Prima pagină » Actualitate » Lucrătorii și colaboratorii Securității își PIERD decorațiile. Cum scapă Traian Băsescu

Lucrătorii și colaboratorii Securității își PIERD decorațiile. Cum scapă Traian Băsescu

Rene Pârșan
Lucrătorii și colaboratorii Securității își PIERD decorațiile. Cum scapă Traian Băsescu

Lucrătorii și colaboratorii Securității își vor pierde decorațiile acordate de președintele României, împreună cu toate drepturile și privilegiile conferite prin aceste distincții. În momentul de față, această prevedere se regăsește în proiectul de modificare a Legii sistemului național de decorații și se află în Camera Deputaților. Până acum, decorațiile puteau fi retrase doar condamnaților definitiv în instanță sau celor care au săvârșit fapte dezonorante, care să fi adus prejudicii morale ordinului din care făceau parte. Toți cavalerii României și demnitarii eroi ai Revoluției vor trebui să depună declarații pe propria răspundere referitor la colaborarea cu poliția politică comunistă. Traian Băsescu scapă de această dezonoare, nefiind decorat de colegii lui de la Cotroceni.

Astfel, conform noii forme a Legii, decorațiile nu pot fi conferite persoanelor condamnate definitiv prin hotărâre judecătorească, persoanelor care au săvârșit fapte dezonorante care pot aduce prejudicii morale ordinului pentru care este conferită medalia, crucea, colanul etc dar nici lucrătorilor sau colaboratorilor Securității care au făcut poliție politică.

Dar, cel mai important, toate decorațiile conferite de președinții succesivi ai României, de la Ion Iliescu la Klaus Iohannis, vor fi retrase, împreună cu toate drepturile și privilegiile, fie și onorifice, nu numai celor care vor fi condamnați de justiție, dar și foștilor securiști rămași încă nedesconspirați și tuturor colaboratorilor Securității dovediți la tribunal.

Băsescu a scăpat nedecorat

Traian Băsescu este cel mai cunoscut colaborator al Securității, dovedit prin hotărâre definitivă a Înaltei Curți de Casație Justiție că a făcut poliție politică. Surpriză, el nu riscă nimic, pentru că nu are nici o decorație conferită de președinții României și este greu de crezut că președintele Klaus Iohannis îl va decora înainte de a promulga această lege.

Băsescu a fost decorat doar de președintele Moldovei, Nicolae Timofti, cu Ordinul Ștefan cel Mare, decorația militară supremă a republicii. El își poate pierde această decorație doar prin decretul președintelui Moldovei, în cazul în care legislația din țara vecină interzice securiștilor români să se împăuneze cu medalii moldovenești.

Declarații pe propria răspundere pentru cavaleri și eroi ai Revoluției

În termen de trei luni de la publicarea acestei legi, Cancelaria Ordinelor va solicita tuturor cavalerilor României declarații pe proprie răspundere din care să reiasă dacă au fost sau nu lucrători ai Securității sau colaboratori ai acesteia. Adică, toată lumea la control.

O altă prevedere a legii va face valuri în rândul luptătorilor pentru victoria Revoluției. Toți demnitarii, politicienii, oficialii din administrația centrală și locală care dețin acest titlu și beneficiază de drepturile derivate, și care aveau 16 ani împliniți la Revoluție, vor trebui să depună aceeași declarație pe proprie răspundere, privind apartenența sau nu la sistemul represiv comunist.

Citiți AICI integral  modificările din noua Lege a decorațiilor.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Băsescu anunță revenirea PSD: „O să-i iasă”
Digi24
„De acum înainte, Moscova nu mai doarme niciodată”. Cum a reușit Ucraina să încline balanța în favoarea sa în războiul dronelor
Cancan.ro
Cine era Amalia, doctorița moartă pe DN52. Femeia ar fi fost lovită cu mașina intenționat
Prosport.ro
FOTO. „Vreau să mori”. Mesajul pe care l-a primit campioana de la o „mamă cu trei copii”
Adevarul
Triunghiul Trump - Xi - Putin. Jocul de culise dintre SUA, China și Rusia și vestea neașteptată pentru România
Mediafax
Oficial! Wiz Khalifa, dat în urmărire generală de Poliția Română
Click
A renunțat la munca de birou și și-a construit o căsuță din panouri de paie: „Rămâneam fără bani și eram nevoit să mă împrumut”
Digi24
Reacția lui Traian Băsescu la criza politică: „Niște amatori de proastă calitate”. Ce crede despre alegerea unui premier tehnocrat
Cancan.ro
Nu a luat 150.000 euro! Câți bani a primit Dumbo de fapt, de la Pro TV, pentru că a câștigat Desafio: Aventura
Ce se întâmplă doctore
Cât câștigă Andra pentru un concert. Suma uriașă pe care o încasează artista. Măruță a dezvăluit TOT
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Droguri ascunse în bidoane de ulei și vândute la un service auto din Iași. „Vulcanizarea” costa între 500 și 1.000 de lei
Descopera.ro
O coliziune de proporții a lovit Calea Lactee!
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. O pescăriţă nervoasă, către pestişorul de aur – Ti-am spus să faci din bărbatul meu un armăsar!
Descopera.ro
260 de monumente gigantice a fost descoperite în deșertul Sahara, unde se intensifică o nouă goană după aur