Prima pagină » Actualitate » AUR cere demisia lui Raed Arafat. „Statul funcționează prin frică, nu prin competență”

AUR cere demisia lui Raed Arafat. „Statul funcționează prin frică, nu prin competență”

AUR cere demisia lui Raed Arafat. „Statul funcționează prin frică, nu prin competență”

AUR solicită demisia de urgență a șefului Departamentului pentru Situații de Urgență, Raed Arafat. Formațiunea de dreapta îl acuză că a transformat sistemul de urgență într-un instrument de panică și de manipulare publică.

Liderul AUR spune că, prin modul de gestionare a alertelor și avertizărilor meteo, autoritățile alimentează o stare permanentă de teamă în rândul oamenilor.

„Guvernare prin frică, nu prin competență”

Liderul AUR, Mihai Enache, a criticat dur activitatea lui Raed Arafat, afirmând că „România trăiește sub teroarea alarmelor și a fricii”.

„Românii au fost din nou supuși unui spectacol grotesc de panică națională orchestrată între autorități și presa de sistem. Emiterea codului roșu și avalanșa de știri alarmiste au demonstrat că statul condus de Raed Arafat funcționează prin frică, nu prin competență”, a declarat Enache.

Deputatul consideră că sistemul de urgență a fost transformat într-un mecanism de panică, în care populația este „ținută sub tensiune” prin alarmism.

AUR acuză „haosul din sistemul de urgență”

Enache a amintit și de greșelile din timpul pandemiei. Îl acuză pe Raed Arafat că se menține în funcție „în ciuda numeroaselor eșecuri”.

„În pandemie a fost arhitectul unei politici de teroare, iar acum continuă scenariul cu alerte peste alerte, mesaje transmise haotic și populație speriată fără motiv real”, a afirmat liderul AUR.

Potrivit formațiunii, sistemul de alertă publică și-a pierdut credibilitatea din cauza numeroaselor mesaje considerate inutile sau exagerate, transmise uneori după ce fenomenele s-au produs deja.

„România nu mai are nevoie de frică, ci de responsabilitate”

AUR cere demisia urgentă a șefului DSU. Formațiunea politică îl acuză că a compromis încrederea cetățenilor în instituțiile de urgență.

„Ne avertizează după ce fenomenele s-au produs, iar când trimite alerte preventive, acestea anunță dezastre care nu mai vin niciodată. România nu mai are nevoie de frică, ci de responsabilitate și adevăr”, a subliniat Mihai Enache.

AUR avertizează că neîncrederea tot mai mare în sistemul RoAlert ar putea avea efecte grave în caz de dezastre reale, precum un cutremur major.

„Câte RoAlert-uri false și avertizări de decor mai pot fi transmise până când sistemul își va pierde complet credibilitatea?”, a adăugat liderul deputaților AUR.

RECOMANDĂRILE AUTORULUI

Breaking News: Toamna plouă. Ciclonul care nu a mai venit a lăsat în urmă doar școlile închise și un cod roșu de isterie. Diferența dintre ce ați văzut la TV și ce s-a întâmplat în realitate

Andreea Esca își pune cenușă în cap după ALERTA de CICLON și-l ceartă pe Busu: „Nu mi-e mie rușine de toți oamenii pe care i-am panicat de moarte pentru ploicica asta?!”

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Mediafax
Alarmă pentru tineri: conservantul alimentar care apare în tot mai multe cazuri fatale
Digi24
Unul din cei mai importanți bancheri din Rusia are vești proaste pentru Putin. „Vom ajunge la o criză socială”
Cancan.ro
Imaginile verii de la mare! A “pupat” gardul și a lustruit Audiul. De fapt, “distracția” a avut loc în parcarea de la LOFT
Prosport.ro
„Doamna Diana, ne omorâți”. Imagini incendiare cu fosta soție a lui Claudiu Niculescu, în costum de baie
Adevarul
Câți ani de necontributivitate sunt asimilați pentru pensionare
Mediafax
A spart peretele și a rămas fără cuvinte! Ce a găsit un student valorează 9 milioane de euro
Click
Nicușor Dan, apariție surpriză la Făgăraș. Ținuta în care a fost surprins președintele
Digi24
Cine sunt cele trei personalități din lume care pot călători fără pașaport. Explicațiile din spatele acestor excepții
Cancan.ro
Alertă seismică în România! Un nou cutremur a fost înregistrat în Vrancea
Ce se întâmplă doctore
Cum arată casa de 21 de milioane de dolari în care locuiesc Meghan Markle și Prințul Harry. „Este vindecător. Te simți liber”
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Motorina s-a ieftinit cu aproape 70 de bani. Ce prețuri afișează astăzi benzinăriile
Descopera.ro
Un meteorit marțian rar păstrează indicii nemaivăzute despre interiorul Planetei Roșii
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BUBULINA: – Facem dragoste de trei ori pe săptămână!
Descopera.ro
De ce unele suprafețe atrag praful și cum poți reduce depunerile din casă