Prima pagină » Actualitate » VIDEO | Primarul Sectorului 3: ”Consilierii PNL-USR votează nejustificat împotriva proiectului pentru cea mai mare zonă pietonală din România”

VIDEO | Primarul Sectorului 3: ”Consilierii PNL-USR votează nejustificat împotriva proiectului pentru cea mai mare zonă pietonală din România”

Primăria Sectorului 3 intenționează să transforme Bulevardul Unirii în cea mai mare zonă pietonală din România. Conform acestui proiect, zona cuprinsă între Piața Alba Iulia și Piața Unirii ar urma să fie reorganizată complet, prin construirea unui pasaj care să mute traficul auto în subteran.

La suprafață, toată zona ar urma să devină spațiu pietonal, amenajată cu spații verzi generoase, spații de joacă și zone comerciale.

Proiectul este unul complex, pasajul subteran având 3 niveluri:

  • primul nivel va avea o parcare subterană pe toată lungimea bulevardului, după modelul parcării subterane de sub bulevardul Decebal;
  • nivelul 2 va prelua circulația de pe străzile adiacente bulevardului și va avea, de asemenea, spații destinate parcării autovehiculelor;
  • cel de-al treilea nivel va prelua circulația de pe traseul principal Bulevardul Unirii – prin amenajarea de benzi de circulație pe două sensuri de deplasare, cu câte 2 benzi pe sens.

Zonă pietonală și spații verzi pe 20 de hectare

Zona pietonală va avea peste 200.000 de metri pătrați. Spre exemplu, zona pietonală din centrul Vienei are aproximativ 80.000 de metri pătrați.

Proiectul Primăriei Sectorului 3 prevede și o zonă cu o componentă pietonală, cu spații verzi de tipul “pădure în oraș”, cu mobilier urban modern, mai multe locuri de joacă pentru copii, dar și restaurante, zone comerciale și alte facilități.

În subteran, primele două niveluri vor găzdui aproape 3.000 de locuri de parcare pentru autoturisme, motociclete, stații de încărcare pentru mașini electrice, precum și spații de parcare pentru biciclete.

Proiectul include 33 de puncte de acces pietonal, 17 puncte de acces auto, 8 stații de autobuz, câte 4 pe fiecare sens.

”Majoritatea PNL-USR face rău cetățenilor”

Consilierii locali PNL-USR refuză, însă, sistematic, să voteze pentru demararea acestui proiect, acuză primarul Robert Negoiță, proiectul fiind respins de mai multe ori de consilierii majorității din Consiliul Local Sector 3.

”Din păcate pentru locuitorii Sectorului 3, consilierii PNL și USR votează nejustificat împotriva acestui proiect. De ce? Păi nu au niciun motiv real, singurul lor argument e cel politic, să blocheze tot. Și nici nu își dau seama, iar dacă își dau e și mai grav, cât de mult rău fac acestei comunități, cetățenilor sectorului. Eu mă întreb ce o să le explice acestora când o să îi întrebe de ce nu s-a făcut acest proiect extraordinar pentru Sectorul 3, pentru București, dar pentru țara noastră în general”, a declarat primarul Sectorului 3, Robert Negoiță.

”Nu puteam să îmi imaginez că există oameni care nu își doresc să fie mai bine, să scăpăm de poluare, de noxe, să avem parcări, să avem o zonă atât de extinsă cu pădure chiar în mijlocul orașului. O zonă care să ne pună, din acest punct de vedere, cu adevărat pe harta Europei. Dar uitați că există, o spun cu foarte mult regret”

Robert Negoiță, primarul Sectorului 3

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Unde trăiesc femeile cel mai mult: Top 10 țări cu cea mai mare longevitate
Digi24
VIDEO Suma exorbitantă pe care Kevin McCallister din „Singur acasă 2” ar plăti-o astăzi la Plaza, hotelul lui Donald Trump
Cancan.ro
Procurorii deschid oficial dosar de MOARTE SUSPECTĂ în cazul Rodicăi Stănoiu! Decizie de ultimă oră, la 10 zile de la decesul fostei ministrese
Prosport.ro
FOTO. Cea mai frumoasă prezentatore TV e din nou însărcinată!
Adevarul
Controverse grave în cazul alertei cu bombă la trenul București–Kiev: R. Moldova susține că incidentul a avut loc azi, CFR Călători neagă
Mediafax
Care sunt orele de liniște la bloc în weekend. Ce reguli stricte sunt pentru programul de liniște
Click
Povestea fabuloasă a fabricii de pantofi construită de un om care abia știa să scrie. Le-a încălțat pe Sophia Loren și Elena Ceaușescu, iar mai târziu pe vedetele autohtone
Digi24
„Era ca un abator”. O rusoaică povestește grozăviile de pe frontul din Ucraina, pe care i le-a arătat fiul său pe telefon
Cancan.ro
Accident mortal la metroul din București! O femeie a fost lovită când trenul a intrat la peron. Cum s-a petrecut tragedia
Ce se întâmplă doctore
Dieta MINUNE cu care Monica Anghel a reușit să slăbească 40 de kilograme: „Asta poți mânca oricând, fără probleme”
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Dacia C-Neo, testată în Alpi. Noul model a fost surprins în probe pe drumuri montane
Descopera.ro
Obiectul interstelar 3I/ATLAS transportă CEVA, anunță NASA
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Bulă o vede pe maică-sa dezbrăcată în fața oglinzii spunând: – Vreau un bărbat!
Descopera.ro
Ar putea fi „Steaua din Betleem” o planetă? Un vizitator strălucitor ne oferă un indiciu