Prima pagină » Actualitate » Liderii clanului Caran au făcut instrucție cu mascații Poliției Capitalei. „Vreți bătaie? Mă, vreți bătaie?”/VIDEO

Liderii clanului Caran au făcut instrucție cu mascații Poliției Capitalei. „Vreți bătaie? Mă, vreți bătaie?”/VIDEO

Andrei Dumitrescu
Liderii clanului Caran au făcut instrucție cu mascații Poliției Capitalei. „Vreți bătaie? Mă, vreți bătaie?”/VIDEO

Liderii clanului Caran i-au sfidat pe polițiștii trupelor speciale ale Poliției Capitalei, în momentul în care au intervenit, sâmbătă dimineață, în localul din sectorul 1 în fața căruia tocmai fusese împușcat liderul interlop constănțean Nuredin Beinur. Mascații care au descins în restaurant le-au strigat clienților să se culce pe burtă, însă Caranii au refuzat și i-au amenințat cu bătaia. Scenele au fost filmate, pe ascuns, de unul dintre martori.

Temutul lider interlop bucureștean Aurel Răducanu, zis Caran, a refuzat să se supună somațiilor polițiștilor și chiar i-a amenințat cu bătaia pe mascații trupelor speciale.

Incidentul a avut loc, sâmbătă dimineață, în incinta unui restaurant din sectorul 1, la scurt timp după ce, în fața localului, interlopul constănțean Nuredin  Beinur a fost împușcat cu un pistol cu bile din cauciuc.

Potrivit unor surse judiciare, sâmbătă dimineață, Nuredin Beinur petrecea în localul „Voievodal” din cartierul Băneasa, unde Constantin Răducanu, alias Costel Caran își serba ziua de naștere. Acesta stătea la masă alături de rudele sale, dar și mai mulți prieteni, între care și Beinur.

La un moment dat, interlopul de la Mangalia a sesizat că în restaurant se află și Tiberiu Ștefan, un afacerist constănțean care face afaceri cu ceasuri de lux. Pentru că Ștefan, zis și Tibi Francezu sau Balenă, avea un conflict un prieten de-al său, Beinur l-a lovit de mai multe ori cu palma și i-ar fi adresat mai multe injurii.

Jignit, Tibi Francezu ar fi mers la mașină de unde a luat un pistol cu bile, pe care îl deținea ilegal și l-a împușcat pe Beinur în abdomen și lângă ochiul stâng, după care a fugit.

Ulterior, mai multe persoane care stăteau la masa sărbătoritului l-ar fi lovit, din răzbunare, pe tovarășul de pahar al agresorului, care a avut nevoie urgentă de îngrijiri medicale.

În ciuda acestor violențe, Costel Caran ar fi decis ca petrecerea să continue, iar câteva zeci de minute mai târziu localul s-a umplut de mascați ai Serviciului de Acțiuni Speciale.

Scandalul a fost filmat

Pentru a evita alte incidente, mascații au strigat clienților să se culce pe burtă, însă Caranii au refuzat și s-au luat la ceartă cu polițiștii.

Scandalul a fost filmat de unul dintre martorii, care, deși se afla la pământ, a reușit să surprindă cu telefonul mobil, momentele în care unul dintre luptătorii SAS strigă „Culcat!” către liderii clanului Caran, însă aceștia refuză.

Mai mult, unul dintre ei, despre care martorii susțin că este Aurel Caran i-a și amenințat pe polițiști când i-au cerut să se potolească și să nu mai țipe la ei. „Vreți bătaie? Mă, vreți bătaie?”, a strigat liderul interlop.

Ulterior, aproape 40 de persoane au fost conduse la audieri, iar câteva ore mai târziu s-a predat și Tibi Francezu, care a fost arestat preventiv pentru 29 de zile.

Recomandarea video

Mediafax
Cum s-a transformat o zonă din Bulgaria într-un magnet pentru britanici: Este ca Amalfi, dar mai ieftină
Digi24
Cea mai puțin vizitată țară din Europa, pentru că turiștii o găsesc „plictisitoare”
Cancan.ro
Viktor Orban și-a recunoscut înfrângerea în urmă cu puțin timp. S-a scris istorie cu un RECORD incredibil
Prosport.ro
FOTO. Mihaela Buzărnescu, apariție senzuală în costum de baie! Cum arată la 37 de ani
Adevarul
Cum poate fi îngenuncheat Iranul cu un simplu telefon la Beijing. Soluția generalului care a condus armata SUA
Mediafax
Serialele tip microdrame generate de IA revoluționează industria divertismentului din China
Click
Un turist bulgar compară România cu Bulgaria. Orașul care l-a impresionat: „foarte bine organizat, cu arhitectură frumoasă, străzi curate”
Digi24
După eșecul negocierilor de la Islamabad, Trump anunță o blocadă a SUA asupra Strâmtorii Ormuz: „Suntem pe deplin «gata de acțiune»”
Cancan.ro
Am aflat cu cine a înlocuit-o pe Codruța. Nora 'șefului României' i-a sucit mințile lui Valentin Sanfira!
Ce se întâmplă doctore
Cum arată acum Teodora Stoica după ce s-a vindecat complet de cancer! Alimentul de Paște pe care nu-l mai consumă
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Cât de des trebuie să verificăm anvelopele mașinilor?
Descopera.ro
Inteligența Artificială de la Google arată milioane de răspunsuri greșite în fiecare oră
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Un tip îi propune unei fete să facă dragoste cu el: – Cât tupeu, domnule, cât tupeu!
Descopera.ro
Cercetătorii testează pentru prima dată pe oameni o tehnică de resetare celulară