Prima pagină » Actualitate » Lovitură direct în plex pentru PRO TV. Televiziunea s-a prăbușit în 2025, conform rapoartelor de audiență

Lovitură direct în plex pentru PRO TV. Televiziunea s-a prăbușit în 2025, conform rapoartelor de audiență

Lovitură direct în plex pentru PRO TV. Televiziunea s-a prăbușit în 2025, conform rapoartelor de audiență

Anul 2025 a adus o scădere surprinzătoare a audiențelor pentru majoritatea televiziunilor din România. Chiar dacă Pro TV rămâne lider, pierderile de telespectatori au fost dramatice, iar singura televiziune care a câștigat masiv a fost Realitatea Plus. 

Conform raportului Kantar Media transmis Consiliului Național al Audiovizualului, Pro TV a pierdut aproape 70.000 de telespectatori la nivel național comparativ cu 2024. Media pe minut a postului a fost de 551.683 de persoane, ceea ce indică o scădere semnificativă față de anul precedent.

Show-urile de divertisment au rămas principalele atracții, dar gradul de saturație al românilor și ofensiva digitalului au afectat audiențele. „Survivor România” nu a mai avut ratingurile de altădată, iar înlocuirea emisiunii „La Măruță” cu seriale turcești a stârnit discuții despre direcția grilei de programe a postului.

Pe segmentul televiziunilor de știri, Realitatea Plus a avut cea mai mare creștere, a câștigat 58.195 de telespectatori, un avans de 75,5% față de 2024. „Motorul” acestei creșteri a fost Călin Georgescu.

  • România TV: 216.598 de telespectatori pe minut
  • Antena 3 CNN: 139.009 telespectatori pe minut
  • Realitatea Plus: 135.198 de telespectatori pe minut
  • Digi24: 61.785 de telespectatori pe minut
  • B1 TV: 33.148 de telespectatori pe minut
TVR continuă să aibă probleme cu noile canale de nișă. TVR Info a avut 7.380 de telespectatori pe minut, TVR Folclor 4.091, TVR Sport 1.866, iar TVR Cultural doar 1.462. TVR 1, principalul canal, a înregistrat 37.533 de telespectatori pe minut, în scădere cu 7.437 față de 2024.
Alte televiziuni cu audiențe mici includ Trinitas TV, Euronews România, Metropola TV, Prima News, Aleph News, Aleph Business și Nașul TV.

AUTORUL RECOMANDĂ:

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Ce se întâmplă cu gazele naturale rămase în stoc la finalul sezonului rece
Digi24
Giorgia Meloni, în lenjerie intimă,  într-o serie de imagini generate cu AI
Cancan.ro
Gemenele de la Indiggo, încătușate după ce au provocat panică la Miami Beach, Au RĂNIT inclusiv polițiștii, care au avut nevoie de întăriri
Prosport.ro
FOTO. Prietena Soranei Cîrstea a renunțat la haine. Apariția Anei Ivanovic în costum de baie a aprins imaginația fanilor
Adevarul
Ipoteză șocantă în cazul evadatului care nu s-a supus somației și a fost împușcat de polițiști. „Nu este adevărat. M-a iubit”
Mediafax
O filmare înscenată cu turiști chinezi atacați și răpiți de papuași în junglă a devenit virală
Click
Ce fac zi de zi bărbații din Sardinia, cei mai longevivi oameni din lume, în loc să meargă la sală
Digi24
Un milion de lei, „sacrificați” în numele lui „Bau”. Un ieșean păcălit că vorbește cu un demon
Cancan.ro
Prezentatoarea TV a anunțat că are cancer, în direct: 'Voi lua o pauză pentru tratament și operație'
Ce se întâmplă doctore
De nerecunoscut! Cum arăta unul dintre cei mai îndrăgiți artiști, la începutul carierei
Ciao.ro
Vedetele din România cu poftă de înghețată! Imagini de colecție cu Adelina Pestrițu, Laura Cosoi sau Adela Popescu
Promotor.ro
Duster 2 pe GPL, recuperat și pus la vânzare. Cum arată SUV-ul cu 83.781 km
Descopera.ro
Pacientul pe care Freud nu l-a putut vindeca!
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. - Măi, Ioane! Ție îți plac babele?
Descopera.ro
Bulgaria a depășit România la cea mai mare creștere a falimentelor din Europa Centrală și de Est