Prima pagină » Actualitate » DINAMO, la un pas să rămână fără siglă?! „Va fi scoasă la licitație. Nici nu mai au voie să o folosească”

DINAMO, la un pas să rămână fără siglă?! „Va fi scoasă la licitație. Nici nu mai au voie să o folosească”

DINAMO, la un pas să rămână fără siglă?! „Va fi scoasă la licitație. Nici nu mai au voie să o folosească”
Dinamo, la un pas să rămână fără siglă?! / Sursa FOTO: prosport.ro

Falimentul ACS FC Dinamo, asociația sportivă care deținea celebra emblemă cu doi câini roșii, deschide un nou front în războiul din Ștefan cel Mare. Ultima decizie a instanței, venită în 12 noiembrie, riscă să aducă la licitație emblema tradițională a clubului.

Judecătorii au decis, în urmă cu două zile, intrare în faliment a AFC Dinamo din cauza datoriilor neacoperite și a nerespectării planului de reorganizare.

Dănuț Lupu: „Sigla lui Dinamo va fi scoasă la licitație”

Dănuț Lupu, fost internațional și om apropiat de culorile alb-roșii, este convins că situația va deveni mult mai gravă decât pare la prima vedere.

„Sigla o vor scoate la licitație. Nu știu un preț, dar va fi dorită de cei din Liga 1. Am impresia că acum nici ei (n.r. – FC Dinamo) nu mai au voie să o folosească. Sunt termeni și condiții pe care nu le dețin”, a declarat Lupu pentru iamsport.ro.

Mai departe, fosta glorie din „Groapă” a dezvăluit și că Nicolae Badea ar fi încercat să achite datoriile AFC înainte de declararea falimentului, dar ANAF ar fi refuzat această variantă.

Istoria siglei cu doi câini roșii devine o adevărată saga. În 2022, clubul a inițiat un amplu proces de consultare pentru alegerea unei noi embleme. Atunci, suporteri din DDB, legende ale clubului, jucători, antrenori și reprezentanți ai departamentului de marketing au votat între cinci propuneri.

În final, a fost aleasă o siglă modernă, în formă de scut, cu o litera „D” mare în centru și detalii aurii.

Acea emblemă trebuia introdusă în vara lui 2022, când FC Dinamo a retrogradat în Liga 2, dar conducerea a renunțat în ultimul moment la schimbare. Motivul: a avut voie să folosească în continuare sigla cu cei doi câini roșii.

La vremea respectivă, administratorul judiciar Răzvan Zăvăleanu a încercat să ofere o explicație privind confuzia apărută în privința utilizării numelui și a imaginii clubului Dinamo:

„Aș vrea să fac o precizare. Este vorba despre interzicerea de a folosi sintagma «FC Dinamo», nu «Dinamo». Marca Dinamo nu este o marcă exclusivă, ea mai este deținută și de alte entități. Este vorba, în primul rând, despre folosirea comercială a siglei cu câinii roșii, nu despre denumirea Dinamo, pentru că, până la urmă, nu contează că e FC sau CS. Important este numele Dinamo, însă vorbim despre utilizarea siglei în scopuri comerciale.
Trebuie să spun că această încurcătură, cu mai multe cluburi care poartă numele Dinamo, nu este o situație pe care ne-o dorim. De o bună bucată de timp am început demersuri pentru un rebranding, mai ales având în vedere faptul că Dinamo 1948 nu deține actuala siglă, care este destul de veche. Probabil că sigla se va schimba, pentru ca lucrurile să fie clare, fiindcă în prezent sunt prea multe echipe care poartă numele Dinamo”.

Ce înseamnă dacă Dinamo pierde emblema?

În situația nefericită în care FC Dinamo pierde sigla istorică la licitație, lucrurile se complică puternic pentru clubul din Superligă. Iată primele consecințe serioase:

  • FC Dinamo nu va mai putea purta pe echipamentele oficiale sigla cu doi câini roșii;
  • va pierde drepturile comerciale (merchandising, branding);
  • va fi obligată să adopte definitiv o altă emblemă.

Acesta este doar un nou episod tensionat dintr-o poveste care pare departe de final. Dinamo încearcă de ani buni să-și recapete stabilitatea și identitatea, dar drumul este lung și anevoios.

RECOMANDAREA AUTORULUI:

Dispare FC Dinamo. Tribunalul București a dispus intrarea în FALIMENT. Ce se întâmplă cu acțiunile și cu marca

După ce a bătut-o pe FCSB, așteaptă să fie sunat de Dinamo: „Vin cu bucurie”

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Patriarhul Daniel, propunerea surpriză de prim-ministru în plin blocaj politic
Digi24
Persoanele sub 50 de ani îmbătrânesc „mai repede decât generațiile anterioare”. Care e explicația
Cancan.ro
O fetiță de doar 7 ani a murit la o piscină celebră din București. Ireal ce făceau părinții ei în acest timp
Prosport.ro
FOTO. Cristina ICH, apariție răvășitoare în dormitor: „Femeia fatală”
Adevarul
De ce au abandonat împărații romani Dacia. Motivele uneia dintre cele mai controversate decizii din istoria Imperiului Roman
Mediafax
Călin Georgescu, atac la adresa lui Emil Boc: Slugărnicie absolută
Click
Gabriela Prisăcariu a făcut furori pe plajă! Cum arată soția lui Dani Oțil în costum de baie
Digi24
O țară din Balcani reintroduce serviciul militar obligatoriu după 15 ani. Cine va fi chemat în armată
Cancan.ro
BREAKING‼️ E cod ROȘU😲 ANM anunță prăpăd și recomandă să NU ieșiți din case↘️
Ce se întâmplă doctore
Avea o frumusețe ireală încă din copilărie. Acum recunoști fetița? A devenit una dintre cele mai admirate femei din lume
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Video / Skoda Octavia Facelift 2.0 TDI. De ce rămâne una dintre favoritele românilor
Descopera.ro
De ce generațiile mai tinere par să îmbătrânească mai repede și cum le afectează asta sănătatea?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Bulă merge la Balul Bobocilor şi pune ochii pe o tipă: - Vrei să dansezi?
Descopera.ro
Trădarea într-o relație poate declanșa reacții similare celor asociate traumei psihologice. Psihologia explică de ce este atât de greu să pleci