Prima pagină » Actualitate » Încă șase pacienți români cu forme grave de COVID-19 au fost transferați în Germania. Cum este dotată aeronava

Încă șase pacienți români cu forme grave de COVID-19 au fost transferați în Germania. Cum este dotată aeronava

Galerie Foto 6
Aeronava Airbus A310 special configurată pentru misiuni medicale a Forțelor Armate Germane / Sursa gelerie foto: Bundeswehr/Luftwaffe și Ambasada Germaniei la București

Bolnavii români, ultimii șase din numărul total de 18 convenit de responsabilii din cele două țări pentru a fi transferați și tratați în Germania, au fost transportați, luni, cu o aeronavă specială a Forțelor Aeriene Germane.

Cei șase pacienți au fost aduși și transportați la bordul unui avion Airbus A310 configurat special pentru misiuni de evacuare medicală. Acesta a fost folosit și luni, când a fost transferat în unități medicale din Germania primul lot de șase bolnavi români.

Aeronava a decolar, miercuri, de la la Baza 90 Transport Aerian Otopeni, iar în timpul zborului, pacienții sunt supravegheați de echipe medicale.

Ce a decis CNSU

Potrivit Forțelor Aeriene Germane, acest Airbus A310 are șase paturi de terapie intensivă și alte 38 de paturi pentru pacienți mai stabili. Avionul este echipat cu echipamente medicale necesare pentru monitorizarea și tratarea pacienților în timpul zborurilor.

Transferul pacienților se face în cadrul Mecanismului European de Protecție Civilă, ca urmare a sprijinului oferit de către statul german României în lupta cu noul Coronavirus,  ce constă în acordarea asistenței medicale de specialitate pacienților aflați în stare gravă pozitivi SARS-CoV-2, în unitățile spitalicești din Germania.

Misiune umanitară a fost posibilă după ce Comitetul Naţional pentru Situaţii de Urgenţă a aprobat, în şedinţa de duminică, o hotărâre prin care Ministerul Sănătăţii şi Ministerul Afacerilor Interne, prin Departamentul pentru Situaţii de Urgenţă, sunt abilitate să semneze acordul de transfer al pacienţilor cu forme severe şi grave de COVID-19 în Germania.

Decizia a fost luată din cauza situației epidemiologice la nivel național, fiind caracterizată de supraaglomerarea unităţilor sanitare şi în special a unităţilor de primiri urgenţe şi secţiilor de terapie intensivă cu pacienţi care au dezvoltat forme severe sau grave şi care necesită suport respirator invaziv sau neinvaziv, precum şi luând în considerare faptul că la nivelul României nu pot fi suplimentate locurile pe secţiile de terapie intensivă pentru pacienţii cu forme grave şi severe de COVID-19 şi este imperios necesar acordarea asistenţei medicale de specialitate în secţii de terapie intensivă.

Pânâ în prezent, pacienții români au fost transferați prin acest mecanism european în Ungaria și Polonia. Tot prin activarea acestui mecanism, mai multe echipe medicale din Republica Moldova, Danemarca și Polonia au ajuns în România pentru a sprijini colegii în tratarea bolnavilor cu COVID-19 din țară.

Sursa imagini foto: Bundeswehr/Luftwaffe și Ambasada Germaniei la București

Sursa video: MApN

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Pe cine avantajează prezența mică la alegerile din București
Digi24
Cele două probleme care țin pe loc încheierea unui acord de pace Rusia - Ucraina, dezvăluite de Keith Kellogg
Cancan.ro
Și-a părăsit iubita medic pentru Rodica Stănoiu! Noi detalii despre 'puiuțul' fostei ministrese a Justiției
Prosport.ro
FOTO. Cea mai frumoasă fotbalistă din lume a primit o ofertă de nerefuzat
Adevarul
Trucul românesc care reduce cheltuielile de iarnă. „Am 21 de grade în casă și nu am dat drumul la căldură”
Mediafax
Primele rezultate. Cum au votat bucureștenii până la acestă oră
Click
Roxana Călin, doctoriţa care a îngrozit România în anii ’90. Și-a ucis şi tranşat rivala în dragoste
Digi24
O crimă care pune gaz pe foc în procesul de mobilizare din Ucraina, în criză de soldați. „Sunt incredibil de ruşinată”
Cancan.ro
FBI intră pe fir în cazul lui Emil Gânj! Descoperiri ULUITOARE în telefonul criminalului din Mureș
Ce se întâmplă doctore
Ce se întâmplă cu pensiile din ianuarie 2026? Ministrul Muncii a clarificat situația
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Tesla Model 3 Standard, disponibilă și în România. E cea mai ieftină Tesla și poate fi luată în rate
Descopera.ro
Cel mai bătrân STRĂMOȘ al RECHINILOR înota în apele Australiei pe vremea dinozaurilor
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ nedumerit: - Iubita mea s-a întins pe canapea, şi-a dat fusta jos, şi-a smuls...
Descopera.ro
De ce poți simți singurătate chiar și atunci când ai prieteni și cum poți restabili legăturile?