Prima pagină » Ai Aflat! cu Ionuț Cristache » Își caută serviciile secrete un „tătuc”? Prognoza lui Doru Bușcu: „Cred că l-au găsit”

Își caută serviciile secrete un „tătuc”? Prognoza lui Doru Bușcu: „Cred că l-au găsit”

România nu mai are șefi la cârma serviciilor secrete, instituții cheie în arhitectura statului, de 3 ani, în contexul unor multiple crize de securitate globale. Invitatul lui Ionuț Cristache în emisiunea Ai Aflat!, jurnalistul Doru Bușcu a analizat implicațiile acestei situații atipice. 
În opinia cunoscutului gazetar, se merge din inerție înainte fără șefi la principalele serviciile secrete, SRI și SIE. Președintele în funcție nu pare preocupat să rezolve acest deficit instituțional.

Nicușor Dan nu e interesat să numească șefi la cârma serviciilor

De ce să mai pui un șef? De ce construiești un nou pol de putere? Această tradiție recentă, proaspătă s-a transmis. A trecut un an de când Nicușor, noul președinte, în context de război,de insecuritate teritorială, de proximitate geografică cu un război.Și nu numai atât. Cu amenințări clare în contextul unei crize mondialecare are repercusiuni asupra economiei românești.În contextul unui al doilea front, deschis în Orientul Mijlociu,iarăși cu efecte asupra…Deci sunt crize de securitate, le putem numi generice pe toate. Adunată, dau o mare…Păi tu nu numești un șef la.. Nu numai că nu numești. Pentru că un șef trebuie să ceară un raport, să ceară comisiile, să le pună, să vadă cum facem, să știm și noi ce au făcut”.

Ei își caută, în mod natural, niște instrumente

Bușcu: Ideea este că, pe cât de util este acest instrument de securitate, Serviciul Român de Informație, sigur și SIE. SIE are deocamdată din regimul vechi, un șef care, de bine de rău, e acolo. Nu se poate să ignori lucrul ăsta. Și atunci ideea că aceste servicii își caută un tătuc, după mine e expirată. Ei își caută, în mod natural, niște instrumente. Îl fac fericit pe cel cu care trebuie să lucreze, așa încât el să le lase să-și facă mendrele.
Cristache: Eu cred că au rămas cu reflexele astea autoritariste. Caută un soi de tătuc care să le zică ce au de făcut și în slujba cu ei. Și cred că l-au găsit în persoana lui Bolojan. Pe fondul ăsta de slăbiciunea lui Nicușor Dan,pe degringolada pesedistă,n-au cum să nu se plieze după cel care îi inspiră cât de cât un soi de autoritate.
Bușcu: Bolojan nu are cum să le fie tătuc. Pentru că nu are pârghii asupra lor. Tătuc le-ar putea fi președintele. Dar președintele care nu vrea să fie tătuc, pur și simplu nu e. Le-a fost în primul mandat al lui Băsescu, Băsescu. I-a format, i-a construit. În al doilea mandat i-au tras preșul de sub picioare.

Vizionați emisiunea integral:

AUTORUL RECOMANDĂ

Emanuel Ungureanu (USR), atac frontal la Nicușor Dan: „Ești un coșmar! Ne iei de proști? Ai pus oamenii SRI în fruntea parchetelor”

Recomandarea video

Mediafax
Bolojan a avut PRIMUL CLINCI cu Tomac! Ce și-au spus față în față
Digi24
Măsurile anunțate de Moscova, după ce premierul proeuropean al Armeniei a câștigat alegerile parlamentare
Cancan.ro
Care sunt singurii 3 Faimoși care au REFUZAT să se întoarcă în Dominicană, la marea finală Survivor 2026
Prosport.ro
Fosta noră a lui Ion Țiriac e din nou în centrul atenției. Ileana Lazariuc e definită de lux şi a semnat contractul
Adevarul
Protejați de sistem? Imperiul secret al fraților Tate. Cum s-a prăbușit și cine îi ajută din umbră
Mediafax
Filmările groazei pe plaja de la Marea Neagră! Turiștii evacuați au rupt-o la fugă când a sunat alarma
Click
Ce ascundea vila de 1,2 milioane de euro a Iuliei Albu. Vedeta a făcut o descoperire neașteptată după ce a început renovările
Digi24
Panică la Kremlin. Serviciile secrete au oprit camerele de supraveghere din jurul lui Putin
Cancan.ro
Nu a primit 100.000 de euro! Câți bani a încasat Gabi Tamaș, de fapt, pentru că a câștigat Survivor 2026
Ce se întâmplă doctore
Daniela Crudu, de nerecunoscut după cele mai recente intervenții estetice. Cum arată acum?
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Un șofer de BMW prins cu 102 km/h în Sibiu a scăpat de toate sancțiunile. A spus judecătorilor că nu a văzut intrarea în oraș
Descopera.ro
Plantele „vorbesc” între ele? Ce au descoperit cercetătorii
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. – L-am avertizat pe fiu-miu să nu se căsătorească cu o orăseancă..
Descopera.ro
Bitcoin a pierdut aproape jumătate din valoare! De ce se grăbesc investitorii să vândă?