Prima pagină » Actualitate » Mărturia cutremurătoare a tatălui Raisei, fetița ucisă de polițist pe trecerea de pietoni: „I-am spus pa tati, să ai grijă, cu 10 minute înainte să moară”

Mărturia cutremurătoare a tatălui Raisei, fetița ucisă de polițist pe trecerea de pietoni: „I-am spus pa tati, să ai grijă, cu 10 minute înainte să moară”

Mărturia cutremurătoare a tatălui Raisei, fetița ucisă de polițist pe trecerea de pietoni: „I-am spus pa tati, să ai grijă, cu 10 minute înainte să moară”

Tatăl Raisei, fetița de 11 ani care a murit după ce a fost lovită cu mașina de un polițist pe o trecere de pietoni din Capitală, a făcut noi mărturii legate de ziua accidentului, la aproape o lună de la tragedia în care copila și-a pierdut viața, iar prietena ei Marina a fost accidentată.

„Mi-a spus că pleacă la şcoală. I-am zis să aibă grijă. Mă gândesc cu groază zi şi noapte că poate dacă mergeam cu ele…Dar nu era prima oară când plecau împreună singure. De unde era să ştiu…”, rememorează bărbatul.

„Nu putem dormi, nu putem munci. Stăm doar pe calmante, încercăm să ne vedem de viaţă ca să nu înnebunim. Dar îl avem pe Sebastian, frăţiorul ei de 3 ani, şi trebuie să fim puternici pentru el”, povesteşte cu lacrimi în ochi mama Raisei pentru Click.ro.

„O rază de soare i-a coborât pe chip”

Femeia mărturisește că nu a mai intrat în camera fetiței după ziua tragediei până acum. „Nu am mai intrat de atunci în cameră. Parcă nu mai e camera ei, fară ea, fără râsul ei. E rece şi pustiu”, a mai spus Liliana.

„Când a murit, ne-au spus cei de la Salvare, o rază de soare i-a coborât pe chip. La fel, la ora 13.00, când a avut loc slujba la biserică înainte de înmormântare soarele a acoperit altfel coşciugul. Este semn mare ne-a spus toată lumea. Dumnezeu nu doarme”, a mai spus tatăl Raisei.

Polițistul bucureștean care a ucis- o pe Raisa, în 13 ianuarie, după ce a lovit-o cu mașina de serviciu pe o trecere de pietoni de pe strada Laminorului, a trimis familiei fetei o scrisoare în care își cere iertare, își exprimă regretul profund pentru tragedia pe care a provocat-o și a spune că se roagă pentru sufletul victimei.

Momentul în care cele două fetițe au fost călcate de mașina de poliție, pe Bulevardul Laminorului, din Sectorul 1, a fost surprins de o cameră de supraveghere din zonă. Conform imaginilor, Raisa, fetița de 11 ani care a murit în urma impactului, a fost aruncată pe capota mașinii și purtată circa 50 de metri.

Agentul Constantin Popescu, care era singur în mașină, nu băuse și nu consumase droguri. Acesta este cercetat, sub control judiciar, pentru ucidere din culpă.

Citește și

EXCLUSIV | Mărturia bărbatului care a văzut accidentul provocat de polițist și a stat alături de fetița supraviețuitoare: „A ridicat-o în aer și a mers cu ea pe capotă. Stăteam în fața ei, ca să nu-și vadă prietena întinsă pe asfalt”

EXCLUSIV| Polițistul care a omorât o fetiță când traversa strada a aprins semnalele luminoase după accident – SURSE

VIDEO| Două fetițe, spulberate de o maşină de Poliţie în București. Una dintre ele a murit

În ce stare se află fetița care a supraviețuit accidentului groaznic în care două copile au fost lovite în plin de o mașină de poliție

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Cât de des se uită copiii președintelui la televizor? Nicușor Dan: „Au voie, când și când, la niște filme pe calculator”
Digi24
Pe cine vor românii premier și ce cred că ar trebui să facă Nicușor Dan în conflictul Grindeanu vs. Bolojan (Sondaj comandat de Digi24)
Cancan.ro
Noua iubită a lui Valentin Sanfira a făcut haos în familia lui Liviu Dragnea: 'I-a băgat mâinile în gât'
Prosport.ro
Primarul Ciprian Ciucu îi dă lovitura de grație lui Gigi Becali
Adevarul
„Fabricile de mașini devin fabrici de tancuri”. Cum se sinucide economic UE și dă aripi ascensiunii fasciste
Mediafax
Ilie Bolojan anunță lista companiilor de stat care vor fi închise sau comasate. Ce se va întâmpla cu celelalte
Click
Sarah, fiica cea mică a Anamariei Prodan, de nerecunoscut. Cum arată după ce a „topit” un număr considerabil de kilograme
Digi24
Cine va fi următorul „perturbator-șef” al Uniunii Europene. 5 lideri ar putea prelua rolul lui Viktor Orban
Cancan.ro
ULTIMA ORĂ! Tragedie în lumea fotbalului! Fostul internațional a murit la doar 48 de ani!
Ce se întâmplă doctore
Cum arată Oana Roman în costum de baie la 50 de ani. Și-a etalat noua siluetă! A slăbit drastic
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Americanii au lansat cea mai „parșivă” dronă. Inspirată de „peștele vampir” care urmărește ținta înainte de atac
Descopera.ro
Un bărbat a găsit cea mai mare peșteră din lume!
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Ion către Măria: - – Ce ai fată de stai dezbrăcată?
Descopera.ro
Motivul psihologic pentru care unii oameni devin mai fericiți odată cu vârsta, iar alții nu