Prima pagină » Actualitate » Ministrul Sănătății schimbă LEGEA pentru evaluarea șefilor de secție: „Eliminăm concursurile formale, unde se «recitau» două-trei articole de lege”

Ministrul Sănătății schimbă LEGEA pentru evaluarea șefilor de secție: „Eliminăm concursurile formale, unde se «recitau» două-trei articole de lege”

Ministrul Sănătății schimbă LEGEA pentru evaluarea șefilor de secție:

Ministrul Sănătății schimbă legea pentru evaluarea șefilor de secție din spitale. „Calitatea universitară nu mai poate fi singura recomandare pentru a deveni șef de secție”, spune Alexandru Rogobete. 

Ministrul Alexandru Rogobete a anunțat sâmbătă, într-o postare pe facebook, că schimbă legea prin care sunt evaluate performanțele unei secții de spital, respectiv ale șefului care o administrează. Vor fi introduși „indicatori clari, monitorizați anual”, iar candidații vor susține un examen real, fundamentat pe un proiect de dezvoltare a secției și a echipei medicale”.

„Un spital este sănătos atunci când secțiile lui funcționează corect. Dincolo de clădiri moderne și echipamente de ultimă generație, esența calității medicale stă în organizarea fiecărei secții, în modul în care echipa este coordonată și în respectul arătat pacienților.

Prin această modificare legislativă, șefii de secție, de laborator sau de serviciu medical vor semna contracte de administrare bazate pe indicatori de performanță clari, monitorizați anual. În plus, funcția nu va mai fi ocupată doar prin formalități: fiecare candidat va susține un examen real, fundamentat pe un proiect de dezvoltare a secției și a echipei medicale, cu indicatori concreți și obiective măsurabile.”(Alexandru Rogobete)

„Organizarea echipei, grija față de pacienți și calitatea actului medical vor fi criterii reale de evaluare”, a mai anunțat ministrul Sănătății.

„Calitatea universitară nu mai poate fi singura recomandare pentru a deveni șef de secție. Știm bine că nu întotdeauna cel mai mare în grad universitar este și cel mai bun lider. 

Eliminăm concursurile formale, unde se „recitau” două-trei articole de lege, și introducem criterii minime, criterii de performanță și evaluare continuă.

Conducerea unei secții nu este un titlu onorific, ci o responsabilitate continuă și încă una mare.

 Organizarea echipei, grija față de pacienți și calitatea actului medical vor fi criterii reale de evaluare”, a mai spus ministrul.

RECOMANDAREA AUTORULUI:

România va avea un centru pentru MARI ARȘI. Rogobete: Astăzi pacienții sunt transferați în străinătate/ Când va fi gata noul Spital

Alexandru Rogobete, „PEDEAPSĂ” radicală pentru Spitalul Floreasca: „Centrul de Arşi și-a pierdut calitatea de centru, devine unitate funcţională”

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Fostul prinț Andrew, fratele regelui Charles, reținut în Marea Britanie. BBC: Este suspectat de abuz în funcție publică
Digi24
Alertă în Marea Britanie. Cum acționează bandele de infractori din România și Albania care au terorizat cartierele rezidențiale
Cancan.ro
Cătălin Măruță a dat lovitura, după plecarea de la Pro TV! S-a întâmplat în doar 60 de minute
Prosport.ro
FOTO. Două handbaliste de top de la CSM București se iubesc! Ce au dezvăluit jucătoarele de Sf. Valentin
Adevarul
Miza de la Washington. Poate participarea lui Nicușor Dan la Consiliul Păcii să spele imaginea democrației române după anularea alegerilor?
Mediafax
Două mari mituri despre Brâncuși, făcute praf chiar de ziua Maestrului
Click
Nativii din aceste 3 zodii se vor confrunta cu obstacole dificile în acest weekend. Primesc un ajutor nesperat și reușesc să iasă cu bine din aceste încercări
Digi24
Imagini virale: o jurnalistă a intrat beată în direct în timpul transmisiunii de la Jocurile Olimpice. „Nu e nimic rău în asta”
Cancan.ro
Cum își scuză gestul Emil Mortu, românul care a încercat să răpească o fetiță în Italia. Ce i-a putut spune judecătoarei care se ocupă de cazul lui
Ce se întâmplă doctore
Actrița din Baywatch, diagnosticată cu cancer de sân. Declarațiile sfâșietoare: Nu am cum să mă vindec...
Ciao.ro
Vedetele din România, surprinse în zăpadă. Unele au pus mâna pe lopată, altele s-au distrat în ger
Promotor.ro
Michael Schumacher și cele 5 citate care i-au definit cariera de 7 titluri în Formula 1
Descopera.ro
Mormântul pierdut al Cleopatrei, posibil găsit?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: -– Te-am văzut în vis, erai dezbrăcată!
Descopera.ro
S-ar putea ca frica de șerpi să nu fie înnăscută