Prima pagină » Actualitate » Un vasluian, pus în libertate după ce a snopit în bătaie un polițist local care îl atenționase să poarte masca de protecție. Ce au decis procurorii – VIDEO

Un vasluian, pus în libertate după ce a snopit în bătaie un polițist local care îl atenționase să poarte masca de protecție. Ce au decis procurorii – VIDEO

Sursa: captura video - camere de supraveghere / Adevărul

Un bărbat din Vaslui fusese reținut după ce a atacat un polițist local care îi atrăsese atenția să poarte mască la intrarea într-un complex agroalimentar din municipiu. În ciuda ieșirii foarte violente, surprinsă de camerele de luat vederi, procurorii au considerat că nu e un pericol social, astfel că atacatorul nu a fost arestat preventiv.

Scenele violente, filmate la intrarea unui complex agroalimentar din Vaslui, apărute în spațiul public, marți, arată cum un poliţist local este bătut de un bărbat, care voia să intre în piaţă, deşi nu purta mască de protecţie. Poliţistul local îi ceruse bărbatului să poarte masca, iar acesta şi-a ieşit din fire şi a lansat o avalanşă de pumni asupra omului legii.

Procurorii consideră că agresorul nu prezintă pericol social şi au dispus punerea lui în libertate după ce poliţiştii îl reţinuseră pentru 24 de ore, relatează Adevărul.

Cercetat pentru ultraj

Bărbatul, originar din localitatea vasluiană Muntenii de Jos, are 45 de ani și este cercetat pentru ultraj. „În cursul zilei de 2 noiembrie 2021, un poliţist local a fost bătut în timpul exercitării atribuţiunilor de serviciu, într-o piaţă agroalimentară din Vaslui. Acesta a depus o plângere, arătând că a fost lovit în zona capului. În cazul de faţă s-au început cercetările pentru infracţiunea de ultraj, au fost audiate părţile. Tot pe 2 noiembrie, s-a dispus măsura reţinerii suspectului pentru 24 de ore. Partea vătămată a depus a doua zi un certificat medico-legal şi s-a dispus schimbarea încadrării din ultraj prin lovire, în ultraj prin lovituri care au produs leziuni traumatice cu afectarea stării de sănătate. Totodată, s-a dispus şi punerea în mişcare a acţiunii penale şi urmează continuarea cercetărilor cu inculpatul în stare de libertate”, a declarat purtătorul de cuvânt al Parchetului de pe lângă Judecătoria Vaslui.

Poliţistul local, aflat în timpul programului, a fost lovit de mai multe ori cu pumnii în zona feţei la intrarea în piaţa Traian din Vaslui, după ce i-a atras atenţia individului cu privire la restricţiile epidemice în vigoare, însă bărbatul a reacţionat violent. Individul a început să-l înjure pe poliţist, iar când acesta i-a replicat că nu are cei şapte ani de acasă, bărbatul a sărit la bătaie. Lupta a început chiar în zona uşilor de acces, însă cei doi au ajuns curând în afara pieţei, printre trecători, scrie Adevărul.

„Îţi mulţumesc frumos pentru aprecieri, dar asta dovedeşte că nu ai cei şapte ani de acasă. Atât i-a trebuit, că a şi sărit pe mine după cum se vede pe filmare. Eu mi-am păstrat calmul. Nu am ripostat şi m-am străduit tot timpul să-i fac faţă atacului său, să rămân în picioare. N-am vrut să folosesc cătuşele, deşi la un moment dat am avut instinctul să o fac. De asta am dus mâinile la spate. Dar mi-am zis în minte să nu fac, fiindcă voi escalada conflictul şi mai mult”, a declarat poliţistul local implicat în incident pentru Vremea Nouă.

Omul legii şi-a scos certificat medico-legal, pe care l-a depus la dosarul de la Parchet. În urma loviturilor, el s-a ales cu un deget învineţit, care este posibil să fie rupt, şi cu un traumatism în zona capului.

Amendat cu 2.000 de lei pentru că nu a purtat mască

Poliţia Locală Vaslui a venit cu precizări după incidentul în care a fost implicat unul dintre angajaţii săi. „În ziua de 02.11.2021, în jurul orei 11,50, în timp ce efectua serviciul de menţinere a ordinii publice în incinta Pieţei Agroalimentare Centrale, poliţistul local H. L., în vârstă de 55 ani, a observat o persoană de sex masculin care nu purta mască de protecţie, motiv pentru care a atenţionat-o să respecte măsurile de protecţie sanitară impuse de prevederile legale în vigoare. Persoana avertizată a devenit recalcitrantă, iar discuţia purtată a culminat cu agresarea fizică a poliţistului local. Un comerciant care a asistat la acest incident a apelat SNUAU 112, iar la faţa locului a sosit un echipaj din cadrul Poliţiei Municipiului Vaslui. Agresorul a fost identificat şi condus la sediul Poliţiei Municipiului Vaslui pentru cercetări sub aspectul săvârşirii infracţiunii de ultraj – art. 257 N.C.P. Pentru nepurtarea măştii de protecţie, agresorul a fost sancţionat contravenţional cu amendă în cuantum de 2.000 de lei, conform prevederilor art. 65 lit. h) coroborate cu art 66 lit. a) din Legea nr. 55/2020”, spun reprezentanţii Poliţiei Locale Vaslui, citați de Adevărul.

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Femeia care și-a ucis socrii cu un preparat de mâncare otrăvit riscă închisoare pe viață
Digi24
Doi neozeelandezi au pedalat pe lângă Dunăre „de la izvor până la mare” și au documentat cea mai mare problemă din această vară
Cancan.ro
Ce salariu încasa medicul rezident care și-a luat viața la Spitalul Universitar? Tânărul de 28 de ani trăia o dramă
Prosport.ro
Ce a pățit o turistă la hotelul Simonei Halep din Mamaia: „Am făcut plângere la Poliție și la ANPC!”
Adevarul
Autostrada Moldovei, traseul complet. Ce tronsoane au fost deschise și ce se inaugurează în 2026, pe A7 Ploiești - Siret
Mediafax
IREAL! Un al doilea război ar putea izbucni la granița României
Click
Obiceiul bunicilor care ne protejează creierul. Este ideal de pus în practică dimineaţa
Digi24
„O minune care mi-ar putea salva viaţa”. Câștigătoarea celui mai mare premiu din istoria jocului Loto 6/49 și-a ridicat banii
Cancan.ro
Vlogger olandez, scandalizat de ce a pățit în restaurantul lui Dani Oțil din București: 'M-au obligat să..'
Ce se întâmplă doctore
Îți mai amintești de Leonard Miron, celebrul prezentator? Cum arată și cu ce se ocupă în prezent. Unde a ajuns să muncească
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Verdict despre viitorul auto: „Vin vremuri grele pentru producătorii din Europa”. Producătorii chinezi schimbă regulile jocului
Descopera.ro
Obiceiul simplu care îți schimbă viața fără să știi
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. – De ce ai burta așa mare? – Am mâncat 10 sarmale
Descopera.ro
Test de cultură generală. Care este diferența dintre gem și marmeladă?