Prima pagină » Actualitate » Preotul Necula, predicții despre perioada post-COVID: „O mare bătălie va urma. Am uitat că oamenii au nevoie de sprijin”

Preotul Necula, predicții despre perioada post-COVID: „O mare bătălie va urma. Am uitat că oamenii au nevoie de sprijin”

Preotul Necula, predicții despre perioada post-COVID: „O mare bătălie va urma. Am uitat că oamenii au nevoie de sprijin”

Preotul Constantin Necula a avertizat, la conferința națională de psihiatrie și psihologie medico-legală, că după pandemia de COVID-19 urmează o mare bătălie, pentru că în aceşti ani pandemici „am uitat că oamenii au nevoie de sprijin, de comunicare, de mână întinsă și de căldura omenească”.

„Îi mulţumesc de prezentare, că altfel iar o să se întrebe cineva, ce caută un popă, domne, la un congres de psihiatrie. Aş zice că mai bine să râdă la noi, decât la dumneavoastră sau mai bine să se bucure cu noi, decât cu medicii legişti. (…) Din acest motiv, astăzi sunt aici şi ca să exprim sprijinul nostru în marea bătălie care va urma în perioada post-COVID. Atenţi la măşti, la pastile, la supozitoare, la căşti, la ATI-uri, am uitat că oamenii au nevoie de sprijin, de comunicare, de galerie, de mână întinsă, de căldura omenească şi deja rezultatele le-aţi văzut. E drept că politicienii noştri nu cred în mesajul psihiatrilor”, a spus preotul Constantin Necula, vineri, în deschiderea Conferinţei Naţionale „Psihiatrie şi Psihologie Medico-Legală.

Părintele Necula: „Îi datorez omului acela, mai mult despre cunoaşterea lui Dumnezeu”

Prodecan al Facultăţii de Teologie din Sibiu, preotul Constantin Necula a povestit cum şi un medic legist l-a ajutat să îl cunoască pe Dumnezeu.

„În al doilea rând trebuie să vă spun că sunt un copil crescut la Braşov de un medic legist, până la urmă, pentru că în clasa a zecea am avut şansa ca domnul doctor Moga, în vremea aceea medicul legist al unei regiuni foarte mari din ţară, să ne ia pe colegii mei de clasă să ne înveţe anatomia acolo. Îi datorez omului acela, mai mult despre cunoaşterea lui Dumnezeu, decât multor teologi, pentru că eu cred că cel care cunoaşte omul în profunzimile sale, se apropie şi mai mult de Dumnezeu”, a mai spus Necula.

În calitate de preşedinte al „Crucii Albastre din România”, Constantin Necula a precizat că, „alcoolicii şi dependenţii de alcool, de droguri şi de jocuri de noroc fac parte integrantă din ceea ce înseamnă caricaturizarea sufletului de dragul economicului.”

Peste 600 de specialişti din patru ţări, participă vineri şi sâmbătă, la prima conferinţă naţională de psihiatrie şi psihologie medico-legală, organizată de Spitalul Clinic de Psihiatrie din Sibiu, la Facultatea de Medicină şi cu transmitere online.

Recomandarea video

Mediafax
Liderul senatorilor USR, despre o eventuală ieșirea de la guvernare a PSD: Dacă merg pe calea asta să se ia în brațe cu AUR și să vină la guvernare
Digi24
Hainele și nu pozele nud ale consulului Ucrainei în Republica Dominicană au dus la concedierea ei. Ce a purtat Victoria Iakimova
Cancan.ro
Cum s-a produs accidentul de Paște din Snagov. Ce greșeală fatală a comis Mihai, șoferul BMW-ului
Prosport.ro
FOTO. Mihaela Buzărnescu, apariție senzuală în costum de baie! Cum arată la 37 de ani
Adevarul
Filmul accidentului tragic din Ciolpani. Momentul în care cei doi tineri morți sunt găsiți de prietenii lor: „Mi-e rău!”
Mediafax
Ministerul Mediului deblochează desemnarea geoparcurilor UNESCO în România
Click
Dragoș Dolănescu intervine în scandalul dintre fratele lui și Electrecord: „Cum să ceară atâția bani?”. Marea lui nemulțumire
Digi24
„Super El Nino” amenință întreaga planetă. Experții avertizează că ar putea fi „cel mai puternic din ultimii 140 de ani”
Cancan.ro
Cu cine a plecat Rareș Cojoc în vacanță, după ce a făcut Paștele cu Andreea Popescu: 'Doar noi doi'
Ce se întâmplă doctore
Daniela Gyorfi a trecut prin mai multe transformări estetice. Cum arăta înainte vedeta: „Sunt o femeie asumată…
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Video | O femeie a vrut să-și prindă soțul în flagrant și a făcut un gest nebunesc în trafic
Descopera.ro
Cine a orchestrat intrarea României în Primul Război Mondial?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: – Nu îmi place că te culci cu soția mea!
Descopera.ro
Cercetătorii au descoperit un nou comportament al furnicilor