Prima pagină » Știri externe » Avionul lui Benjamin Netanyahu a OCOLIT țările europene în drumul spre SUA. Aeronava a făcut 600 km suplimentari de teama mandatului de arestare

Avionul lui Benjamin Netanyahu a OCOLIT țările europene în drumul spre SUA. Aeronava a făcut 600 km suplimentari de teama mandatului de arestare

Avionul lui Benjamin Netanyahu a OCOLIT țările europene în drumul spre SUA. Aeronava a făcut 600 km suplimentari de teama mandatului de arestare

Zborul prim-ministrului Israelului, Benjamin Netanyahu, către SUA, a urmat un traseu modificat, cel mai probabil pentru a evita să traverseze prin spațiul aerian al țărilor europene, care ar putea pune în aplicare mandatul de arestare emis de Curtea Penală Internațională pe numele său.

Netanyahu a părăsit Tel Aviv miercuri seară pentru a vorbi la Adunarea Generală a ONU, care a avut loc la New York, dar și pentru a se întâlni cu președintele Statelor Unite, Donald Trump, amintește CNN.

Potrivit presei israeliene, ocolul a adăugat aproximativ 600 de kilometri traseului lui Netanyahu.

Însă zborul său, care în mod normal ar survola mai multe țări europene, a zburat în schimb de-a lungul Mării Mediterane și peste Strâmtoarea Gibraltar, potrivit site-urilor web de urmărire a zborurilor. Avionul a survolat pentru scurt timp Grecia și Italia, potrivit FlightRadar24, dar a evitat complet spațiul aerian francez și spaniol, prelungind semnificativ durata zborului.

Sursa foto: Flightradar24.com

Benjamin Netanyahu e vizat de un mandat internațional de arestare

Biroul Prim-ministrului nu a precizat public de ce a fost aleasă această rută neobișnuită, însă, recent, anunțase că unii jurnaliști și membri ai anturajului lui Netanyahu nu îl vor însoți ca urmare a unor „aranjamente tehnice legate de locuri și securitate”. Jerusalem Post a relatat că aceasta a fost o modalitate de a compensa combustibilul suplimentar necesar. O sursă diplomatică franceză a declarat că Franța a acceptat o cerere israeliană de a survola spațiul aerian francez.

„În cele din urmă, au decis să aleagă o altă rută și nu știm motivul”, a spus sursa diplomatică.

În ultima călătorie a lui Netanyahu în Statele Unite, în iulie, aeronava sa a survolat Grecia, Italia și Franța, potrivit ADS-B Exchange, un alt site web de urmărire a zborurilor.

Curtea Penală Internațională (CPI) a emis un mandat de arestare pe numele lui Netanyahu în noiembrie anul trecut pentru presupuse crime de război și crime împotriva umanității. Dacă Netanyahu ar survola țări europene care sunt membre ale CPI, ar putea fi forțat să aterizeze și arestat. Nici Israelul, nici Statele Unite nu sunt membre ale CPI, mai notează sursa citată.

Între timp, Slovenia a impus joi o interdicție de călătorie pe numele lui Benjamin Netanyahu, o măsură care vine în urma unei interdicții impuse în iulie împotriva a doi miniștri israelieni de extremă dreapta, potrivit unui comunicat al Guvernului de la Ljubljana. Slovenia, stat membru al UE, a  recunoscut anul trecut statul palestinian, a impus un embargou asupra armelor asupra Israelului în august și a introdus o interdicție asupra importurilor de bunuri produse în teritoriile palestiniene ocupate de Israel.

RECOMANDAREA AUTORULUI:

Axios: Donald Trump i-a cerut lui Benjamin Netanyahu să nu mai ATACE Qatarul

Australia REACȚIONEAZĂ după acuzațiile lui Benjamin Netanyahu la adresa lui Anthony Albanese. „Puterea nu constă în câți oameni poți arunca în aer”

Sursa foto main: Colaj GÂNDUL

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Zilele cu dezlegare la pește rămase până la Crăciun
Digi24
Vladimir Putin „a otrăvit” mințile rușilor. Mihail Kasianov, despre ultima întâlnire cu liderul de la Kremlin: „Te voi distruge oricum”
Cancan.ro
FBI intră pe fir în cazul lui Emil Gânj! Descoperiri ULUITOARE în telefonul criminalului din Mureș
Prosport.ro
Mădălina Ghenea i-a înnebunit pe arabi. Cum și-a făcut apariția în Qatar
Adevarul
Povestea celui mai bogat sat din Ucraina, aflat la graniţa cu România. Paradoxul castelelor din Nyzhnia Apșa
Mediafax
Alegeri Primăria București 2025. Capitala votează astăzi primarul general. S-au deschis secțiile de votare
Click
Roxana Călin, doctoriţa care a îngrozit România în anii ’90. Și-a ucis şi tranşat rivala în dragoste
Digi24
Rachete spațiale, aur ilegal și o misiune imposibilă a Legiunii Străine: De ce nu poate Europa să își apere frontiera din Amazon
Cancan.ro
Ultimele imagini cu Rodica Stănescu înainte să moară! Se transformare radical de dragul iubitului. Intervenții estetice și...
Ce se întâmplă doctore
Ce se întâmplă cu pensiile din ianuarie 2026? Ministrul Muncii a clarificat situația
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Tesla Model 3 Standard, disponibilă și în România. E cea mai ieftină Tesla și poate fi luată în rate
Descopera.ro
Un EXPERT spune că modelele lingvistice mari nu vor fi niciodată cu adevărat INTELIGENTE
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ nedumerit: - Iubita mea s-a întins pe canapea, şi-a dat fusta jos, şi-a smuls...
Descopera.ro
Celebritatea poate scurta viața