Prima pagină » Actualitate » Șeful Statului Major al IDF, mesaj către soldații israelieni: „După încetarea armistițiului, vom ATACA în Gaza pentru a distruge Hamas”

Șeful Statului Major al IDF, mesaj către soldații israelieni: „După încetarea armistițiului, vom ATACA în Gaza pentru a distruge Hamas”

Șeful Statului Major al IDF, mesaj către soldații israelieni: „După încetarea armistițiului, vom ATACA în Gaza pentru a distruge Hamas”

Generalul Herzi Halevi – șeful Statului Major al Forțelor de Apărare Israeliene (IDF) – le-a transmis unor soldați israelieni cu care s-a întâlnit sâmbătă, 25 noiembrie, că armata va continua operațiunea din Fâșia Gaza după încetarea armistițiului de patru zile.

Acordul de încetare a focului pentru eliberarea ostaticilor nu ar fi avut loc fără presiunea IDF asupra Hamas, a mai transmis generalul Herzi Halevi.

„Nu intenționăm, nu vrem și nu suntem pregătiți să oprim acest efort (n.red. – de război) înainte de fi eliberați toți ostaticii. Este datoria noastră morală să-i aducem înapoi”, a insistat șeful Statului Major al IDF.

„Avem obligația să luptăm și, de asemenea, să ne riscăm viața”

Generalul Halevi a mai spus că IDF va folosi această „pauză de luptă” pentru a „studia, pentru a ne pregăti mai bine și, de asemenea, pentru a ne odihni puțin”.

Dar, a precizat acesta, trupele israeliene vor continua operațiunea, tocmai pentru a pune o și mai mare presiune pe gruparea Hamas, până când toți ostaticii vor fi eliberați. 

„Și vom continua –  imediat după sfârșitul armistițiului – să atacăm Gaza, să manevrăm în Gaza. O vom face pentru a destructura Hamas și, de asemenea, pentru a crea o presiune mare, până când ostaticii, până la ultimul dintre ei, vor fi eliberați. Avem obligația să luptăm și, de asemenea, să ne riscăm viața pentru ca toți cetățenii israelieni să se poată întoarce acasă, să trăiască în siguranță. Vom face totul pentru a-i aduce acasă”, a încheiat generalul Herzi Halevi, citat de The Jerusalem Post.

Foto – IDF


Citește și:

ANALIZĂ | Jamie Dettmer (Politico): ”Israelul a trebuit să lupte încă de la naștere, SABATUL NEGRU nu trebuie să se mai repete!”

Premierul israelian Netanyahu: ”Israelul nu caută să ocupe Gaza, are nevoie de o «FORȚĂ CREDIBILĂ» pentru a preveni amenințările teoriste”

ANALIZĂ | Elisabeth Braw (European Leadership Network): „Sabotajul de la Marea Baltică, nava chineză Newnew Polar Bear și legăturile cu Rusia”

EXCLUSIV | Omar Hayssam, adus în scaun cu rotile la instanță după ce a făcut cerere de eliberare condiționată: „Morfina nu-și mai face efectul”

Israelul, ”ORDIN DE URGENȚĂ” pentru blocarea televiziunii Al Mayadeen din Liban: „Purtător de cuvânt al Hezbollah, PROPAGANDĂ periculoasă”

Recomandarea video

Mediafax
Marele pierzător al acestor alegeri
Digi24
George Simion: „Democrația a fost călcată în picioare”. Reacția liderului AUR după închiderea urnelor
Cancan.ro
Moartea Rodicăi Stănoiu, învăluită în mister! Semnul care a stârnit îngrijorare în rândul celor care o cunosc
Prosport.ro
FOTO. Parcă sunt surori! Cum arată mama Jaquelinei Cristian, jucătoarea română care a încasat peste 1 milion de dolari în 2025
Adevarul
Trucul românesc care reduce cheltuielile de iarnă. „Am 21 de grade în casă și nu am dat drumul la căldură”
Mediafax
EXIT-POLL Alegeri Primăria București 2025. CURS: Ciucu 32,7% Băluță 26,3% Alexandrescu 20,2% Drulă 12,8%. INSCOP: Ciucu: 31,7%, Băluță 26,1%, Alexandrescu 21,1%
Click
Roxana Călin, doctoriţa care a îngrozit România în anii ’90. Și-a ucis şi tranşat rivala în dragoste
Digi24
AUR a recunoscut că Anca Alexandrescu a pierdut alegerile. Ce a spus Simion despre relația cu Georgescu
Cancan.ro
Motivul real pentru care Mirabela Grădinaru nu a votat. Răspunsul BIZAR oferit de Nicușor Dan
Ce se întâmplă doctore
Ce se întâmplă cu pensiile din ianuarie 2026? Ministrul Muncii a clarificat situația
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Tesla Model 3 Standard, disponibilă și în România. E cea mai ieftină Tesla și poate fi luată în rate
Descopera.ro
Cel mai bătrân STRĂMOȘ al RECHINILOR înota în apele Australiei pe vremea dinozaurilor
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ nedumerit: - Iubita mea s-a întins pe canapea, şi-a dat fusta jos, şi-a smuls...
Descopera.ro
Cetatea Ada-Kaleh ar putea fi restaurată cu bani europeni