Prima pagină » Actualitate » Răsturnare de situație în cazul crimelor din vila de la Iași. Legiștii nu au găsit urme de incendiere pe trupurile studenților, dar criminalul i-a înjunghiat de zeci de ori

Răsturnare de situație în cazul crimelor din vila de la Iași. Legiștii nu au găsit urme de incendiere pe trupurile studenților, dar criminalul i-a înjunghiat de zeci de ori

Răsturnare de situație în cazul crimelor din vila de la Iași. Legiștii nu au găsit urme de incendiere pe trupurile studenților, dar criminalul i-a înjunghiat de zeci de ori

Cătălina Bulgaru, directorul Institutului de Medicină Legală din Iaşi, a precizat, luni, într-o declație de presă, că trupurile tinerilor uciși în vila din cartierul ieșean Moarta de Vânt nu prezentau urme de incendiere. 

Reamintim că primele investigații din anchetă arătau că cei doi studenți au fost uciși, iar ulterior incendiați. Potrivit unor surse din anchetă, autorul crimei a încercat să le incendieze trupurile, însă nu a reușit. Acesta a pus focul și la parterul vilei, cel mai probabil, cu scopul de a distruge cât mai multe probe.

Ulterior, la necropsie, medicii au găsit pe corpul tinerei 33 de lovituri de cuțit, iar pe cel al băiatului – 17, unele dintre ele rezultate din încercarea de autoapărare. Potrivit șefei IML Iași, cei doi tineri nu ar fi consumat băuturi alcoolice sau alte substanțe înainte să fie înjunghiați.

„Toatete testele au ieșit negativ”

Totodată, potrivit șefei IML Iași, cei doi tineri nu ar fi consumat băuturi alcoolice sau alte substanțe înainte să fie înjunghiați.

În cursul zilei de sâmbătă s-au efectuat necropsiile celor doi tineri. Vorbim de două cazuri de agresiune, persoană de sex feminin prezenta 33 de plăgi tăiate, iar persoana de sex masculin prezenta 17 plăgi inteptat tăiate cu atingerea organelor vitale. Examenele de laborator vor confirma ceea ce medicii legişti au constatat necroptic. Nu s-a identificat prezenta alcoolului, cel puţin la persoana de sex feminin. Nici testele pentru droguri nu au ieşit pozitive. Toate testele au ieşit negativ. Plăgile aveau dispoziţie pentru afectarea organelor vitale şi dispunerea lor erau aproape identice. Sunt o parte din leziune în regim de apărare. Nu există urme de incendiere. Au avut parte de o moarte violentă”, a declarat Cătălina Bulgaru, şefa IML Iaşi.

Potrivit unor surse din anchetă, autorul crimei a încercat să le incendieze trupurile, însă nu a reușit. Acesta a pus focul și la parterul vilei, cel mai probabil, cu scopul de a distruge cât mai multe probe.

Poliţiştii au luat probe ADN de la cunoscuţii celor doi, pentru a putea înainta în anchetă, în încercarea de a-i prinde pe autorii dublei crime. Principalul suspect este  Ahmed Sami El Bourkadi, student la Universitatea de Medicină și Farmacie din Iași, Parchetul de pe lângă Tribunalul Iași cerând arestarea în lipsă a marocanului.

UMF Iaşi, mesaj de condoleanţe

Conducerea Universităţii de Medicină şi Farmacie „Grigore T. Popa” din Iaşi regretă profund trecerea în nefiinţă a studentului Youssef Jniyah şi a prietenei acestuia Ioana Vanesa Burlacu. Jniyah Youssef era student în anul 2, la specializarea Medicină, linia de predare în limba franceză.

„Condiţiile tragice în care şi-au găsit sfârşitul cei doi tineri au cutremurat întreaga comunitate a Universităţii şi a oraşului Iaşi. Este o anchetă în desfăşurare care cercetează acest caz. Conducerea UMF Iaşi este permanent preocupată de siguranţa studenţilor şi va acorda tot concursul autorităţilor în depistarea cu celeritate a autorilor acestei abominabile fapte.Transmitem condoleanţe familiilor şi prietenilor”, este mesajul transmis de către conducerea UMF Iaşi.

Citește și Noi detalii din asasinatul de la Iași. Studenții uciși abia se mutaseră cu chirie, în vila de lux a unui om de afaceri

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Report de peste 1,7 milioane de euro la Loto 6/49. Trageri speciale de Anul Nou
Digi24
Reacția Chinei după acuzațiile Kremlinului că ucrainenii au atacat reședința lui Putin
Cancan.ro
Ninge 5 zile consecutiv, în România, de pe 1 ianuarie 2026! Meteorologii Weather.com au revizuit prognoza meteo
Prosport.ro
Gigi Becali a donat sume imense pentru terminarea mănăstirii din Rwanda. Reacția din Africa a venit imediat
Adevarul
Cristi Borcea, ținta ironiilor pe internet. „Oameni care n-au ce face cu banii și se transformă în monștri”
Mediafax
Vânt de până la 120 km/h! Avertizările meteorologilor, prelungite până în noaptea de Revelion
Click
Orașul-minune al României! Nu se mai oprește din dezvoltare și a atras miliarde de euro
Digi24
Situație critică în tunelul de sub Canalul Mânecii. Circulația tuturor trenurilor Eurostar a fost anulată
Cancan.ro
BREAKING despre Dan Petrescu! Din păcate, e adevărat
Ce se întâmplă doctore
Cum arată acum Cristina Spătar! Imagini incendiare cu regina muzicii R&B! Așa se menține în formă artista
Ciao.ro
Wow sau Bau? Cât de mult le-au schimbat operaţiile estetice pe vedetele din România
Promotor.ro
Un radar fix cu inteligență artificială a înregistrat peste 1.000 de abateri, în doar 4 zile
Descopera.ro
Galerie foto de excepție cu Brigitte Bardot
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: – Ai văzut, dragă, azi-noapte am făcut dragoste 63 de minute!
Descopera.ro
România, într-un coșmar strategic și militar