A venit sezonul cald și, odată cu el, celebrul pepene de Dăbuleni! Însă, cu cât se vinde un singur kilogram? Soiul românesc a ajuns să fie cultivat și în alte țări.
Pepenii de Dăbuleni s-au copt și au început să apară pe tarabele din piață. Este cel mai dulce soi românesc de pepene și, de-a lungul anilor, și-a câștigat notorietate printre pofticioși. Totuși, producția de pepeni din 2025 a întârziat, cauza principală fiind vremea neprielnică. În cele din urma, prima recoltă de pepeni și-a găsit loc la piață, iar clienții au început să îi achiziționeze. Totuși, cât costă un singur kilogram?
Prețul unui singur kilogram de pepene de Dăbuleni ajunge să fie dublu pe tarabele din piață. Însă, un asemenea preț este influențat de condițiile în care au fost cultivați. Reamintim că multe producții agricole au fost afectate de vremea rea din ultima perioadă, iar primăvara nu a fost foarte „prietenoasă” cu multe culturi. Totuși, pepenele roșu și-a găsit calea printre tarabele din piețe. Pepenele vândut direct de pe câmp are un preț de 3 lei per kilogram, arată Observatornews.ro.
Însă, la tarabă, kilogramul acestui fruct zemos ajunge să coste dublu. Practic, piețarii îl pot vinde kilogramul cu 6 lei. În alte magazine se regăsesc și alte soiuri de pepene, însă la prețuri diferite, precum 20 lei/kg.
Sursă foto: Shutterstock (caracter ilustrativ)