Prima pagină » Știri externe » Scholz cere, la Conferința de la München, consolidarea apărării Europei /”Amenințarea Rusiei este REALĂ”

Scholz cere, la Conferința de la München, consolidarea apărării Europei /”Amenințarea Rusiei este REALĂ”

Rusia generează ”amenințări reale” pentru Europa, a avertizat cancelarul Olaf Scholz în discursul rostit la Conferința pentru Securitate de la München, declarându-se șocat de moartea disidentului rus Aleksei Navalnîi și pledând pentru consolidarea pilonului european al NATO, inclusiv în sensul disuasiunii.

”De doi ani, cel mai mare conflict produs în Europa după al II-lea Război Mondial are loc în Ucraina. În fiecare zi, agresiunea Rusiei produce victime civile. În pofida pierderilor imense, capabilitățile forțelor militare ruse rămân în mare parte intacte. Rusia și-a pregătit de mulți ani forțele militare pentru acest război și continuă să dezvolte sisteme militare noi”, a afirmat Olaf Scholz sâmbătă, apreciind însă că Moscova nu își atinge obiectivele în Ucraina.

Cancelarul Germaniei a condamnat vehement moartea disidentului Aleksei Navalnîi în detenție în Rusia.

”Economia Rusiei funcționează în mod de război. Pentru a-și atinge scopurile, Putin a adus economia, educația, domeniile științifice și culturale din Rusia sub control total. Oricine acționează pentru libertate și democrație se teme pentru viața sa. Ce înseamnă acest lucru este demonstrat de vestea șocantă și îngrozitoare despre moartea lui Aleksei Navalnîi în detenție”, a precizat liderul german.

Scholz cere susținerea Ucrainei, avertizând că victoria Rusiei ar genera riscuri majore

Liderul german a pledat pentru continuarea susținerii militare pentru Ucraina, avertizând că președintele rus, Vladimir Putin, amenință arhitectura de pace și securitate a Europei construită după al II-lea Război Mondial.

”Costurile politice și financiare ar fi mult mai mari decât prețul actual și viitor de susținere a Ucrainei. Ce înseamnă aceste lucruri pentru noi? Ce urmează pentru NATO și Europa? Pentru mine, sunt centrale două lucruri. În primul rând, amenințarea Rusiei este reală. În acest sens, trebuie să avem capabilități credibile de apărare și descurajare militară și trebuie să le menținem”, a subliniat Scholz.

Cancelarul Germaniei a subliniat că Alianța Nord-Atlantică nu vrea război cu Rusia și a dat asigurări că Berlinul va suplimenta cheltuielile militare.

”Pe de altă parte, noi nu vrem un conflict între Rusia și NATO. De aceea, de la începutul războiului, în pofida sprijinului nostru, nu am trimis militari în Ucraina. În același timp, Putin și comandanții militari de la Moscova trebuie să înțeleagă faptul că noi suntem cea mai puternică alianță militară din lume și putem apăra fiecare metru pătrat al teritoriului nostru. De aceea, este important să consolidăm pilonul european al apărării NATO, inclusiv în sensul disuasiunii. Probabil că nu este o noutate ce spun, dar Germania va investi peste 2% din PIB în apărare, anul acesta, anul viitor, pe parcursul anilor 2020, 2030 și ulterior”, a concluzionat cancelarul german.

Berlinul a anunțat miercuri suplimentarea în mod semnificativ a bugetului pentru apărare, urmând să depășească nivelul de 2% din PIB pentru prima dată în ultimele decenii. Anul acesta, Germania ar urma să aloce 73,41 de miliarde de dolari în cadrul NATO, o sumă-record. La rândul său, Franța a decis suplimentarea bugetului militar, pe fondul presiunilor SUA.

Citește și:

Le Figaro: Moartea lui Navalnîi: Cum își elimină PUTIN adversarii, pe urmele lui Lenin și Stalin

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Invazie de șobolani, din cauza temperaturilor mari. „Otrava nu este soluția”
Digi24
De ce s-a deplasat șeful CIA la Moscova. Explicațiile Kremlinului
Cancan.ro
Ștefania a fost dată dispărută pe 24 august 2026. După 24 de ore, a fost găsită moartă
Prosport.ro
Bianca Drăguşanu, apariție spectaculoasă în costum de baie! Fosta iubită a lui Adrian Cristea a atras privirile tuturor pe Insula Milionarilor
Adevarul
De ce salariile profesorilor nu vor crește semnificativ nici cu noua lege a salarizării: „Structura statului este aceeași de prin 1968”
Mediafax
Surpriză în Germania: muncitorii din 5 țări câștigă mai bine decât germanii
Click
Românul care a plecat la 19 ani în Anglia să lucreze ca salahor. 10 ani mai târziu, are o avere cât pentru două vieți
Digi24
Comisia Europeană, îndemnată să blocheze fondurile din PNRR din cauza „amendamentului Fritz”
Cancan.ro
Schimbare de proporții la PRO TV! Unul dintre oamenii-cheie ai postului pleacă
Ce se întâmplă doctore
Kim Cattrall, în costum de baie la 70 de ani: cum se menține în formă actrița din „Sex and the City”
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Indicatorul rutier pe care mulți șoferi îl interpretează greșit. Semnificația se schimbă în funcție de țară
Descopera.ro
Un material uluitor a fost descoperit pe Marte de roverul Perseverance
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. – Ce caută lenjeria ta la vecinii noștri?
Descopera.ro
Erupția Vezuviului ar fi avut loc în august. Atunci de ce victimele din Pompeii purtau haine groase de lână?