Prima pagină » Știri politice » Trecerea în opoziție rămâne o opțiune pentru PSD: „Ultima, dar rămâne o opțiune”

Trecerea în opoziție rămâne o opțiune pentru PSD: „Ultima, dar rămâne o opțiune”

Alexandru Tudor
Trecerea în opoziție rămâne o opțiune pentru PSD: „Ultima, dar rămâne o opțiune”

Trecerea în opoziție rămâne în continuare o opțiune. Ultima, dar rămâne o opțiune”, a declarat un lider PSD după ședința Biroului Politic Național de luni, potrivit unor surse politice. Anunțul vine în contextul în care Sorin Grindeanu, liderul interimar al PSD, a anunțat că social-democrații nu vor mai participa la ședințele de coaliție până în momentul în care nu va fi adoptat un pachet pentru eliminarea privilegiilor.

PSD condiţionează participarea de acum la şedinţele Coaliţiei de următoarele lucruri. Unu, adoptarea unui pachet pentru eliminarea privilegiilor, asta incluzând pensii speciale, reduceri de agenţii, atât la nivel central cât şi la nivel judeţean.

Pentru că avem, de exemplu, foarte multe direcţii regionale care nu-şi mai au rostul (…) reducerea numărului de membri în Consiliurile de Administraţie, reducerea indemnizaţiilor şi toate lucrurile pe care dumneavoastră le ştiţi legate de eliminarea privilegiilor. În momentul în care aceste lucruri vor fi adoptate, PSD-ul revine la şedinţele coaliţiei”, a declarat Sorin Grindeanu, după ședința Biroului Politic Național.

Ce anunța Sorin Grindeanu vineri

Liderul interimar al PSD a convocat ședința încă de vineri, nemulțumit de faptul că USR s-a opus declarării zilei de joi, atunci când a fost înmormântat Ion Iliescu, drept zi de doliu național. De asemenea, USR a refuzat și participarea la funeralii.

Reuniunea Biroului Permanent Național are ca obiectiv evaluarea impactului acestor evenimente asupra funcționării Coaliției de guvernare și stabilirea unei poziții clare a partidului în raport cu continuarea colaborării guvernamentale, în condiții de respect reciproc și corectitudine politică”, anunța Sorin Grindeanu vineri.

RECOMANDĂRILE AUTORULUI:

PSD între guvernare și opoziție. Grindeanu pune pe hold participarea social-democraților la ședințele Coaliției: „Este linia PSD”

Sorin Grindeanu se bucură „că există concurență în PSD”: „Titus este un camarad vechi. E un coleg pe care eu îl respect”

Gabriela Firea NU exclude să candideze la Primăria Capitalei: „Vedem, dacă vor avea loc alegerile în primul rând”

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Imagini incredibile. O parapantă, lovită de un avion în timpul zborului
Digi24
Un mitropolit rus decorat de Putin a fost reținut în Cehia pentru că ar fi deținut droguri. Reacția înaltului prelat
Cancan.ro
Milionarul și-a snopit iubita din cauza unor prăjituri! IREAL cum și-a justificat gestul
Prosport.ro
FOTO. Campioana Valentina Cambei, apariție provocatoare cu tatuajele de pe abdomen şi de pe coapsă la vedere
Adevarul
Macron proclamă supremația garanțiilor europene de securitate față de cele NATO. Expert: „Există un scenariu și mai periculos”
Mediafax
Manifestul secret despre AI care zguduie lumea: Papa trage un semnal de alarmă
Click
O femeie care a dispărut în urmă cu 32 de ani, pe când era doar o adolescentă, a fost găsită vie
Digi24
Nicușor Dan se pregătește să desemneze premierul. Care ar fi numele cu cele mai mari șanse (surse)
Cancan.ro
Anghel Damian, mut de UIMIRE! A văzut testele de inteligență ale membrilor clanului Cămătaru: 'Genii'
Ce se întâmplă doctore
Cum arată Roberta Anastase la 50 de ani? Transformarea discretă a fostei Miss România 1994
Ciao.ro
Wow sau Bau? Cât de mult le-au schimbat operaţiile estetice pe vedetele din România
Promotor.ro
VIDEO - Ce autonomie reală a obținut noul Skoda Kodiaq PHEV în România
Descopera.ro
Puțini oameni știu: Ce este o secundă bisectă?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: – Bubulino, ce face ăsta sub pat ?!
Descopera.ro
S-a decis! De ce va fi închis pentru totdeauna cel mai aglomerat aeroport din lume?