Prima pagină » Actualitate » Târgul de Crăciun de la Sibiu reconfirmă tradiția prețurilor mari. Cât costă două sarmale și o porție de clătite

Târgul de Crăciun de la Sibiu reconfirmă tradiția prețurilor mari. Cât costă două sarmale și o porție de clătite

Târgul de Crăciun de la Sibiu reconfirmă tradiția prețurilor mari. Cât costă două sarmale și o porție de clătite
sursa foto: turnulsfatului.ro

A fost sărbătoarea în seara zilei de vineri, la Sibiu: s-a deschis Târgul de Crăciun, iar cu acest prilej a fost reconfirmată și tradițiaprețurilor mari a evenimentelor de acest gen.

Mii de oameni s-au strâns, deci, vineri, în centrul Sibiului, pentru deschiderea târgului de Crăciun 2025. S-au aprins luminițele de sărbătoare, iar circulația în zona Pieței Mari a fost practic blocată de cei veniți asiste la eveniment.

Organziatorii s-au îngrijit și fie totul ca la carte, chiar și prin inaugurarea unui nou sistem de iluminat arhitectural la clădirea primăriei, ce proiectează culori pe ziduri.

”Mie mi-a plăcut în fiecare an, de aceea am venit să văd deschiderea și anul acesta. Nu se compară cu ceea ce trăiam în SUA de Crăciun. Când eram acolo ne uitam pe internet la ceea ce se întâmplă în Sibiu și abia așteptam venim aici. Nu e doar pentru copii, e și pentru oameni mari”, spune un sibian reîntors după mulți ani din SUA, citat de turnulsfatului.

sursa foto: turnulsfatului.ro

sursa foto: turnulsfatului.ro

Dar deschiderea târgului de Crăciun din Sibiu reconfirmă și o altătradiție”, și anume, aceea a prețurilor mari, practicate de comercianții de mâncare și băutură. Iată ce prețuri sunt:

  • un pahar cu vin fiert între 15 și 18 lei
  • un espresso – 14 lei
  • o ciocolată caldă 17 lei
  • două sarmale (250 de grame) – 40 de lei
  • gulaș de vită – 40 de lei
  • turtă dulce cu ghimbir – 20 de lei
  • clătite cu ciocolată – 25 de lei
  • clătite cu cu ciocolată Dubai sau cea denumită Santa`s Red Velvet – 40 de lei
  • vată de zahăr – 15 lei

Astfel, o porție de clătite și 2 sarmale costă nu mai puțin de 65 de lei. Iar cine vrea să dea în roata panoramică trebuie scoată din buzunar 20 de lei. Tot atât și pentru o tură de trei minute în trenuleț sau carusel.

Autorul recomandă:

În ce perioadă și la ce oră trebuie vizitezi târgurile de Crăciun din România şi din Europa pentru a evita aglomeraţia, conform specialiștilor

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Marcel Ciolacu despre participarea lui Nicușor Dan la Consiliul de Pace: „Aș fi decis din prima zi că trebuie să mergem în Statele Unite, să stăm la aceeași masă cu Trump”
Digi24
„Patrioții furioși” ai Rusiei întorc armele împotriva lui Putin. Cum a ajuns „țarul cel bun” să fie văzut ca impostorul de la Kremlin
Cancan.ro
Moarte violentă pentru Gheorghe Chindriș. Cum a fost ucis fostul director la Cupru Min
Prosport.ro
FOTO. Transformarea Larisei Iordache. Cum arată după ce a născut
Adevarul
Ce ne rezervă 2026 pentru fiecare zodie, conform horoscopului chinezesc. Anul „Calului de foc” începe pe 17 februarie
Mediafax
Florin Barbu: „Ministerul Agriculturii a fost singurul minister care în anul 2025 a avut o economie de 14% la fondul de salarii.”
Click
Bancnota de 2.000 de lei cu eclipsa totală de Soare din 1999 a devenit o adevărată comoară. Cu cât se vinde în 2026
Cancan.ro
Persoanele care ar putea să nu mai plătească impozite deloc. Bolojan a făcut anunțul
Ce se întâmplă doctore
O mai știți pe Fata Morgana?! Cum arată acum după ce a învins cancerul de piele. Imagini senzuale cu bruneta
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Citatul zilei de la Enzo Ferrari, omul care ura vacanțele: „Nu am plecat niciodată într-o călătorie adevărată”
Descopera.ro
Singurul animal care nu moare de bătrânețe!
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. O femeie goală pușcă primește în casă curierul. Îl duce în dormitor şi...
Descopera.ro
O nouă rundă de negocieri de pace privind Ucraina