Prima pagină » Actualitate » EXCLUSIV | Ancheta în cazul accidentului grav în care a fost implicată Monica Macovei a fost blocată. Ultima decizie a procurorilor

EXCLUSIV | Ancheta în cazul accidentului grav în care a fost implicată Monica Macovei a fost blocată. Ultima decizie a procurorilor

Andrei Dumitrescu
EXCLUSIV | Ancheta în cazul accidentului grav în care a fost implicată Monica Macovei a fost blocată. Ultima decizie a procurorilor

Ancheta în cazul accidentului în care a fost implicată Monica Macovei, soldat cu rănirea gravă a unui motociclist, bate pasul pe loc după ce medicii nu ar fi fost de acord cu audierea victimei de către polițiști. Mai mult, nici expertizarea probelor ridicate de anchetatori nu ar fi început, deși au trecut aproape două săptămâni de la accident.

Monica Macovei, fost ministru al Justiției, a fost implicată, în 8 octombrie, într-un grav accident de circulație, pe DN 39, între Mangalia și 2 Mai, după ce, într-o curbă, mașina de teren pe care o conducea s-a ciocnit cu o motocicletă. În urma impactului, motociclistul, un bărbat în vârstă de 56 de ani, a fost rănit grav, fiind transportat, cu un elicopter SMURD, la Spitalul Județean Constanța. Acesta era conștient, însă suferise fracturi deschise și o contuzie puternică în zona toracelui, motiv pentru care a fost internat în secția de Terapie Intensivă.

La scurt timp după producerea accidentului, Monica Macovei a anunțat, pe pagina sa de Facebook, că incidentul s-a produs din vina bărbatului de pe motocicletă, care ar fi intrat pe contrasens.

„Mulțumesc tuturor celor care v-ați gândit la mine. Astăzi am fost parte a unui accident rutier. Încep să îmi revin din starea de șoc. Conducând de la 2 Mai spre Mangalia, pe banda mea și nu pe contrasens, un motociclist a intrat din plin în aripa stângă a mașinii, moment în care airbags s-au declanșat, cauciucul din stânga față s-a spart. Nu am pierdut controlul mașinii nici o secundă. Urmare a spargerii cauciucului din partea stânga față, mașina a mers încet spre stânga, oprindu-se într-un scuar mic, cu vegetație. Sper ca motociclistul să își revină, de câteva ore încerc să obțin informații despre starea lui”, scria pe Facebook fostul ministru al Justiției, la câteva ore după accident.

Medicii nu au permis audierea motociclistului rănit

Surse apropiate anchetei au declarat, pentru Gândul, că probele găsite ar contrazice varianta prezentată de Monica Macovei. Asta pentru că baia de ulei și radiatorul mașinii de teren s-au spart în momentul impactului, iar lichidul din interior s-a scurs pe asfalt, or, atât petele de ulei, cât și urmele de apă din vasul de expansiune au fost găsite exclusiv pe sensul de mers al motociclistului.

Inițial, polițiștii din Mangalia au deschis un dosar de cercetare in rem, pentru fapta de vătămare corporală din culpă. Ulterior, ancheta a fost mutată la Inspectoratul de Poliție Județean Constanța – Serviciul Poliției Rutiere. De atunci, însă, cercetările s-au blocat.

Potrivit unor surse judiciare, ancheta nu a putut avansa pentru că medicii Spitalului Județean Constanța nu ar fi permis audierea motociclistului, din cauză stării de sănătate a acestuia.

Sursele citate au precizat că abia acum procurorul de caz a dispus realizarea expertizei tehnice a urmelor ridicate de la fața locului, pentru a se stabili, oficial, care dintre cei doi conducători auto a depășit axul drumului și a ajuns pe contrasens.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Péter Magyar, despre România: ce declara viitorul lider de la Budapesta în vizitele din țara noastră
Digi24
Cea mai puțin vizitată țară din Europa, pentru că turiștii o găsesc „plictisitoare”
Cancan.ro
Viktor Orban și-a recunoscut înfrângerea în urmă cu puțin timp. S-a scris istorie cu un RECORD incredibil
Prosport.ro
FOTO. Mihaela Buzărnescu, apariție senzuală în costum de baie! Cum arată la 37 de ani
Adevarul
Cum poate fi îngenuncheat Iranul cu un simplu telefon la Beijing. Soluția generalului care a condus armata SUA
Mediafax
Se cere demisia lui Kelemen Hunor după înfrângerea lui Viktor Orban din Ungaria
Click
Iubitele l-au abandonat, fiica n-are bani! Cine îi plătește, de fapt, lui Irinel Columbeanu taxa la azil: „Îl scapă și de datorii!”
Digi24
După eșecul negocierilor de la Islamabad, Trump anunță o blocadă a SUA asupra Strâmtorii Ormuz: „Suntem pe deplin «gata de acțiune»”
Cancan.ro
Am aflat cu cine a înlocuit-o pe Codruța. Nora 'șefului României' i-a sucit mințile lui Valentin Sanfira!
Ce se întâmplă doctore
Cum arată acum Teodora Stoica după ce s-a vindecat complet de cancer! Alimentul de Paște pe care nu-l mai consumă
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Cât de des trebuie să verificăm anvelopele mașinilor?
Descopera.ro
Inteligența Artificială de la Google arată milioane de răspunsuri greșite în fiecare oră
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Un tip îi propune unei fete să facă dragoste cu el: – Cât tupeu, domnule, cât tupeu!
Descopera.ro
Iranienii nu mai găsesc minele pe care chiar ei le-au pus în Strâmtoarea Ormuz