Prima pagină » Știri externe » Administrația Trump impune o TAXĂ de 100.000 de dolari pentru vizele acordate lucrătorilor calificați

Administrația Trump impune o TAXĂ de 100.000 de dolari pentru vizele acordate lucrătorilor calificați

Administrația Trump impune o TAXĂ de 100.000 de dolari pentru vizele acordate lucrătorilor calificați

Președintele SUA, Donald Trump, a semnat un ordin executiv prin care impune o taxă anuală de 100.000 de dolari companiilor care solicită vize prin programul H-1B pentru lucrătorii străini.

Noua dispoziție urmează să intre în vigoare pe 21 septembrie. Susținătorii lui Trump au aplaudat decizia, pentru că vizele H-1B subminează forța de muncă americană.

„Companiile trebuie să plătească aceeași sumă pentru fiecare solicitant timp de șase ani. Toate companiile mari au fost de acord. Angajatorul trebuie să decidă dacă resursa străină este mai valoroasă decât cea autohtonă și implicit, dacă merită să plătească pentru aceasta 100.000 de dolari anual”, a declarat secretarul american pentru Comerț, Howard Lutnick.

Mediul de afaceri însă contrazice afirmația oficialului, pentru că prin impunerea acestei taxe, nu vor mai putea atrage talente globale, iar competitivitatea va scădea drastic.

„Când angajatorii caută talente străine, de cele mai multe ori fac asta pentru că nu au reușit să ocupe acele poziții din piața autohtonă”, transmite un angajator indignat, care a dorit să-și păstreze anonimatul.

Din 2004, numărul de cereri H-1B a fost plafonat la 85.000 pe an, notează BBC. Cel mai mare beneficiar al programului este Amazon, urmat de giganții Tata, Microsoft, Meta, Apple și Google, conform statisticilor guvernamentale.

RECOMANDAREA AUTORULUI

Adio ștampile pe pașaport, din octombrie. România introduce controlul datelor BIOMETRICE la graniță

Ungaria, care era într-o situație asemănătoare cu cea a ROMÂNIEI, revine în Programul Visa Waiver /Statele Unite constată remedierea problemelor

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Un șofer din București a lovit un copac și două ambulanțe SMURD
Digi24
Vladimir Putin „a otrăvit” mințile rușilor. Mihail Kasianov, despre ultima întâlnire cu liderul de la Kremlin: „Te voi distruge oricum”
Cancan.ro
FBI intră pe fir în cazul lui Emil Gânj! Descoperiri ULUITOARE în telefonul criminalului din Mureș
Prosport.ro
Mădălina Ghenea i-a înnebunit pe arabi. Cum și-a făcut apariția în Qatar
Adevarul
Povestea celui mai bogat sat din Ucraina, aflat la graniţa cu România. Paradoxul castelelor din Nyzhnia Apșa
Mediafax
AEP: Peste 2.2 milioane de alegători înscriși pentru alegerile locale parțiale de duminică
Click
Roxana Călin, doctoriţa care a îngrozit România în anii ’90. Și-a ucis şi tranşat rivala în dragoste
Digi24
Rachete spațiale, aur ilegal și o misiune imposibilă a Legiunii Străine: De ce nu poate Europa să își apere frontiera din Amazon
Cancan.ro
Ultimele imagini cu Rodica Stănescu înainte să moară! Se transformare radical de dragul iubitului. Intervenții estetice și...
Ce se întâmplă doctore
Ce se întâmplă cu pensiile din ianuarie 2026? Ministrul Muncii a clarificat situația
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Tesla Model 3 Standard, disponibilă și în România. E cea mai ieftină Tesla și poate fi luată în rate
Descopera.ro
Un EXPERT spune că modelele lingvistice mari nu vor fi niciodată cu adevărat INTELIGENTE
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ nedumerit: - Iubita mea s-a întins pe canapea, şi-a dat fusta jos, şi-a smuls...
Descopera.ro
Un fost director Microsoft, impresionat de transformarea României din ultimii ani