Cancan.ro
Vlăduța Lupău a primit o nouă LOVITURĂ, după ce s-a aflat că numele ei apare într-un dosar penal internațional. Unde a fost de urgență luni, 29 decembrie
Ce se întâmplă doctore
Cum arată acum Cristina Spătar! Imagini incendiare cu regina muzicii R&B! Așa se menține în formă artista
Ciao.ro
Wow sau Bau? Cât de mult le-au schimbat operaţiile estetice pe vedetele din România
Promotor.ro
Un tunner german a desenat viitoarea Dacia. Randările cu C-Neo care aprind discuțiile
Descopera.ro
Este bine sau rău ca elevii să aibă teme de vacanță?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: - Nevastă-mea s-a tâmpit… Ștrulă: – De ce?
Descopera.ro
Dezbatere pentru creșterea vârstei de pensionare într-o țară în care muncesc sute de mii de români