Prima pagină » Justiție » De ce refuză magistrații francezi să îl extrădeze pe fugarul Paul de România, CONDAMNAT în dosarul Ferma Băneasa / REACȚIA Alinei Gorghiu

De ce refuză magistrații francezi să îl extrădeze pe fugarul Paul de România, CONDAMNAT în dosarul Ferma Băneasa / REACȚIA Alinei Gorghiu

De ce refuză magistrații francezi să îl extrădeze pe fugarul Paul de România, CONDAMNAT în dosarul Ferma Băneasa / REACȚIA Alinei Gorghiu

Paul Lambrino, cunoscut ca Paul de România, nu va fi extrădat din Franța în România, potrivit deciziei definitive a instanței franceze care a judecat cererea de extrădare a fugarului condamnat în România la trei ani și patru luni de închisoare, în dosarul retrocedării ilegale a Fermei regale de la Băneasa. Informația a fost confirmată chiar de ministrul Justiției, Alina Gorghiu.

Autoritățile române încearcă de mai bine de trei ani să îl aducă în țară pe Paul Philippe al României, condamnat definitiv, în decembrie 2020, la trei ani și patru luni de închisoare în dosarul retrocedării ilegale a Fermei regale de la Băneasa.

„Instanța de fond din Franța a invocat compunerea nelegală a completului de judecată”

Alina Gorghiu a avut o reacție pe acest subiect, precizând că magistratul de legătură și instanța de executare caută o soluție pentru a repune în discuție această cauză. „În măsura în care se identifică, vom relua demersurile”, a mai transmis ministrul Justiției.

„Instanța de fond din Franța a respins predarea invocând compunerea nelegală a completului de judecată din România. Mai exact, faptul că unul dintre judecători nu ar fi depus jurământul la învestirea în funcție.

Am transmis la timp toate documentele pe care ni le-au solicitat, precum și situația condițiilor de detenție, acolo unde urma să fie încarcerat, care erau în conformitate cu standardele europene. Instanța de fond din Franța a respins predarea, invocând compunerea nelegală a completului de judecată din România. Mai exact, faptul că unul dintre judecători nu ar fi depus jurământul la învestirea în funcție”, a explicat Alina Gorghiu pentru G4Media.

„I-am solicitat omologului meu să verifice, împreună cu organele competente, erorile umane și procedurale”

Ministrul Justiției  consideră că instanța franceză si-a depășit competențele atribuite prin decizia-cadru JAI 2002/584 privind mandatul european de arestare.

„Procurorul de caz a declarat recurs, însă nu a motivat în termen calea de atac, așa că a fost decăzut din termen, iar hotărârea primei instanțe a rămas definitivă. Am făcut demersuri către Ministerul Justiției din Franța. I-am comunicat nedumerirea autorităților din România și am solicitat identificarea unei soluții. Și i-am solicitat omologului meu să verifice împreună cu organele competente la erorile umane și procedurale din acest caz”, transmite Alina Gorghiu.

 

CITIȚI ȘI:

BREAKING NEWS | Prinţul Paul al României a fost prins la Paris. Unde se afla în momentul capturării

ANAF vrea să vândă PROPRIETĂȚI care aparțin prințului Paul Philippe al României

EXCLUSIV | Prințul fugar Paul Al României, căutat de creditorii britanici pentru o datorie de 4,7 milioane de lire sterline

Prințul Paul al României și-ar fi organizat, în detaliu, fuga din țară. Anchetatorii cred că a plecat și cu o sumă mare de bani

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Bolile de inimă ucid tot mai multe femei. Și lucrurile se vor înrăutăți
Digi24
O țară din Europa se pregăteşte să includă utilizarea banilor cash în Constituţie
Cancan.ro
Surpriză la Asia Express 2026! Cu cine va face echipă Gabi Torje în competiție
Prosport.ro
FOTO. Renegatul lui Gigi Becali și-a părăsit soția și s-a cuplat cu ispita de la Insula Iubirii
Adevarul
Rusia trimite migranți în Europa prin tuneluri secrete din Belarus
Mediafax
UNJR îi cere președintelui Nicușor Dan să retrimită în Parlament legea privind pensiile magistraților. Acuzații pentru premierul Ilie Bolojan
Click
Cum se gătesc oladiile, preferatele Annei Lesko. Preparatul este de origine rusească și te va face să te lingi pe degete
Digi24
Stephen Hawking, în dosarele Epstein. Fotografie cu fizicianul zâmbind pe un șezlong, alături de două femei în bikini
Cancan.ro
Cine este Lăcrămioara, iubita lui Florin Prunea? Deși nu a divorțat, Hanțu se afișează cu femeia în vârstă de 50 de ani
Ce se întâmplă doctore
Alimentele ieftine cu care Nicoleta Luciu a slăbit 35 de kg, în mai puțin de două luni. Sunt accesibile tuturor
Ciao.ro
Cum au arătat Andreea Esca, Delia sau Andra când s-au căsătorit. Andreea Bănică a strălucit într-o rochie minusculă
Promotor.ro
Numar record de amenzi, în San Francisco, după ce Poliția a montat radare fixe: Peste 90.000 de abateri, în doar 5 luni
Descopera.ro
Forțe cosmice bizare, detectate pe o planetă din apropiere!
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Bulă: – Iubito, ce aș putea face să mă ierți că te-am înșelat?
Descopera.ro
Galen din Pergamon: medicul gladiatorilor care a pus bazele neurologiei moderne