Prima pagină » Actualitate » Cutremur în Vrancea de Revelion! Ce magnitudine a avut

Cutremur în Vrancea de Revelion! Ce magnitudine a avut

Cutremur în Vrancea de Revelion! Ce magnitudine a avut

Un seism cu magnitudinea 3,6 grade pe scara Richter a avut loc joi, la ora 22.43, în zona seismică Vrancea, județul Buzău, la adâncimea de 125 km, informează Institutul Național de Cercetare-Dezvoltare pentru Fizica Pământului.

Seismul a avut loc în apropierea următoarelor oraşe: 58 km est de Braşov, 61 km nord de Ploieşti, 115 km nord de Bucureşti, 131 km sud de Bacău, 132 km nord-est de Piteşti, 132 km vest de Brăila, 136 km vest de Galaţi, 172 km est de Sibiu, 180 km nord de Ruse, 214 km sud-vest de Iaşi.

Tot joi, la ora 16.39, a avut loc un alt seism, de 3,3 grade, în aceeași zonă seismică, dar epicentrul a fost în județul Argeș.

Luna decembrie a fost marcată în România de 25 de cutremure, cu magnitudini cuprinse între 2 și 3,8 grade pe Richter.

Cel mai puternic seism din 2020 s-a produs în 31 ianuarie, în județul Vrancea, la o adâncime de 121 km, având o magnitudine de 5,2 grade pe scara Richter. Cutremurul s-a resimțit și în Capitală.

România trimite ajutoare umanitare de peste 640.000 de lei în Croația, după seismul care a devastat această țară

Premierul Florin Cîțu a anunțat, miercuri seară, că țara noastră va trimite ajutoare în Croația, grav afectată de cutremurul de 6,4 pe scara Richer, în urma căruia au murit șapte oameni, între care o fetiță de 12 ani, și alte zeci de persoane au fost rănite. Seismul s-a resimțit în mai multe țări vecine Croației, dar chiar și în România.

Într-o declarație făcută la Palatul Victoria, după ședința de Guvern, Florin Cîțu a precizat că valoarea ajutoarelor umanitare este de peste 640.000 de lei.

Aseară (marți-n.r.), autorităţile de la Zagreb au activat Mecanismul European de Protecţie Civilă, ca urmare a cutremurului cu magnitudinea de 6,4 grade pe scara Richter. Guvernul îşi exprimă solidaritatea cu cetăţenii din Croaţia şi trimite, prin DSU, ajutoare umanitare în valoare de 640.600 lei”, a anunţat premierul, citat de Digi 24.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Noua clădire pentru tratarea tuberculozei, din București, aproape de finalizare
Digi24
Cine este Maria Julissa, femeia care ar fi stârnit un adevărat război în Mexic, după uciderea liderului de cartel El Mencho
Cancan.ro
Fiul unei celebre vedete TV a murit! Tânărul avea doar 23 de ani. Prima ipoteză a polițiștilor despre cauza morții a sfâșiat familia
Prosport.ro
FOTO. Ana Maria e considerată cea mai frumoasă fotbalistă din lume!
Adevarul
Rusia pare să fi cucerit Pokrovskul, după doi ani de lupte. Ce înseamnă căderea orașului, potrivit analiștilor ISW
Mediafax
Paramount cumpără Warner Bros pentru 31 de dolari pe acțiune: Netflix s-a retras din cursă
Click
Cum se face tocănița de post ca la mănăstire. Este recomandată în Postul Paștelui
Digi24
Răsturnare de situație. Miliardarul ucrainean cu cetățenie română care a căzut de la fereastră ar fi fost ucis chiar de către fiul său
Cancan.ro
Actor celebru din România, săltat de mascați! Este vizat într-un dosar de trafic de persoane și spălare de bani, într-un club din București
Ce se întâmplă doctore
O mai ții minte pe Ninel Conde, actrița din telenovela Rebelde? Cum arată acum actrița, la 50 de ani. Nu a îmbătrânit deloc și pozează provocator
Ciao.ro
Cum au arătat Andreea Esca, Delia sau Andra când s-au căsătorit. Andreea Bănică a strălucit într-o rochie minusculă
Promotor.ro
Vânzările Dacia Sandero în 2026 au scăzut la jumătate, în Europa. Modelul nu a prins nici măcar Top 10, în ianuarie
Descopera.ro
Ce se ascunde în „inima” Căii Lactee?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: - Dragă, sunt cu o domnișoară de 18 ani la un hotel!
Descopera.ro
Cum reușește o stațiune de schi din Bulgaria să atragă turiști tot anul?