Prima pagină » Actualitate » Magda Bistriceanu, după ce Florin Cîțu a spus că nu demisionează: ”E în filmul vieții lui…”

Magda Bistriceanu, după ce Florin Cîțu a spus că nu demisionează: ”E în filmul vieții lui…”

Magda Bistriceanu, după ce Florin Cîțu a spus că nu demisionează: ”E în filmul vieții lui...”
Magda Bistriceanu

Criza politică, departe de a fi încheiată, menține o tensiune ridicată pe scena politică, iar una dintre întrebările puse în spațiul public este cea referitoare la o eventuală demisie a premierului Florin Cîțu. 

Florin Cîțu a precizat că PNL nu-și va arunca în aer propriul guvern, așa cum a făcut PSD, însă – totodată – a precizat că nu dorește să arunce țara în aer” și nu poate lăsa România, în iarnă, fără guvern.

”Lumea trebuie să ştie că atunci când pleacă premierul, pleacă guvernul. O demisie a premierului înseamnă că eu sunt de acord să arunc ţara în aer, să fiu eu cel iresponsabil”, a spus Florin Cîțu.

Magda Bistriceanu: ”Cu acest Guvern, sau fără, e cam același lucru…”

Comentând pe marginea acestei declarații făcute de premierul României, analistul politic Magda Bistriceanu a concluzionat, ironic, că Florin Cîțu se află ”în filmul vieții lui”.

În același timp, Magda Bistriceanu consideră și că România se află, oricum, într-o situație foarte complicată, iar ”mai rău de atât nu se poate”, Guvernul Cîțu strălucind, practic, prin absență.

”Cîțu, întrebat daca va demisiona pentru a pune capăt crizei politice: «Niciodată. Eu nu sunt un om iresponsabil, să las România în iarnă fără guvern» Așa ceva?!? Mai rău de atât nu se poate și ăsta e în filmul vieții lui. Cu acest Guvern, sau fără, e cam același lucru…”, a scris Magda Bistriceanu pe pagina sa de socializare.

Cu numai câteva zile în urmă, Magda Bistriceanu i-a transmis premierul Florin Cîțu că ”a încurcat țigările”, după ce acesta a declarat că ia în calcul susținerea PSD pentru un guvern minoritar.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
PSD, cu cuțitul la os. Luni se decide soarta Guvernului
Digi24
Una dintre cele mai bogate țări europene mai are rezerve de combustibil doar pentru 20 de zile
Cancan.ro
Primele imagini de la băuta lui Gabi Tamaș de la Survivor. Ce a consumat 'îmbăTamaș'
Prosport.ro
Milionarul și-a făcut cumpărăturile la LIDL. I-a lăsat mască pe angajați: cu ce și-a umplut căruciorul
Adevarul
Războiul din Pădurea Băneasa ia amploare. 6.000 de oameni, captivi între un dezvoltator care nu se ține de cuvânt și ecologiști
Mediafax
Trei zile de vreme rea în România. Ce zone sunt vizate de avertizările ANM
Click
Cum arată casa de vacanță a Andreei Marin. Imagini de senzație cu locul în care își încarcă bateriile
Digi24
Rumen Radev proclamă „victoria asupra apatiei”, în timp ce „Bulgaria progresistă” revendică primul loc în alegerile anticipate
Cancan.ro
Prognoză luna mai 2026 | Meteorologii Accuweather anunță furtuni și ninsori în România
Ce se întâmplă doctore
Cum arată mama lui Dan Bălan la 68 de ani. Ludmila Bălan a dezvăluit secretul „tinereții fără bătrânețe”
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Primul oraș din România în care se introduce tram-trenul. Ce este acesta și cum va funcționa
Descopera.ro
Ce spune știința despre bărbații foarte inteligenți?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. – M-am culcat aseară cu soţul Mariei! – Şi?!? la zi, cum e???
Descopera.ro
Boala ficatului gras, în creștere: 1,8 miliarde de persoane ar putea fi afectate până în 2050