Prima pagină » Știri politice » Prima reacție a lui Băsescu după votul din Moldova: “Ion Ceban ar putea fi un bun aliat pentru Maia Sandu”. Primarul Chișinăului are interzis în România

Prima reacție a lui Băsescu după votul din Moldova: “Ion Ceban ar putea fi un bun aliat pentru Maia Sandu”. Primarul Chișinăului are interzis în România

Fostul președinte al României, Traian Băsescu, are o primă reacție după finalul votului din Republica Moldova. Într-o intervenție la Digi24, acesta îl vede pe Ion Ceban „un aliat bun pentru Maia Sandu”.

“Primarul Chișinăului, Ion Ceban, ar putea fi un bun aliat pentru Maia Sandu”, spune Traian Băsescu.

Cu toate acestea, fostul președinte consideră că PAS va câștiga alegerile.

Reamintim că Ion Ceban are interdicție de a intra în România și în Spațiul Schengen.

„Eu am zis că sper ca o mână de moldoveni să-i administreze o bătaie războinicului Putin”, a mai spus Băsescu.

Votul din diaspora vs. votul din Republica Moldova

Fostul președinte al României a apreciat că votul din diaspora „e bun”.

„Problema e cum stăm în Moldova”, a adăugat Traian Băsescu, care a precizat că „cea mai mare pondere o au cei în vârstă”.

„Chiar dacă vor fi mâine manifestații, s-a dovedit că instituțiile din Republica Moldova sunt eficiente, cred că o manifestație nu va influența alegerile”, a opinat Traian Băsescu.

„Cred că PAS-ul câștigă”, a conchis fostul președinte al României.

Alegerile, validate de CEC

Comisia Electorală Centrală (CEC) din Republica Moldova a anunțat, duminică seară, că au votat peste 1,5 milioane de alegători înscriși în listele electorale, ceea ce constituie o rată de participare de peste 52%.

„Conform Codului electoral, alegerile parlamentare pot fi declarate valabile dacă la ele au participat cel puțin o treime din numărul persoanelor înscrise în listele electorale. În aceste condiții, CEC confirmă validitatea scrutinului. La ora 21.00 și-au încheiat activitatea secțiile de votare din țară, fără să fie înregistrate întreruperi ale fluxului de votare sau alte inconveniențe legate de procesul electoral”, au mai transmis reprezentanții CEC.

RECOMANDAREA AUTORULUI:

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Ce soluții găsesc românii pentru facturile mari de la energie
Digi24
JD Vance: UE nu ar trebui să atace companiile americane pentru „mizerii”. Elon Musk s-a grăbit să-i mulțumească vicepreședintelui
Cancan.ro
Nuntă surpriză în Guvernul României. Premierul Ilie Bolojan s-ar fi căsătorit în secret
Prosport.ro
FOTO. Cum arată la 43 de ani Ileana Lazariuc, fosta noră a magnatului Ion Țiriac
Adevarul
Momentul în care un șofer a zburat cu Mercedesul peste un sens giratoriu și alte două mașini. Ce s-a întâmplat
Mediafax
Ce se întâmplă cu vremea în România până în primele zile din 2026. Anunțul meteorologilor
Click
Horoscop săptămâna 5-11 decembrie. Trei zodii își schimbă destinul și dau lovitura pe plan profesional
Digi24
VIDEO Trump vrea ca strategia de securitate a SUA să fie valabilă în toată lumea. Europa, în „declin civilizațional”, pusă pe planul do
Cancan.ro
Concubina lui Ilie Bolojan, apariție impecabilă la Viena. Cum s-a prezentat Ioana, de mână cu premierul României
Ce se întâmplă doctore
Planta pe care trebuie să o pui la ușa casei ca să atragi bani, noroc și protecție, conform Feng Shui
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Tesla Model 3 Standard, disponibilă și în România. E cea mai ieftină Tesla și poate fi luată în rate
Descopera.ro
SINGURA diferență dintre Coca-Cola și Pepsi! Tu ȘTII?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ nedumerit: - Iubita mea s-a întins pe canapea, şi-a dat fusta jos, şi-a smuls...
Descopera.ro
Cel mai bătrân strămoș al rechinilor înota în apele Australiei pe vremea dinozaurilor