Prima pagină » Actualitate » Medicul Vlad Ciurea. Peștele care ajută la dezvoltarea creierului

Medicul Vlad Ciurea. Peștele care ajută la dezvoltarea creierului

Medicul Vlad Ciurea. Peștele care ajută la dezvoltarea creierului

Peștele recomandat de medicul Vlad Ciurea este sănătos pentru creier și are și un gust minunat. Mulți români îl evită însă fie din cauza prețului piperat fie din cauza faptului că nu e așa de fraged ca alte tipuri cunoscute. Suntem în postul Paștelui, iar în zilele care urmează va fi dezlegare la pește. Astfel, românii au de unde alege. Există numeroase tipuri de pește în comerț, fie pește proaspăt, fie pește la conservă pentru care pot opta, publică Fanatik.

Chiar și așa, medicul Vlad Ciurea are o singură recomandare. Medicul spune că peștele cel mai bun pentru un creier sănătos este cel sălbatic. Mulți români evită, spre exemplu, somonul sălbatic. Textura lui nu e așa de fină, iar gustul poate fi foarte diferit, pentru că se hrănește natural.

Pe de altă parte, Vlad Ciurea spune că o carne de pește sălbatic e cea mai sănătoasă. Peștele conține omega, care se potrivește structurii și activității sinaptice ale creierului, spre exemplu. Nu trebuie neapărat să cumperi somon sălbatic. Mai există și alte tipuri de pește marin sălbatic cu aceleași beneficii, dorada, bibanul,  calcanul sau lupul de mare. Iar un avantaj e faptul că au foarte puține calorii și completează perfect alte rețete.

Peștele bun și sănătos pentru creier, poate fi consumat oricând, recomandă medicul. Pe de altă parte, oamenii trebuie să fie atenți când îl cumpără și să opteze pentru surse cât mai sigure.

„În creier, forma de carne de la care îi vine proteina, îi vine de la pește. Cei mai buni pești pentru creier sunt peștii marini care se duc exact ca o proteină care convine creierului, și acel Omega care are două forme de colesterol, forma de colesterol benefică și forma mai puțin benefică. Dar acestea se potrivesc exact cu structura cerebrală și cu activitatea sinaptică de la nivelul creierului.

Somonul sălbatic, vedeta din platou

Recomand somonul, recomand peștele marin, recomand și peștele sălbatic. Iar din carne, și carnea este foarte bună pentru creier. Se consideră cea mai low calories, cea mai cu puține calorii, carnea de curcan. Și este foarte bună. Toate aceste elemente sunt majore pentru funcționarea creierului.

Se consideră că peștele marin este cel mai bun, sigur că somonul sălbatic, nu cel de crescătorie. La pești sunt cei statici, care nu sunt atât de benefici pentru creier și cei activi, răpitori. Cantitatea de proteine din acel pește merge foarte bine pentru celula nervoasă”, a spus medicul.

Beneficiile fructelor și legumelor

Vlad Ciurea recomandă peștele sălbatic pentru un creier sănătos și spune că mai sunt și alte alimente cheie care pot conta. Este vorba despre fructe. Pentru o stare de bine, e esențial să avem o dietă variată.

Conopida poate fi o alegere bună, dar și alte legume. Totodată, dacă vrem un creier care să funcționeze în condiții cât mai bune trebuie să știm ce să îi oferim zi de zi.

„Sunt dovedite aceste lucruri. Și România, într-adevăr, a trecut treptat de la alimentația care a fost predominant cu carne, spre alimentația vegetală și alimentația cu pește. Poate salatele sunt foarte bune, nu trebuie să spunem ce fel de salate, dar sunt foarte bune. La fel și toate fructele.

Conopida este foarte bună pentru creier, din toate acestea alimente, creierul își ia ce are nevoie, cât mai bun, pentru a funcționa în condiții cât mai bune”, a mai completat medicul Vlad Ciurea în cadrul emisiunii „iThink”.

Citiți și: La ce temperatură se coace somonul, de fapt. Secretul unui preparat fraged și suculent

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
De ce e periculos să aprindem aragazul ca să ne încălzim? Riscurile intoxicării cu monoxid de carbon
Digi24
Oficial BNR: „Reducerea de 10% în administrație nu e suficientă”. Marea problemă: Suntem tot în România anilor '60 a lui Ceaușescu
Cancan.ro
Irina Rimes, out de la Vocea României! Este cutremur media în PRO TV
Prosport.ro
Cristina ICH, apariție hot în costum de baie, în St. Barts
Adevarul
Motivul crimei tânărului moldovean în Italia, explicat de polițistul suspect: „Videoclip cu tentă sexuală”
Mediafax
Cursuri suspendate sau desfășurate online în
Click
Bijuteria regală, veche de 1.100 de ani, care are gravat mesajul: „Alfred a poruncit să fiu făcută”
Digi24
„Santinela Arctică”. Propunerea Germaniei pentru a reduce tensiunile cu SUA legate de Groenlanda și modelul pe care s-ar baza
Cancan.ro
Ce alți milionari români se aflau pe lista ucigașilor lui Adrian Kreiner. Thriller real cu filaj dintr-un pod părăsit!
Ce se întâmplă doctore
Amestecul-minune cu care Romanița Iovan a reușit să slăbească 24 de kilograme în 6 luni
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Cum ar putea arăta Dacia C-Neo: spaniolii publică primele randări ale noului break
Descopera.ro
Polul Sud tocmai s-a mutat! Cum a fost posibil?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Două pițipoance stau de vorbă: – M-ai prins în mijlocul unei partide de amor!
Descopera.ro
Primele declarații făcute de Nicolas Maduro din închisoare