Prima pagină » Actualitate » Cazul Emanuela Orlandi ia o nouă întorsătură. DESCOPERIREA care provoacă o undă de șoc la Vatican

Cazul Emanuela Orlandi ia o nouă întorsătură. DESCOPERIREA care provoacă o undă de șoc la Vatican

Cazul Emanuela Orlandi ia o nouă întorsătură. DESCOPERIREA care provoacă o undă de șoc la Vatican

Au trecut mai bine de 40 de ani de la dispariția Emanuelei Orlandi, o copilă în vârstă de 15 ani, iar acum noile informații apărute pot produce o adevărată undă de șoc la Vatican.

Pista apărută i-ar putea ajuta pe anchetatori să elucideze unul dintre cele mai dificile cazuri cu care s-a confruntat justiția italiană vreodată.

Emanuela Orlandi, dispărută fără urmă la 22 iunie 1983

Emanuela Orlandi, fiica unui angajat al Vaticanului, a dispărut fără urmă la data de 22 iunie 1983, după ce plecase de acasă pentru lecţiile de muzică pe care le urma la Roma. Fata, pe atunci în vârstă de 15 ani, trăia împreună cu familia sa la Vatican.

Dispariţia ei reprezintă unul dintre cele mai mari mistere din istoria Italiei şi a Vaticanului.

În ultimele patru decenii au fost deschise morminte, au fost exhumate oseminte şi teorii ale conspiraţiei au abundat în încercări de a determina exact ceea ce s-a întâmplat cu Emanuela Orlandi.

Cazul, care a făcut obiectul unor investigaţii în Italia şi la Vatican, a revenit în atenţie la nivel mondial după difuzarea pe Netflix a documentarului „Vatican Girl”.

În ianuarie a.c, procurorul-şef al Vaticanului, Alessandro Diddi, a anunţat că redeschide o anchetă mai veche a Vaticanului, neconcludentă, după obţinerea unor dosare de la predecesorul său, pensionat.

Recent, procurorul Diddi a declarat că echipa sa a analizat toate dovezile disponibile şi a discutat cu persoane care au lucrat „în anumite birouri” cu patru decenii în urmă, „confirmând anumite indicii în anchetă demne de investigaţii suplimentare”.

Tatăl fetei, Ercole Orlandi, lucra la prefectura Casei Papale, „cabinetul” Suveranului Pontif.

La scurt timp după dispariție, în presă s-a vorbit despre o răpire, mai ales că un bărbat care se autointitula „Americanul” a cerut eliberarea lui Mehmet Ali Agca la schimb cu Emanuela. Ali Agca este cel care a încercat să-l asasineze pe Papa Ioan Paul al II-lea în mai 1981, în Piața Sf. Petru.

Dezvăluirile presei. La7 a obținut noi dovezi

La 40 de ani distanță, apar noi elemente care pot ajuta la rezolvarea misterului.

Potrivit televiziunii La7, procurorul-șef al Vaticanului i-ar fi predat omologului său de la Roma mai multe scrisori, un schimb de mesaje între un înalt demnitar al Vaticanului și un preot. Data scrisorilor – septembrie 1983, la trei luni de la dispariția Emanuelei Orlandi.

Pe atunci secretar de stat la Vatican, Agostino Casaroli îi cerea unui preot care fusese consilier spiritual al familiei Orlandi să confirme că sora Emanuelei, Natalina Orlandi, fusese, într-adevăr, hărțuită sexual de unchiul lor, Mario Meneguzzi (între timp, decedat). Preotul a recunoscut totul – fata fusese atacată de unchiul ei.

Însă, aceasta nu este singura dezvăluire. Se pare că Natalina vorbise și cu anchetatorii și, cu toate că portretul robot al bărbatului văzut cu Emanuela Orlandi în ziua dispariției fetei semăna cu unchiul Mario, carabinierii n-au reușit să meargă mai departe pe acest fir al investigației.

Pe atunci, Mario Meneguzzi era un apropiat al serviciilor de securitate internă de la Vatican.

Însă, Le Parisien scrie că familia Orlandi nu crede nicio clipă că unchiul Mario ar fi putut fi implicat în dispariția Emanuelei. Dimpotrivă, Natalina și fratele ei, Pietro, bănuiesc că Vaticanul vrea „să se exonereze” de presupusa responsabilitate și implicare în această afacere.

„Sunt furios, furios! Au întrecut linia ca niciodată înainte. Ei nu pot transfera responsabilitatea pentru tot asupra unei singure familii”, a declarat Pietro Orlandi, potrivit Le Parisien.

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Șoc în lumea politică americană! ALIATUL lui Trump a murit „în urma unei boli scurte și subite”
Digi24
Brațul lung al lui Putin ajunge până în Țara Soarelui Răsare. Cum a devenit Japonia un cuib pentru spionii ruși care vânează tehnologie
Cancan.ro
Alexandru Nițu a fost dat dispărut pe 28 iunie 2026. IREAL unde a fost găsit după două săptămâni
Prosport.ro
Iubitul Simonei Halep a purtat un ceas care costă cât un apartament la oficializarea relației de la Wimbledon
Adevarul
Românii pun sub semnul întrebării fiecare cheltuială. Ce riscă economia dacă acest fenomen continuă
Mediafax
Aici trăiesc BOGAȚII! Care este orașul spaniol care a întrecut Londra și Paris pe piața imobiliară de lux
Click
Porția de hamsii care a surprins o turistă în Eforie Nord. Ce a găsit în farfurie: „Se pare că asta-i mâncare de lux”
Digi24
Declarații controversate ale ambasadorului german la Chișinău. Hubert Knirsch e acuzat că neagă identitatea românească a Basarabiei
Cancan.ro
Simona Halep și Dorin Mateiu și-au oficializat relația la Wimbledon. După escapada din Mykonos, a venit și confirmarea!
Ce se întâmplă doctore
Iulia Albu a apelat la operații estetice! E total schimbată acum: „Procedura a reprezentat primul pas, urmat de un protocol de recuperare, perfuzii și tratamente”
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Dacia DUSTER de Japonia, produsă în INDIA: Cu ce dotări vine Nissan Tekton?
Descopera.ro
Manualele de biologie s-au înșelat: Oamenii de știință au descoperit cum crește, de fapt, părul uman
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: – Am 71 de ani și sunt căsătorit cu o femeie de 30!
Descopera.ro
Aproape 2 milioane de persoane, evacuate din calea taifunului Bavi