Prima pagină » Actualitate » FOTO | Cât costă să umpli coșul de cumpărături cu alimentele care s-au ieftinit după plafonarea adaosului. Prețurile diferă de la un magazin la altul

FOTO | Cât costă să umpli coșul de cumpărături cu alimentele care s-au ieftinit după plafonarea adaosului. Prețurile diferă de la un magazin la altul

Odată cu intrarea în vigoare a Ordonanței de Urgență privind combaterea creșterii excesive a prețurilor la unele produse agricole și alimentare, 14 alimente de bază au început să se ieftinească în supermarketuri și hypermarketuri. Deși, din august, adaosul comercial al procesatorilor și retailerilor este limitat la 20%, prețurile alimentelor diferă de la un magazin la altul, iar românii trebuie să scoată din buzunare în jur de 100 de lei pentru cumpărăturile de bază.

Pentru a afla cât costă coșul de cumpărături cu alimentele de bază, în urma adaosului plafonat, Gândul a făcut un calcul al prețurilor la cele 14 tipuri de produse alimentare care s-au ieftinit și a comparat prețurile de la trei supermarketuri din București. Calculele au fost făcute adunând preţurile mici și medii ale produsele analizate, ceea ce înseamnă că suma totală ar putea fi mai mare, în cazul în care sunt alese produse ale unor mărci mai scumpe.

Cele 14 produse care au suferit o scădere de preț sunt:

  • pâine albă simplă – cu gramaj între 300 și 500, fără specialități;
  • lapte de vacă de consum – 1 litru, grăsime 1,5%, cu excepția UHT;
  • brânză telemea de vacă vrac;
  • iaurt simplu din lapte de vacă – 3.5% grăsime, de maxim 200 grame;
  • făină albă de grâu „000” – pachet de 1 kg;
  • mălai – pachet de 1 kg;
  • zahăr alb tos – pachet de 1 kg:
  • ouă de găină calibrul M – la ambalaj de 10 bucăți;
  • ulei de floarea-soarelui – sticlă de 1 litru;
  • carne proaspătă de pui;
  • carne proaspătă de porc;
  • legume proaspete vrac;
  • fructe proaspete vrac;
  • cartofi proaspeți albi vrac.

În urma analizei efectuate, reiese faptul că bugetul alocat coșului de cumpărături cu alimentele de bază ar trebui să fie puțin peste 100 de lei, în funcție de supermarketul ales.

Cel mai scump coș de cumpărături calculat cu prețurile alimentelor de bază din mai multe supermarketuri din București este în valoare de 108,75 lei. La acest cost al unui coș de cumpărături am ajuns adunând prețurile unor produse dintr-un supermarket:

  • pâine albă simplă – 1,29 lei
  • 1 litru de lapte de vacă de consum cu 1,5% grăsime – 4,79 lei
  • brânză telemea de vacă vrac – 4,99 lei
  • iaurt simplu din lapte de vacă cu 3,5% grăsime – 2,85 lei
  • 1 kg de făină albă de grâu ”000” – 2,69 lei
  • 1 kg de mălai – 4,65 lei
  • 1 kg de zahăr alb tos – 5,45 lei
  • 10 ouă de găină calibrul M – 9,99 lei
  • 1 litru de ulei de floarea-soarelui – 7,39 lei
  • carne proaspătă de pui – 10,39 lei
  • carne proaspătă de porc – 41,90 lei
  • 1 kg de roșii – 5,59 lei
  • 1 kg de mere roșii – 3,99 lei
  • 1 kg de cartofi proaspeți albi vrac – 2,79 lei

Într-un alt supermarket, costul unui coș de cumpărături cu cele 14 alimente de bază vizate este de 101,62 lei. Prețurile luate în calcul au fost următoarele:

  • pâine albă simplă – 1,99 lei
  • 1 litru de lapte de vacă de consum cu 1,5% grăsime – 4,49 lei
  • brânză telemea de vacă vrac – 3,95 lei
  • iaurt simplu din lapte de vacă cu 3,5% grăsime – 1,09 lei
  • 1 kg de făină albă de grâu ”000” – 3,79 lei
  • 1 kg de mălai – 2,99 lei
  • 1 kg de zahăr alb tos – 4,79 lei
  • 10 ouă de găină calibrul M – 10,79 lei
  • 1 litru de ulei de floarea-soarelui – 8,99 lei
  • carne proaspătă de pui – 9,99 lei
  • carne proaspătă de porc – 35,99 lei
  • 1 kg de roșii – 5,99 lei
  • 1 kg de mere roșii – 3,99 lei
  • 1 kg de cartofi proaspeți albi vrac – 2,79 lei

