Prima pagină » Actualitate » FSB îl acuză pe un fost angajat al consulatului SUA din Vladivostok de spionaj

FSB îl acuză pe un fost angajat al consulatului SUA din Vladivostok de spionaj

FSB îl acuză pe un fost angajat al consulatului SUA din Vladivostok de spionaj

Serviciul de securitate rus al FSB îl acuză pe un fost angajat al consulatului SUA din Vladivostok pentru colectarea de informații despre războiul din Ucraina, dar și pentru „alte aspecte în favoarea Washingtonului”, a anunțat luni agenția de presă de stat TASS.

Suspectul, pe numele său Robert Shonov, ar fi transmis unor angajaţi ai ambasadei SUA de la Moscova informaţii despre modul în care campania de recrutare din Rusia a alimentat nemulţumiri pe plan politic, înainte de alegerile prezidenţiale din 2024 din Federaţia Rusă.

FSB a anunţat că plănuieşte să-i chestioneze pe angajaţii ambasadei americane care au intrat în contact cu Shonov, cetăţean rus care se află în arest din luna mai.

Departamentul de Stat al SUA a declarat în mai că „acuzațiile împotriva domnului Shonov sunt total lipsite de fond”, iar „singurul său rol la momentul arestării sale era acela de a compila rezumate ale articolelor de presă din surse mass-media ruse disponibile public”. Shonov este reținut în renumitul centru de arest preventiv Lefortovo din Moscova.

Statele Unite condamnă ferm arestarea raportată a lui Robert Shonov, fost angajat al Misiunii SUA Rusia. Acuzațiile împotriva domnului Shonov sunt total lipsite de fond. Dl. Shonov este un cetățean rus care a fost angajat la Consulatul General al SUA la Vladivostok de mai bine de 25 de ani. În urma ordinului guvernului rus din aprilie 2021 care forța desființarea întregului personal local angajat la Misiunea SUA în Rusia, domnul Shonov a fost angajat de o companie contractată să furnizeze servicii Ambasadei SUA la Moscova, cu respectarea strictă a legilor și reglementărilor Rusiei, pecizează Departamentul de Stat al SUA.

CITIȚI ȘI:

FSB a cerut prelungirea arestării preventive pentru Evan Gershkovich, jurnalistul Wall Street Journal acuzat de spionaj în Rusia

Moartea lui Prigojin, o ÎNSCENARE? „Avea persoane care-i foloseau numele în călătorii”

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Alarma medicilor: Boala care revine și amenință bebelușii
Digi24
Avionul premierului slovac a fost puternic avariat pe aeroportul din Bruxelles: „Nu se mai poate zbura cu el”
Cancan.ro
BREAKING | Wiz Khalifa, condamnat în România la 9 luni de închisoare cu executare!
Prosport.ro
Loredana nu-și mai lasă soțul să muncească în Germania, deși e milionar, pentru că s-a plictisit de stilul de viață de acolo
Adevarul
Detaliul din biroul lui Vladimir Putin care a dat de gol o nouă minciună a propagandei Kremlinului
Mediafax
Sărbătorile dăunează grav sănătății. Ce probleme medicale riscă românii în această perioadă
Click
Ce spun psihologii despre oamenii care păstrează pungile, borcanele goale, hârtia de ambalaj „pentru orice eventualitate”
Digi24
Guvernul va achita o datorie veche de peste 30 de ani către SUA, pentru un credit folosit la importul de bumbac
Cancan.ro
A început războiul pentru averea Rodicăi Stănoiu! Moștenitorii surpriză, care i-au luat fața Puișorului
Ce se întâmplă doctore
Vremea se schimbă radical înainte de sărbători! Care sunt zonele în care va ninge abundent de Crăciun
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Un român a mers ani de zile cu o Toyota hibrid, dar nu i-a făcut niciun schimb de ulei: „Am crezut că e electrică”
Descopera.ro
Savantul care a riscat TOTUL pentru a salva omenirea
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. ION: – Părinte, am voie să mă uit după femei cu posteriorul mare?
Descopera.ro
Care este gradul de ocupare în hotelurile din România de Crăciun și Revelion?