Prima pagină » Justiție » Angajați RAR Brașov, reținuți pentru că au luat mită pentru a emite avize ITP pentru 500 de mașini care aveau probleme

Angajați RAR Brașov, reținuți pentru că au luat mită pentru a emite avize ITP pentru 500 de mașini care aveau probleme

Angajați RAR Brașov, reținuți pentru că au luat mită pentru a emite avize ITP pentru 500 de mașini care aveau probleme

Un număr de șase angajați ai Registrului Auto Român (RAR) Brașov au fost reținuți după ce au luat mită pentru a emite avize ITP pentru 500 de mașini, deși acestea aveau probleme. Alte patru persoane, samsari auto, au fost reținute în același dosar.

Procurorii Parchetului de pe lângă Tribunalul Brașov fac cercetări într-o dosar penal privind săvârșirea unor infracțiuni de dare de mită și de luare de mită în legătură cu certificarea încadrării vehicululor rutiere, înmatriculate, în normele tehnice privind siguranţa circulaţiei rutiere, protecţia mediului şi folosinţă conform destinaţiei, prin inspecţia tehnică periodică, precum și în ceea ce privește verificarile tehnice premergatoare eliberării cărții de identitate a vehiculului.

„Dosarul penal a fost inițiat ca urmare a sesizărilor din oficiu ale Direcției Generale Anticorupție – Serviciul Județean Anticorupție Brașov, din cercetările efectuate până în prezent reținându-se faptul că, angajați din cadrul Reprezentanței Brasov a Registrului Auto Român, prin intermediari, primeau diferite sume de bani pentru a permite trecerea inspecției tehnice a unor autoturisme care nu îndeplineau condițiile tehnice pentru a circula pe drumurile publice”, conform anchetatorilor.

Cercetările vizează perioada iulie – decembrie 2021. Oamenii legii spun că aproximativ 500 de autoturisme au obținut avizul de inspecție tehnică periodică, fără îndeplinirea condițiile tehnice impuse de lege.

În cursul zilei de luni au avut loc 23 de percheziții domiciliare, dintre care două la instituții publice.

Mai multe persoane au fost audiate și, la final, șanse funcționari publici și patru samsari auto au fost reținuți.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Marele pierzător al acestor alegeri
Digi24
George Simion: „Democrația a fost călcată în picioare”. Reacția liderului AUR după închiderea urnelor
Cancan.ro
Moartea Rodicăi Stănoiu, învăluită în mister! Semnul care a stârnit îngrijorare în rândul celor care o cunosc
Prosport.ro
FOTO. Parcă sunt surori! Cum arată mama Jaquelinei Cristian, jucătoarea română care a încasat peste 1 milion de dolari în 2025
Adevarul
Trucul românesc care reduce cheltuielile de iarnă. „Am 21 de grade în casă și nu am dat drumul la căldură”
Mediafax
EXIT-POLL Alegeri Primăria București 2025. CURS: Ciucu 32,7% Băluță 26,3% Alexandrescu 20,2% Drulă 12,8%. INSCOP: Ciucu: 31,7%, Băluță 26,1%, Alexandrescu 21,1%
Click
Roxana Călin, doctoriţa care a îngrozit România în anii ’90. Și-a ucis şi tranşat rivala în dragoste
Digi24
AUR a recunoscut că Anca Alexandrescu a pierdut alegerile. Ce a spus Simion despre relația cu Georgescu
Cancan.ro
Motivul real pentru care Mirabela Grădinaru nu a votat. Răspunsul BIZAR oferit de Nicușor Dan
Ce se întâmplă doctore
Ce se întâmplă cu pensiile din ianuarie 2026? Ministrul Muncii a clarificat situația
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Tesla Model 3 Standard, disponibilă și în România. E cea mai ieftină Tesla și poate fi luată în rate
Descopera.ro
Cel mai bătrân STRĂMOȘ al RECHINILOR înota în apele Australiei pe vremea dinozaurilor
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ nedumerit: - Iubita mea s-a întins pe canapea, şi-a dat fusta jos, şi-a smuls...
Descopera.ro
Un nou tren direct de mare viteză între Paris și München va fi lansat în 2026