Cel mai ieftin cost al unui coș de cumpărături cu alimentele de bază din cele trei magazine analizate este de 100,71 lei. Din acest supermarket am calculat:

  • pâine albă simplă – 1,56 lei
  • 1 litru de lapte de vacă de consum cu 1,5% grăsime – 4,49 lei
  • brânză telemea de vacă vrac – 3,47 lei
  • iaurt simplu din lapte de vacă cu 3,5% grăsime – 1,15 lei
  • 1 kg de făină albă de grâu ”000” – 3,42 lei
  • 1 kg de mălai – 4,29 lei
  • 1 kg de zahăr alb tos – 5,68 lei
  • 10 ouă de găină calibrul M – 8,99 lei
  • 1 litru de ulei de floarea-soarelui – 7,50 lei
  • carne proaspătă de pui – 11,99 lei
  • carne proaspătă de porc – 35,99 lei
  • 1 kg de roșii – 3,92 lei
  • 1 kg de mere roșii – 4,55 lei
  • 1 kg de cartofi proaspeți albi vrac – 3,71 lei

Ministrul Agriculturii și Dezvoltării Rurale, Florin Barbu, a afirmat că prețurile celor 14 produse alimentare de bază au scăzut deja cu până la 50%. Potrivit acestuia, analiza prețurilor din supermarketuri evidențiază faptul că scăderile substanțiale de preț se înregistrează la produse cum ar fi: pâinea, uleiul și cartofii, urmate de brânza telemea, mălai, faină albă și zahăr.

„Mă bucur să văd că măsurile luate prin acest act normativ au un impact pozitiv asupra economiei românești și că, împreună cu reprezentanții supermarketurilor, producători și procesatori, am reușit să găsim o soluție viabilă care a dus la stoparea creșterii prețurilor la alimentele de bază și la creșterea puterii de cumpărare pentru românii cu venituri mici și medii”, spune ministrul Agriculturii și Dezvoltării Rurale.


CITEȘTE ȘI:

EXCLUSIV VIDEO | Marile magazine au scăzut prețurile la alimentele cu adaos plafonat de Guvernul Ciolacu. Ce reduceri au găsit clienții în supermarketuri

Ministrul Agriculturii anunță scăderi de prețuri de până la 50% la alimentele de bază. Efectele Ordonanței Guvernului Ciolacu, după trei zile

Modul în care companiile aplică reducerea preţurilor la alimentele de bază, VERIFICAT de Consiliul Concurenţei / Anunțul lui Bogdan Chiriţoiu

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Vești proaste. Meteorologii anunță că perioada cu vreme foarte rece se prelungește, în unele zone ar putea ninge
Digi24
Donald Trump s-a autoproclamat „președinte interimar al Venezuelei”. Imaginea postată de liderul american pe platforma sa socială
Cancan.ro
💣 în lumea televiziunii! Cătălin Măruță, OUT de la Pro TV 😲 Când va fi difuzată ultima emisiune, de fapt
Prosport.ro
Cuplul momentului în România. Cunoscuta cântăreață se iubește cu fostul fotbalist FCSB
Adevarul
Cât de justificată e creșterea taxelor locale: „Dacă plătești 100 de euro în plus și te transformi din asistat în cetățean activ, merită”
Mediafax
Criza din Iran zguduie marile puteri. Ce ar însemna căderea regimului pentru Putin, Trump și Orientul Mijlociu
Click
Cutremur la PRO TV! Dispare emisiunea lui Măruță, după 18 ani. Când va avea loc ultima ediție
Digi24
Reacția Chinei după ce Donald Trump a declarat că SUA vor prelua Groenlanda ca să nu ajungă pe mâinile Beijingului
Cancan.ro
Această cerșetoare era, în urmă cu mulți ani, una dintre cele mai faimoase femei. Acum, a ajuns de nerecunoscut 😲
Ce se întâmplă doctore
O mai țineți minte pe Adela Lupșe, cunoscută pentru replica „Vreau să sune telefonul”? Cum arată acum, la 10 ani de când a renunțat la tv
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Un McLaren diferit de toate: povestea INCREDIBILĂ a monopostului care a însoțit titlul lui Lando Norris
Descopera.ro
De ce au fost interziși câinii în Antarctica?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BUBULINA: – Explică-mi și mie de ce te-ai culcat cu soră-mea?
Descopera.ro
Există un singur loc pe Pământ unde atât Omul de Neanderthal, cât și oamenii moderni au creat artă rupestră