Prima pagină » Actualitate » Maia Sandu, după reuniunea de la Atena și întâlnirea cu premierul grec Mitsotákis: ”Avem PRIETENI puternici în UE, ne sunt alături”

Maia Sandu, după reuniunea de la Atena și întâlnirea cu premierul grec Mitsotákis: ”Avem PRIETENI puternici în UE, ne sunt alături”

Maia Sandu, după reuniunea de la Atena și întâlnirea cu premierul grec Mitsotákis: ”Avem PRIETENI puternici în UE, ne sunt alături”

O reuniune de lucru a șefilor de stat și de guvern din Sud-Estul Europei și Balcanii de Vest, organizată de prim-ministrul Republicii Elene, Kyriakos Mitsotákis, a avut loc la Atena. La această reuniune a participat și Marcel Ciolacu, premierul României, dar și Maia Sandu, președintele Republicii Moldova.

După reuniune – mai multe detalii AICI -, Maia Sandu a declarat că a apreciat decizia autorităților elene de a deschide o ambasadă la Chișinău și l-a invitat pe prim-ministrul Mitsotákis să viziteze Moldova.

În contextul parcursului european al Republicii Moldova, Maia Sandu a mai precizat că țara sa are prieteni puternici în Uniunea Europeană și că Moldova este ”solidară cu țările prietene atunci când e nevoie”.

”În cadrul evenimentului de la Atena, am avut ocazia să discut despre cooperarea moldo-elenă cu premierul Mitsotákis. Suntem interesați de o colaborare și mai strânsă în mai multe domenii, inclusiv în cel energetic. În primăvară, Energocom a semnat un acord de cooperare cu operatorul elen DEPA și, ulterior, un contract de procurare a gazelor naturale. Diversificarea surselor de aprovizionare cu gaze naturale este elementul cheie pentru asigurarea securității energetice a țării.

În cadrul discuției, am convenit să facem tot posibilul pentru a deschide o cursă directă de zbor între capitalele noastre, la începutul anului viitor. Am discutat cu Prim-ministrul Mitsotákis despre cooperarea economică și atragerea investițiilor elene, inclusiv în contextul procesului de reconstrucție a orașelor din sudul Ucrainei”, a transmis Maia Sandu, președintele Republicii Moldova.

”Summitul a oferit o platformă de discuții despre procesul de extindere al UE. Am vorbit despre faptul că aderarea Moldovei la UE este o investiție în democrația noastră și în securitatea regională. Autoritățile de la Chișinău sunt ferm angajate să realizeze reformele care ne vor permite să creăm condiții de viață europene la noi acasă. Aderarea la Uniunea Europeană este proiectul nostru de țară, prin care vom îndeplini aspirațiile moldovenilor de a trăi în pace și bunăstare. Locul Moldovei este în rândul țărilor puternice și libere ale lumii”

Maia Sandu

Maia Sandu, întâlnire cu premierul grec Kyriakos Mitsotákis | Sursa foto – Maia Sandu/Facebook

”Le-am mulțumit partenerilor greci pentru că susțin aderarea Moldovei la UE”

Maia Sandu a salutat decizia autorităților elene de a deschide o ambasadă la Chișinău și, nu în ultimul rând, a mulțumit Greciei pentru susținerea aderării Moldovei la Uniunea Europeană.

I-am menționat premierului elen că țara noastră este gata, în următoarele zile, să detașeze 56 de pompieri ca să ajute la stingerea incendiilor devastatoare cu care se confruntă Grecia, așa cum am făcut-o și în anii precedenți. Suntem solidari cu țările prietene atunci când e nevoie.

Am apreciat decizia autorităților elene de a deschide o ambasadă la Chișinău și l-am invitat pe prim-ministrul Mitsotákis să viziteze Moldova. Nu în ultimul rând, le-am mulțumit partenerilor greci pentru că susțin aderarea Moldovei la UE. Discuția organizată ieri de premierul elen cu țările din Balcanii de vest, Ucraina, și țara noastră – state care aspiră să devină membre ale UE, este un semnal pozitiv că avem prieteni puternici în Uniunea Europeană care ne sunt alături în parcursul nostru european”, a mai precizat Maia Sandu.

”Aderarea la Uniunea Europeană este proiectul nostru de țară, prin care vom îndeplini aspirațiile moldovenilor de a trăi în pace și bunăstare. Locul Moldovei este în rândul țărilor puternice și libere ale lumii”

Maia Sandu, președintele Republicii Moldova

Citește și:

Prima ediție a ”Salonului profesorilor de artă din Ilfov” se va desfășura la Palatul Brâncovenesc din Mogoșoaia

Dmitri Medvedev nu se dezminte: ”Ucraina, așchie din Imperiul Rus” / Nu va fi pace dacă nu vor fi îndeplinite 3 condiții ale Moscovei

Culisele ”revoltei” MILIONARILOR USR! Barna, Năsui și Drulă, ”deranjați” de măsurile de austeritate luate de Guvernul Ciolacu

ANALIZĂ | Jurnalistul Andrei Pertsev, despre ”Putinismul de etapă târzie”: ”IDEOLOGIA FALSĂ a Kremlinului și mașina de propagandă a lui Putin”

Alexei Navalnîi, după ce a primit încă 19 ani de închisoare: ”Ești OBLIGAT să-ți predai Rusia unei bande de trădători și hoți care au preluat puterea”

EXCLUSIV | Dosarul ”10 august”. Bătuți și buni de plată, soții Tocană contraatacă, după 5 ani, la Parchetul Militar: ”Nu s-a făcut niciun pas înainte”

Recomandarea video

Mediafax
Un șofer din București a lovit un copac și două ambulanțe SMURD
Digi24
Vladimir Putin „a otrăvit” mințile rușilor. Mihail Kasianov, despre ultima întâlnire cu liderul de la Kremlin: „Te voi distruge oricum”
Cancan.ro
FBI intră pe fir în cazul lui Emil Gânj! Descoperiri ULUITOARE în telefonul criminalului din Mureș
Prosport.ro
Mădălina Ghenea i-a înnebunit pe arabi. Cum și-a făcut apariția în Qatar
Adevarul
Povestea celui mai bogat sat din Ucraina, aflat la graniţa cu România. Paradoxul castelelor din Nyzhnia Apșa
Mediafax
AEP: Peste 2.2 milioane de alegători înscriși pentru alegerile locale parțiale de duminică
Click
Roxana Călin, doctoriţa care a îngrozit România în anii ’90. Și-a ucis şi tranşat rivala în dragoste
Digi24
Rachete spațiale, aur ilegal și o misiune imposibilă a Legiunii Străine: De ce nu poate Europa să își apere frontiera din Amazon
Cancan.ro
Ultimele imagini cu Rodica Stănescu înainte să moară! Se transformare radical de dragul iubitului. Intervenții estetice și...
Ce se întâmplă doctore
Ce se întâmplă cu pensiile din ianuarie 2026? Ministrul Muncii a clarificat situația
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Tesla Model 3 Standard, disponibilă și în România. E cea mai ieftină Tesla și poate fi luată în rate
Descopera.ro
Un EXPERT spune că modelele lingvistice mari nu vor fi niciodată cu adevărat INTELIGENTE
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ nedumerit: - Iubita mea s-a întins pe canapea, şi-a dat fusta jos, şi-a smuls...
Descopera.ro
Astronomii descoperă că o forță misterioasă influențează piticele albe