Un bărbat de 85 de ani din vestul Franței a pornit spre doctorul din orașul vecin și a sfârșit, accidental, la aproape 1.500 de kilometri distanță, în Croația.
:format(webp):quality(80)/https%3A%2F%2Fwww.gandul.ro%2F%2Fwp-content%2Fuploads%2F2025%2F11%2Fprofimedia-0878141377.jpg)
Sursa foto: Profimedia
Pensionarul plecase spre orașul Ervo, aflat la doar 25 km, dar și-a pierdut complet orientarea și a continuat să conducă spre est, fără să observe că a părăsit Franța și a trecut rând pe rând granițele europene, relatează publicația belgiană Nieuwsblad.
Bărbatul a condus 24 de ore fără oprire, iar când a fost găsit, se afla într-un hotel din Croația. El a spus presei că nu înțelege „cum s-a putut întâmpla asta” și a insistat că nu a avut niciodată probleme de memorie sau de orientare.
:format(webp):quality(80)/https%3A%2F%2Fwww.gandul.ro%2F%2Fwp-content%2Fuploads%2F2025%2F11%2Fwhatsapp-image-2025-11-13-at-11-33-50.jpeg)
Sursa foto: bild.de
Lipsa lui nu a îngrijorat pe nimeni inițial, însă prietenii au alertat poliția după ce nu a venit la o întâlnire programată. Autoritățile l-au localizat după semnalul telefonului mobil. Pensionarul este acum în siguranță și așteaptă să fie dus acasă.
Surse foto: Profimedia