Prima pagină » Vremea » S-a rupt cerul în județul Alba! O comună, lovită grav de GRINDINĂ în timp ce sunt așteptate mai multe averse torențiale în țară

S-a rupt cerul în județul Alba! O comună, lovită grav de GRINDINĂ în timp ce sunt așteptate mai multe averse torențiale în țară

S-a rupt cerul în județul Alba! O comună, lovită grav de GRINDINĂ în timp ce sunt așteptate mai multe averse torențiale în țară

În această după-amiază, comuna Mogoș din județul Alba a fost lovită de o furtună de ploaie, însoțită de o grindină.  Zonele Ghioncani și Valea Mlacii ale comunei au fost cele mai rău lovite în timp ce alerta metro de Cod Galben de furtuni era în vigoare de la ora 14:00. Cantitatea de apă acumulată a fost de 25-30 de litri/mp.

A plouat torențial și în Baia de Arieș, Galda de Jos, Lupșa, Stremț, Bucium, Sălciua, Mogoș, Întregalde, Râmeț și Ponor, fiind în vigoare Codul Portocaliu de furtuni între orele 14:15 și 15:15. Meteorologii au avertizat manifestări extreme de instabilitate atmosferică pentru mai multe județe, unde se vor înregistra averse torențiale cu 30 litri/mp de apă acumulată, descărcări electrice, grindină de mici dimensiuni (circa 1-2 cm) și vânt intensificat (50-60 km/oră), potrivit Abrud.

Ploi și la munte

În nordul Transilvaniei și Maramureș sunt așteptate averse abundente, care pot depăși 35 de litri pe metru pătrat, dar și perioade însorite, cu maxime de până la 28 de grade. În Crișana și zonele montane apar ploi însoțite de fenomene electrice, căderi de grindină și intensificări ale vântului, cu temperaturi în jur de 30 de grade.  În Transilvania ploile vor fi mai frecvente în vest și la munte, unde cantitățile de apă pot depăși 35 de litri/mp. La Alba Iulia, temperatura maximă va fi de 28 de grade.

La munte, vremea rămâne caldă, dar instabilă. Sunt anunțate averse, descărcări electrice și grindină, cu cantități ce pot depăși 35 de litri/mp. Marți se răcorește și ploile vor fi mai extinse, iar miercuri și joi se menține atmosfera caldă, cu episoade de ploi de scurtă durată.  În Oltenia, soarele domină ziua, dar spre seară norii aduc ploi izolate în zona montană.

Regiunile în care va fi vreme plăcută cu cer senin

La malul mării, ziua va fi frumoasă, cu maxime de 28 de grade și apa mării în jur de 23 de grade. Marți se ating 29 de grade, dar vântul se intensifică spre seară. Miercuri temperaturile coboară la 26 de grade, cu mai mulți nori pe cer, iar joi atmosfera rămâne schimbătoare, cu 26 de grade în stațiuni.

În Capitală, ziua de luni aduce soare, atmosferă de vară și o maximă de 31 de grade. Marți vor fi 32 de grade, miercuri mercurul urcă spre 34 de grade, iar joi temperatura scade ușor, dar rămâne cald. În sud, vremea rămâne predominant frumoasă, cu maxime de 32-33 de grade în Lunca Dunării. Nordul Moldovei și Bucovina vor avea parte de o zi liniștită, cu vreme frumoasă și temperaturi similare cu cele de duminică.


Sursa Foto: Shutterstock

Autorul recomandă: VREME de vară pe 8 septembrie. Temperaturile urcă până la 33 de grade. Unde sunt așteptate averse puternice și descărcări electrice

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Ce gătim de Sfânta Maria. 5 rețete tradiționale pentru masa de sărbătoare
Digi24
Alertă la Costinești după ce pe plajă a fost descoperit un obiect suspect
Cancan.ro
Aceste pensii cresc cu 210 lei, de la 1 ianuarie 2027. Care sunt pensionarii din România care se vor bucura de această majorare
Prosport.ro
„Doamna Diana, ne omorâți”. Imagini incendiare cu fosta soție a lui Claudiu Niculescu, în costum de baie
Adevarul
Criza de la Cernavodă și capcana orelor de vârf: obiceiul banal care umflă factura între 19:00 și 23:00
Mediafax
SUA își pune aliații NATO la test: Trump decide cine rămâne „loial” înainte de retragerea trupelor din Europa
Click
David Popovici, AUR la 200 de metri liber! Intră în istorie cu un record
Digi24
„Nu va mai fi nici Moscova, nici Sankt Petersburg”. Ideologul lui Putin, teorie apocaliptică despre „probabilul” război nuclear
Cancan.ro
4.000 lei amendă tuturor românilor care locuiesc la casă și fac acest lucru în curte, crezând că nu îi vede nimeni
Ce se întâmplă doctore
Cum arată casa de 21 de milioane de dolari în care locuiesc Meghan Markle și Prințul Harry. „Este vindecător. Te simți liber”
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Exclusiv | Cum arată noile camere de rovinietă inteligente, montate de CNAIR. Calculează câți KM a parcurs o mașină
Descopera.ro
Legumele din întreaga lume dispar. Iată cum ne afectează, fără să știm, alimentația
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BUBULINA: – Facem dragoste de trei ori pe săptămână!
Descopera.ro
Premieră în România: Au fost descoperite primele dovezi ale utilizării uneltelor din os de către neandertalieni