Prima pagină » Actualitate » Alertă aeriană în mai multe state europene. DRONE, observate în spațiul aerian. Aeroporturile au fost închise: „Poliția a lansat o anchetă”

Alertă aeriană în mai multe state europene. DRONE, observate în spațiul aerian. Aeroporturile au fost închise: „Poliția a lansat o anchetă”

Alertă aeriană în mai multe state europene. DRONE, observate în spațiul aerian. Aeroporturile au fost închise:

Aeroportul din Copenhaga și cel din Oslo au fost redeschise marți, 23 septembrie, după ce două sau trei drone au survolat spațiul aerian, timp de câteva ore, transmite Reuters

Aeroportul din Copenhaga, unul dintre cele aglomerate din nordul Europei, a fost nevoit să întrerupă activitatea vreme de aproape patru ore, după ce mai multe drone au perturbat activitatea aeronavelor. Aterizările și decolările au fost suspendate.

De asemenea, aeroportul din Oslo a închis spațiul aerian, după ce o dronă a survolat spațiul aerian.

Autoritățile au redeschise aeroporturile din Copenhaga și din Oslo marți dimineața

„Poliția a lansat o anchetă pentru a stabili ce fel de drone sunt acestea”, a declarat presei Jakob Hansen, comisar adjunct al Poliției din Copenhaga.

Comisarul a precizat că autoritățile din Danemarca și Norvegia vor coopera pentru a stabili dacă există o legătură între cele două incidente.

Poliția daneză la aeroportul din Copenhaga, după ce mai multe drone au survolat spațiul aerian FOTO: Profimedia

Spațiul aerian de la aeroportul Oslo din Norvegia a fost redeschis la ora 3:22, a transmis un purtător de cuvânt într-un comunicat.

Aeroportul fusese închis la miezul nopții, după ce o dronă a fost observată în spațiul aerian, toate zborurile fiind deviate către cel mai apropiat aeroport.

Poliția daneză a declarat luni că două sau trei drone mari au fost văzute zburând în apropierea aeroportului din Copenhaga. Ulterior, aeroportul a fost închis și traficul suspendat.

Aeroportul a întrerupt activitatea luni la ora 20:26 (18:26 GMT), potrivit serviciului de urmărire a zborurilor FlightRadar. Aproximativ 50 de zboruri au fost deviate către alte aeroporturi.

FOTO: Profimedia


Recomandarea autorului:

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Alexei Navalnîi a fost otrăvit. Acuzații grave aduse Rusiei de cinci state europene
Digi24
Militarii NATO, învinși de ucraineni. Un exercițiu a arătat cum o echipă mică de operatori de drone a câștigat în fața aliaților
Cancan.ro
Un nou caz Iorgulescu? În ce țară ar fi fugit Victoraș Micula după ce a fost condamnat la închisoare!
Prosport.ro
FOTO. Andreea Bălan, apariție îndrăzneață de Ziua Îndrăgostiților!
Adevarul
Fostă patinatoare, jefuită și ucisă brutal. A fost împușcată în propria mașină, la doar 28 de ani
Mediafax
Stubb: Imperialismul și expansiunea sunt înscrise în ADN-ul lui Putin și al Rusiei
Click
Bancnota de 2.000 de lei cu eclipsa totală de Soare din 1999 a devenit o adevărată comoară. Cu cât se vinde în 2026
Cancan.ro
De ce a ars femeia din mașina cuprinsă de flăcări în București, iar bărbatul a scăpat. Cum s-a petrecut tragedia
Ce se întâmplă doctore
O mai știți pe Fata Morgana?! Cum arată acum după ce a învins cancerul de piele. Imagini senzuale cu bruneta
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
România, printre ultimele locuri din lume la adopția de mașini electrice
Descopera.ro
Balcanii și Marile Puteri. Ce se întâmpla aici în anii 1912–1913
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. O femeie goală pușcă primește în casă curierul. Îl duce în dormitor şi...
Descopera.ro
De ce riscă Ungaria să returneze 10 miliarde de euro către Comisia Europeană?