Prima pagină » Știri » Suspectul dublei crime din Iași rămâne în arest

Suspectul dublei crime din Iași rămâne în arest

Radu Cristian
Suspectul dublei crime din Iași rămâne în arest

Tribunalul Iași a decis, vineri, prelungirea cu 30 de zile a mandatului de arestare pentru Ahmed Sami El Bourkadi, principalul suspect în cazul uciderii studentului marocan Youssef Jniyah și a prietenei sale, Ioana Vanesa Burlacu.

Ahmed Sami El Bourkadi este acuzat de omor calificat și urmează să petreacă următoarele 30 de zile în arest.

Ce spune avocata lui Ahmed Sami El Bourkadi

Avocata lui Ahmed Sami El Bourkadi, principalul suspect vine cu o ipoteză șocantă, susținând că studentul de origine marocană este nevinovat.

Potrivit presei locale, ultima convorbire telefonică purtată de Youssef Jniyah a ajuns la anchetatori pentru a fi analizată.

În cadrul convorbirii din 8 decembrie 2021, studentul marocan ar face referire la Ahmed Sami El Bourkadi, presupusului autor al dublului asasinat de la Iași.

„Este vorba despre o ultimă conversație avută de Youssef Jniyah cu o femeie, o cunoștință de-a sa. În cadrul conversației, care a avut loc pe data de 8 decembrie 2021, în jurul orei 21:30, acesta a spus: „Sami este foarte beat!

După aceea s-au auzit lovituri, iar, mai apoi, nimic. Dovada a fost depusă la Poliție”, spun apropiaţii studentului marocan, potrivit jurnaliștilor de la bzi.ro

Avocata lui Ahmed Sami El Bourkadi, Raluca Andrei, vine cu o ipoteză șocantă. Femeia susține că cele două victime nu ar fi fost înjunghiate cu un cuțit și că persoana sau persoanele care au comis crimele știau bine ce fac. Avocata susține, totodată, că studentul canadian de origine marocană Ahmed Sami El Bourkadi este nevinovat și că cel mai posibil, în spatele crimelor, există motivații puternice.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Presa olandeză: Coiful de la Coțofenești a fost recuperat
Digi24
Cea mai mare companie aviatică din Europa reține la sol zeci de avioane
Cancan.ro
Coiful dacic de la Coțofenești a fost găsit! Informații de ultimă oră din Olanda
Prosport.ro
FOTO. „Eşti superbă”. Fanii au reacționat când au văzut imaginile cu Tania la plajă
Adevarul
Autoritățile olandeze au găsit coiful de la Coțofenești
Mediafax
Ciucu, despre propunerea eliminării gratuităților pentru parcări: Serviciul public de parcări nu își mai justifică existența
Click
Cea mai nouă „țară” din lume are 25.000 de cetățeni și se află în deșert. Cum a fost creată și cine este liderul care i-a dat numele dintr-o glumă banală
Digi24
„Alegeri inechitabile în Ungaria.” De ce e Viktor Orban atât de greu de învins
Cancan.ro
Cine ar putea fi criminalul medicului Cristian Staicu. Ce au descoperit anchetatorii
Ce se întâmplă doctore
Ce mai face Alina Plugaru și din ce își câștigă acum banii. Actrița s-a retras din viața publică și și-a schimbat complet viața: „Nu mă mai interesează”
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Când se face schimbul de ulei la o mașină electrică? Reguli esențiale de întreținere și fluide care trebuie înlocuite
Descopera.ro
Chiar și bărbații au un „punct G” despre care puțini știu
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Ahmed: – La mine în țară poți să ai 4 neveste!
Descopera.ro
Coiful de la Coțofenești a fost recuperat, anunță presa olandeză